Pogoda - Sądeckie.pl25

Dzisiaj jest: 25. 02. 2021
Do końca roku: 309 dniKoronawirus: Powiat Nowosądecki oznaczony na czerwono przez Ministerstwo Zdrowia

Koronawirus: Powiat Nowosądecki oznaczony na czerwono przez Ministerstwo Zdrowia

Powiat Nowosądecki został oznaczony na czerwono przez Ministerstwo Zdrowia w kontekście epidemii koronawirusa. Oznacza to, że w naszym regionie jest wiele nowych zakażeń i sporo osób na kwarantannie. Ponadto na terenie Powiatu i miasta Nowego Sącza wracają obostrzenia. Nowe zasady będą obowiązywać już od najbliższej soboty (8 sierpnia 2020 r.).


To dobra decyzja. W sytuacji, gdy wzrost zachorowań jest duży, należy wprowadzać takie obostrzenia. Miejmy nadzieję, że po kilku tygodniach sytuacja wróci do normy. Mowa jest między innymi o zmniejszeniu liczby osób na weselach i rejestracji gości – to w przypadku zakażenia pozwoli służbom sanitarnym na szybsze dotarcie do osób mających kontakt z zakażonym. Najważniejsze jest jednak abyśmy sami przestrzegali podstawowych zaleceń sanitarnych. Apeluję o to do mieszkańców Powiatu i turystów, którzy licznie przebywają na Sądecczyznę. Proszę, aby nosić maseczki i rękawiczki. Zachęcam do częstego mycia rąk i dezynfekowania ich. Starajmy się również ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo osób i nie można zachować dwumetrowej odległości – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.


Czego dotyczą nowe obostrzenia?


Wraca obowiązek noszenia maseczek na twarzy także w przestrzeni publicznej. Zakryte usta i nos muszą mieć także osoby, które mają przeciwwskazania do noszenia maseczek – w takiej sytuacji muszą mieć przyłbicę zasłaniającą twarz. Jeśli ktoś nie może nosić maski, konieczne będzie zaświadczenie medyczne.


Ograniczona zostanie liczba osób mogących uczestniczyć w weselach. W Powiecie Nowosądeckim i Nowym Sączu będzie to limit 50 osób. Będzie też obowiązek rejestracji wesel.


Dodatkowo, w „czerwonych” powiatach obowiązywać będzie zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte będą siłownię, kina i sanatoria, a wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców.


Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. Otrząśnijmy się z beztroski - Noszenie maseczek obowiązuje w całym kraju – mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Wiceminister Janusz Cieszyński dodał, że zostaje również wprowadzone ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących.


Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, obostrzenia wprowadzone są regionalnie w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach.


W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia - My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku – mówił minister Łukasz Szumowski.


Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu

 

Źródło: SPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować