Pogoda - Sądeckie.pl

16

Dzisiaj jest: 16. 10. 2021 Do końca roku: 76 dni
Jakość Powietrza:

Ks. Józef Babicz - emerytowany proboszcz w Marcinkowicach odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Józef Babicz - emerytowany proboszcz w Marcinkowicach odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Józef Babicz, emerytowany proboszcz w Marcinkowicach, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odznaczenia zostały wręczone w Pałacu Prezydenckim z okazji 40. rocznicy utworzenia NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych.


Byliście. Twardo upominaliście się o swoje i swoją przynależność. I walczyliście o prawa polskiej wsi, o prawa właśnie polskiego rolnika, o należne mu miejsce w strukturze polskiego społeczeństwa w ogóle i w polskim państwie, domagając się choćby zrównania sytuacji rolników indywidualnych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. Domagali się Państwo tego, co dziś jest czymś zupełnie normalnym, standardowym, a czego wtedy nie było i co wtedy dla władz komunistycznych było niepojęte - mówił prezydent Andrzej Duda w przemówieniu.


Ks. Józef Babicz pochodzi z parafii Jasień koło Brzeska. Po święceniach kapłańskich w 1975 roku pracował jako wikariusz kolejno: w Pilźnie, Zbylitowskiej Górze i w Krościenku, gdzie w stanie wojennym odprawiał Msze św. za Ojczyznę i organizował pielgrzymki solidarnościowe do Częstochowy. Potem pracował w Nowym Sączu i Marcinkowicach, gdzie w 1993 roku został proboszczem.


W duszpasterstwie zawsze zauważał patriotyczny rys wiary. Za jego proboszczowania powstała Kalwaria Marcinowicka z dodatkową XV stacją poświęconą zmarłym za ojczyznę, Dom Parafialny im. ks. Jerzego Popiełuszki. W kościele umieszczone zostały tablice pamiątkowe upamiętniające oświęcimiaków i katyńczyków, pochodzących z Marcinkowic i okolic. Był długie lata i jest nadal duszpasterzem rolników. Urządził małe, etnograficzne muzeum parafialne. Jest zapalonym pszczelarzem.


Źródło: PDT/Gość Tarnowski

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować