Kulinarny konkurs w ZSP w Krynicy-Zdroju

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju odbył się kulinarny konkurs na autorską potrawę z drobiu o nazwie „Mi to smakuje”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Karola Okrasy, wybitnego szefa kuchni.

Kulinarny konkurs w ZSP w Krynicy-Zdroju

Konkurs stanowił kontynuację marcowego wydarzenia Szkolenia Kulinarnych Mistrzów, które również miało miejsce w Krynicy-Zdroju. W jury konkursu zasiedli Grzegorz Krupa, szef kuchni Hotelu Intercontinental Warszawa oraz Restauracji Platter by Karol Okrasa, Krzysztof Małocha, szef kuchni Heron Live Hotel, oraz Andrzej Danielak, Prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu.

Podczas konkursu kucharze i zespoły restauracyjne zaprezentowali swoje umiejętności i pomysły. Głównym zadaniem uczestników było opracowanie i wykonanie na żywo autorskiej potrawy z drobiu, która łączyła innowacyjność, smak oraz możliwość praktycznego zastosowania w restauracjach.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie tury. W pierwszej tury gotowali Bartłomiej Horowski z Domu Miodu i Wina w Muszynie, Wojciech Sekuła z Griseldy, Karolina Trojanowicz z Belmonte Hotelu Krynica-Zdrój oraz Ewa Major Aura z Belmonte Hotelu Krynica-Zdrój. W drugiej turze wystąpili Kinga Kulp z Restauracji Myśliwska, Bogusława Wojciaszek z Domu Weselnego LIS, Tomasz Klimczak z Pensjonatu Lira, Katarzyna Motyl z Hotelu Mercure Krynica Resort & Spa oraz Agnieszka Janczy-Jasicówka.

Cieszy fakt, że do rywalizacji przystąpili absolwenci Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II oraz przedstawiciele hoteli, z którymi szkoła podpisała umowy patronackie. Uczniowie Technikum Gastronomicznego asystowali kucharzom, a obsługą zajęli się uczniowie Technikum Hotelarskiego ZSP Krynica.

Organizatorką konkursu była dr Aneta Oleksy-Gębczyk z ANS Nowy Sącz. Wśród gości znaleźli się Anna Zubków z Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu oraz przedstawicielka grupy Drób i jaja Copa Cogeca w UE, a także pomysłodawca projektu, Andrzej Stawiarski.

Koordynatorem z ramienia szkoły była Dorota Pacut, nauczycielka przedmiotów hotelarskich. W pracach uczestniczyli również Małgorzata Sędzimir i Joanna Sowa, nauczycielki przedmiotów gastronomicznych, oraz Damian Gubała, nauczyciel przedmiotów hotelarskich.

Ogłoszenie wyników konkursu i podsumowanie projektu odbędzie się na uroczystej Gali z udziałem samego Karola Okrasy.

Źródło: SPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować