Koncert laureatów 45. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w MCK Sokół

24 września, w sali im. L. Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, pięknym koncertem laureatów pn. MY, MAŁOPOLANIE zwieńczony został 45. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY. Niedzielny koncert był bowiem podsumowaniem trwających od maja br. muzycznych rywalizacji tych niezwykłych zespołów z województwa małopolskiego.

Koncert laureatów 45. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w MCK Sokół

I w tym roku na widowni znalazło się wielu wielbicieli orkiestr dętych, o czym może świadczyć wypełniona po brzegi sala widowiskowa. Wśród nich byli najważniejsi w tym dniu goście – laureaci jubileuszowej 45. edycji ECHA TROMBITY, którzy przyjechali do Nowego Sącza, by oficjalnie wysłuchać protokołu jury i w uroczysty sposób odebrać nagrody zdobyte w poszczególnych kategoriach konkursowych. Tradycyjnie, to niezwykłe wydarzenie uświetniły koncerty laureatów, którymi w tym roku były orkiestry: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Polanki Wielkiej pod batutą Mariusza Płonki – laureat Grand Prix i zdobywcy pucharu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Świątniki Górne prowadzona przez Roberta Kozłowskiego – laureat I miejsca w grupie orkiestr działających przy ośrodkach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych, orkiestry zakładowe oraz orkiestry parafialne, zdobywcy pucharu Andrzeja Zarycha – dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.


Na scenie podziwialiśmy zatem dwie wyśmienite orkiestry złożone ze wspaniałych, młodych osób, które połączyła pasja do muzyki. Orkiestra OSP z Polanki Wielkiej wykonała utwory takie jak: „Marsz Świętokrzyski”, „Abba” „Gold” oraz „Copacabana”. Zabrzmiały również popularne utwory w aranżacjach na instrumenty dęte, tj.: „Słucham Cię w radiu co tydzień”, „Meluzyna” oraz „Moje serce to jest muzyk”, które dopełnił fantastyczny głos wokalistki Karoliny Szabli. Orkiestra wykonała również hejnał Festiwalu napisany przez płk. Franciszka Suwałę. Natomiast Orkiestra z Świątnik Górnych fenomenalnie przedstawiła takie utwory jak: „Titanic March”, „Simon And Garfunkel”, „Disney Fantasy”, „Queen” oraz „Marsz Arsenal”. Występy orkiestr wprawiły zebranych w fantastyczny nastrój i dodały niezwykłej muzycznej energii, którą można było usłyszeć w gromkich oklaskach!


Entuzjastyczne owacje towarzyszyły również gali wręczenia nagród laureatom, którą prowadziła Joanna Kliś-Dąbrowska. Przedstawiciele 22 małopolskich orkiestr – finalistów 45. Festiwalu ECHO TROMBITY odebrali puchary i dyplomy z rąk: Radnej Województwa Małopolskiego, członka Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwigi Wójtowicz, Wicedyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Dariusza Gawędy, Członka Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Edwarda Ciągło, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu Benedykta Polańskiego oraz gospodarza spotkania: Zastępcy Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotra Gąsienicy.


Na scenę zaproszeni zostali również przedstawiciele jury ppłk dr hab. Stanisław Strączek – przewodniczący oraz kpt. Stefan Żuk – fundator buławy za najlepszą prezencję i grę w marszu, którzy wręczyli nagrody specjalne. Wśród szczególnie wyróżnionych był m.in. zespół taneczny Mażoretki „Queen Step” z Polanki Wielkiej oraz bardzo młodzi muzycy: Milena Zapała – flecistka z Orkiestry Dętej z Mszany Górnej, Wincenty Jędrzejczyk – trębacza z Orkiestry Dętej „Hejnał” z Byszyc i Ewelina Gucwa – flecistka z Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej im. Jana Muchy w Ciężkowicach.


Pełna lista nagrodzonych w protokole do pobrania tutaj.


W imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego z serdecznymi słowami do uczestników wydarzenia zwróciła się również Iwona Gibas, która w odczytanym liście gratulacyjnym podkreśliła: „Dzisiejszy koncert stanowi wspaniałe świadectwo wartości działań, które są prowadzone pod nazwą ECHO TROMBITY, a które Województwo Małopolskie wspiera z wielką satysfakcją! W tym roku obchodzimy jubileusz 45-lecia konkursu. Od początku towarzyszy mu szczególna misja podtrzymywania tradycji muzykowania i ruchu artystycznego w małopolskich miastach, miasteczkach i wsiach, a publiczności przynosi muzykę pełną radości i pozytywnej energii. Dziękuję Wam za to, że z takim zaangażowaniem propagujecie kulturę muzyczną w bliskim i dalszym otoczeniu. Życzę Wam, by niesamowita moc orkiestr dętych nieustannie udzielała się słuchaczom wypełniając serca pozytywną energią i dobrym nastrojem”.


Więcej o wykonawcach koncertu tutaj.


DOFINANSOWANIE

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Nazwa funduszu: Fundusz Promocji Kultury

Nazwa zadania: 45. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY

Wartość dofinansowania: 52 000 zł, całkowita wartość zadania: 140 000 zł


Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym od 1977 roku, służącym edukacji muzycznej oraz promocji amatorskiego ruchu artystycznego. Wydarzenie obejmuje prezentacje zespołów muzycznych i grup mażoretkowych oraz cykl działań warsztatowych.


PATRONAT HONOROWY FESTIWALU

Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego

Biskup Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej

Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza

Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki


Więcej zdjęć tutaj.


Źródło: MCK Sokół, fot. Bartłomiej Wawrzyniak

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować