Pogoda - Sądeckie.pl6

Dzisiaj jest: 06. 03. 2021
Do końca roku: 300 dniKoronawirus w urzędzie marszałkowskim

Koronawirus w urzędzie marszałkowskim

12 sierpnia u jednego z pracowników urzędu marszałkowskiego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

 

W związku z tym, urząd marszałkowski we współpracy z Małopolską Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Krakowie wdrożył procedury na podstawie jasno sprecyzowanych wytycznych i przemodelował system pracy w Kancelarii Zarządu UMWM.


Przypadek koronawirusa stwierdzono u asystenta członka zarządu. Wszystkie osoby, które w ostatnich dniach miały kontakt z zakażonym zostały objęte kwarantanną. Rzecz dotyczy trzech pracowników Biura Prasowego UMWM, dwóch pracowników Departamentu Edukacji UMWM, członka zarządu, kierowcy urzędu oraz jednego z radnych województwa.

 

Urząd marszałkowski pracuje bez zakłóceń. Przyjęto następujący model pracy - część pracowników Kancelarii Zarządu UMWM pracuje w trybie zdalnym, z podziałem na dwie grupy A i B, tak by w przypadku pracy stacjonarnej nie miały ze sobą styczności.

 

Wszyscy objęci kwarantanną przebywają w izolacji i czują się dobrze. Osoba zakażona przebywa w izolacji w swoim domu. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana we współpracy z WSSE w Krakowie i PSS w Krakowie.

***

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita miał kontakt z osobą, u której badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Wczoraj w godzinach wieczornych, po powzięciu informacji o tym, że osoba, z którą kontaktował się Łukasz Kmita, ma wynik dodani – w trosce o bezpieczeństwo współpracowników i podległych służb – wojewoda małopolski niezwłocznie skontaktował się z właściwym miejscowo powiatowym inspektorem sanitarnym. Wszystkie zaplanowane spotkania zostały odwołane.

Zgodnie z procedurą stosowaną w takich sytuacjach wojewoda Łukasz Kmita – jako osoba „z kontaktu” – został objęty kwarantanną domową. Najbliżsi współpracownicy wojewody oraz osoby, z którymi w ostatnim czasie miał on kontakt, zostały lub niebawem zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. Dalsze kroki będziemy podejmować zgodnie z zaleceniami Inspekcji Sanitarnej.

Wojewoda Łukasz Kmita aktualnie czuje się dobrze. Ani on, ani osoby z jego najbliższego otoczenia na tę chwilę nie mają typowych objawów infekcji. Wojewoda kontynuuje realizację swoich obowiązków w oparciu o pracę zdalną, jest w stałym kontakcie telefonicznym z wicewojewodą Zbigniewem Starcem, dyrektorem generalnym MUW Szymonem Strzelichowskim oraz dyrektorami wydziałów i inspekcji. Odbywają się też kolejne wideokonferencje. Wojewoda jest też w stałym kontakcie z małopolskim państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym Jarosławem Foremnym i na bieżąco zapoznaje się z sytuacją epidemiczną w Małopolsce.

UMWM nie zwalnia tempa i intensywności działań, jeśli chodzi o analizy dotyczące uruchomienia kolejnego szpitala jednoimiennego w Małopolsce oraz wypracowanie modelu opieki nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej, który pozwoliłby odciążyć Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Jednocześnie wojewoda Łukasz Kmita, w związku z sytuacją epidemiczną, apeluje o odpowiedzialność: przestrzeganie zasad rygoru sanitarnego i zaleceń wystosowywanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Inspekcję Sanitarną.

 

Źródło i fot. UMWM, MUW

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować