Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 10 - 12 czerwca

Pokazy młodych talentów scenicznych, wystawy, spektakle – sprawdź, co na początek tygodnia przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 10 - 12 czerwca

Młode talenty sceniczne: Bajdurek i Scena Atelier

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wielki finał 39. edycji Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK. Podczas tego niezwykłego wydarzenia, 17 najlepszych grup teatralnych młodego pokolenia Małopolan, wyłonionych spośród 76 zespołów uczestniczących w tegorocznych eliminacjach powiatowych, zaprezentuje swoje wyjątkowe spektakle! Festiwal BAJDUREK, organizowany nieprzerwanie od 1986 roku, jest największą i najstarszą imprezą teatralną w województwie małopolskim, promującą aktywność artystyczną dzieci i młodzieży do lat 16. Przedstawienia festiwalowe charakteryzują się różnorodnością form, bogactwem repertuaru oraz wysokim poziomem artystycznym.

Kiedy? Wtorek, 11 czerwca – czwartek, 13 czerwca. Więcej informacji na stronie centrum.

Teatr Witkacego w Zakopanem prezentuje efekty zajęć warsztatowych dla dzieci i młodzieży prowadzonych w ramach Sceny Atelier. Na początku tygodnia będzie można zobaczyć:

  • inscenizacje przygotowane przez uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, pracujących pod opieką reżyserską Marka Wrony.

Kiedy? Poniedziałek, 10 czerwca, godz. 17.00.

  • pokazy taneczne uczniów klas III-VI Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, według choreografii Kamila Jońskiego.

Kiedy? Wtorek, 11 czerwca, godz. 18.00.

  • inscenizacje oraz program kabaretowy w wykonaniu uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem pracujących pod opieką reżyserską Krzysztofa Najbora.

Kiedy? Wtorek, 11 czerwca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Wydarzenia: Graficzny skansen i nauka pomagania

Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej inauguruje nową wystawę czasową pod hasłem "Skansen graficzny". Została ona przygotowana przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, którzy pod opieką Wiktorii Kowalczyk-Szlagi, Agnieszki Rokickiej i Adama Soroczyńskiego zaprezentują swoje prace w zabudowaniach plebańskich skansenu.

Kiedy? Wernisaż – wtorek, 11 czerwca, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina swoje trzy inscenizacje:

  • „Debil”, czyli adaptację utworu uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Sztuka autorstwa Maliny Prześlugi w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Sztukę reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie wystąpią Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek.

Kiedy? Scena Dom Machin – wtorek, 11 czerwca, godz. 19.00.

  • nową inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach tej sceny 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, a za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W Państwa Młodych wcielą się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzysztofik. W obsadzie wystąpią ponadto m.in. Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.

Kiedy? Duża Scena – środa, 12 czerwca, godz. 13.00.

  • adaptację głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce, opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem spektaklu jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.

Kiedy? Scena MOS – środa, 12 czerwca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zachęca do udziału w dwóch spotkaniach:

  • wydarzeniu edukacyjnym „Nauka pomagania”, podczas którego odbędzie się prezentacja projektu Learning2help i opracowanych w jego ramach materiałów, m.in. komiksów, filmów i gier planszowych. Promowane również będzie zaangażowanie obywatelskie i wolontariat wśród młodych ludzi.

Kiedy? Środa, 12 czerwca, godz. 11.00.

  • wernisażu wystawy fotografii „Kazem Yousefi – Afganistan w moich oczach”. Kazem Yousefi to niezależny afgański fotograf i filmowiec. Sztuka i fotografia łączą się dla niego z miłością, wolnością, kreatywnością, ekspresją emocjonalną, filozofią i pięknem. Jego warsztat fotograficzny obejmuje różnorodne gatunki, w tym portret, dzieła sztuki, dokument, konceptualizm i fotoreportaż.

Kiedy? Środa, 12 czerwca, godz. 17.30.

Więcej informacji na stronie biblioteki.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować