Korzenna: Firmy nie chcą odśnieżać dróg gminnych

W tym sezonie większość gminnych dróg będzie utrzymywana zimą przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Korzenna. Próba powierzenia prywatnym przedsiębiorcom zimowego utrzymania dróg na większym obszarze nie powiodła się.

Korzenna: Firmy nie chcą odśnieżać dróg gminnych

W ogłoszonym przetargu na część rejonów nie złożono żadnej oferty.

Samorząd gminy planował w tym sezonie powierzyć prywatnym przedsiębiorcom większy obszar do odśnieżania niż poprzednio. Na przetarg wystawiono o dwa rejony więcej niż w ubiegłym roku, ale żadna prywatna firma nie była zainteresowana utrzymaniem dróg na tym terenie zimą. W rezultacie obydwa obszary ponownie przekazano spółce komunalnej.

W przetargu na ten sezon założono wzrost cen usług mniej więcej o poziom inflacji, ale okazało się, że przedsiębiorcy wycenili swoje usługi wyraźnie wyżej. W ubiegłym roku gmina płaciła 180 zł dziennie za utrzymanie jednego kilometra drogi. W tym roku proponowane pierwotnie ceny sięgały kwoty wynoszącej nawet 220 zł dziennie za kilometr.

Po negocjacjach ostatecznie przyjęto stawkę w wysokości 200 zł za kilometr dziennie. W związku z tym, że do utrzymania jest ogółem 213 km dróg, dzienne koszty odśnieżania mogą w tym sezonie sięgnąć kwoty blisko 43 tys. zł! Ile faktycznie trzeba będzie wyłożyć z budżetu gminy na utrzymanie przejezdności dróg tej zimy, okaże się dopiero po zakończeniu sezonu.

Źródło gm. Korzenna.Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować