Kulturalna Małopolska na weekend 22 - 25 sierpnia

Wydarzenia plenerowe, koncerty, spektakle, wystawy – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na weekend 22 - 25 sierpnia

Wydarzenia: Święto Lotnictwa Polskiego, piknik niemożliwy, młócka

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza do udziału w plenerowym Święcie Lotnictwa Polskiego. W tym roku jest ono połączone z 90. rocznicą dwóch doniosłych zwycięstw Polaków w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych i balonowych. Na zwiedzających czeka moc wrażeń, m.in: symulatory lotów, wystawa sprzętu wojskowego, eksperymenty naukowe, prezentacja łazika marsjańskiego i rakiety z napędem odrzutowym, lotnicza gra terenowa, a przy dobrej pogodzie -  dodatkowe atrakcje w powietrzu!

Kiedy? Niedziela 25 sierpnia, od godz. 10.30. Więcej informacji na stronie muzeum.

Krakowska Cricoteka w najbliższą niedzielę przed swoją siedzibą organizuje kolejny z wakacyjnych Pikników Niemożliwych. Nazwa cyklu nawiązuje do idei pomników niemożliwych Tadeusza Kantora, który myślał o twórczym przetwarzaniu miejsca. W wakacje plac i przestrzeń wokół budynku Cricoteki stają się więc przestrzenią warsztatów, spacerów, koncertów, akcji społecznych, spotkań przy śniadaniowym stole oraz innych działań sąsiedzkich. W programie najbliższego z pikników zaplanowano m.in. warsztaty cyrkowe, spacer po Podgórzu oraz koncert j.inhale.

Kiedy? Niedziela 25 sierpnia, od godz. 11.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie będzie miejscem dwóch specjalnych wydarzeń plenerowych:

  • Dnia Architektury Drewnianej, podczas którego będzie można zwiedzić razem z przewodnikiem Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich i wziąć udział w warsztatach pod hasłem „Budujemy po krakowsku”.

Kiedy? Sobota 24 sierpnia: zwiedzanie – godz. 15.00 – 17.00, warsztaty – godz. 13.00 – 15.00.

  • Zlotu Wiedźm i Czarownic na Zamku Lipowiec – cyklicznej, barwnej imprezy organizowanej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Babicach. W programie m.in. wybory Miss Czarownic,

pokaz spektaklu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop” i koncert zespołu Tribute to Maanam.

Kiedy? Niedziela 25 sierpnia, godz. 15.00

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przygotowało kolejne wydarzenia w ramach wakacyjnego cyklu Tatrzańskich Musealiów. Tym razem instytucja zaprosi do:

  • Galerii Władysława Hasiora na opowieść o wystawie twórczości Małgorzaty Markiewicz

Kiedy? Piątek 23 sierpnia, godz. 18.00.

  • Dworu w Łopusznej na spotkanie pod hasłem  „Dwa kije co zboże ubije, czyli młócka”

Kiedy? Niedziela 25 sierpnia, godz. 12.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zachęca do udziału w dwóch warsztatowych wydarzeniach:

  • otwartym spotkaniu ogrodniczym inspirowanym wystawą czasową „Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci”, organizowanym na podwórku przy Domu Esterki, Uczestnicy będą dzielić się aromatycznymi roślinami z muzealnego ogrodu i szyć płócienne woreczki na suszone zioła.

Kiedy? Czwartek 22 sierpnia, godz. 16.00.

  • ostatnim wydarzeniu cyklu „Na szlaku”, podczas którego będzie można przyjrzeć się niezwykłym kartom pocztowym z muzealnego archiwum i odczytać pozdrowienia, które zostały na nich zapisane . Uczestnicy spotkania wykonają także własne widokówki – na eleganckim papierze formatu A5, za pomocą prostych technik ilustracyjnych, na pamiątkę (z) tegorocznych wakacji, wypełniających je przygód, wrażeń, kolorów.

Kiedy? Sobota 24 sierpnia, godz. 11.30.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało niespodziankę dla przyszłych i obecnych rodziców maluszków. Pod hasłem „Z bobasem w muzeum” odbędzie się ekscytująca wyprawa po wystawie „Pradzieje i średniowiecze Małopolski”. Podczas tej niesamowitej podróży w czasie, od epoki kamienia aż do średniowiecza, uczestnicy odkryją tajemnice małopolskiego regionu. Wygodne ławki rozlokowane na terenie wystawy umożliwią chwilę wytchnienia podczas zwiedzania. Dodatkowo, dla najmłodszych zwiedzających, został przygotowany specjalny pokój do karmienia z mikrofalówką, w której można podgrzać mleko.

Kiedy? Sobota 24 sierpnia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na popołudniowe spotkanie z kulturą holenderską.  Ciekawostkami o tradycjach, świętach i innych elementach kultury kraju wiatraków i tulipanów podzieli się Bente van Geel, pół Polka, pół Holenderka, obecnie - studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kiedy? Czwartek 22 sierpnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Koncerty: Trio smyczkowe we dworze i muzyczna baśń w palmiarni

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach prezentuje dwa wyjątkowe wydarzenia koncertowe w ramach wakacyjnego Festiwalu EMANACJE:

  • Koncert symfoniczny w lusławickiej Sali Koncertowej. Wystąpi International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją maestra Przemysława Neumanna. W repertuarze dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Leonarda Bernsteina oraz Antonína Dvořáka. Solistką wieczoru będzie skrzypaczka Monika Sawczuk.

Kiedy? Sobota 24 sierpnia, godz. 18.00.

  • Koncert kameralny w lusławickim Dworze. Dla melomanów zagra trio smyczkowe w składzie: Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik oraz Marcin Zdunik. Zabrzmią kompozycje m.in. Pendereckiego, Lutosławskiego i Mozarta.

Kiedy? Niedziela 25 sierpnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie festiwalu.

Filharmonia Krakowska zaprasza na dwa koncertowe wydarzenia:

  • kolejną odsłonę wakacyjnego festiwalu Philharmonic Music Summer. W Palmiarni Ogrodu Botanicznego UJ tym razem zabrzmi m.in. muzyczna baśń „Piotruś i Wilk” Prokofiewa w opracowaniu na kwintet dęty oraz lektora. W wykonaniu udział wezmą: instrumentaliści Orkiestry Filharmonii: Natalia Jarząbek – flet, Paweł Nyklewicz – obój, Michał Poniżnik – klarnet, Wojciech Turek – fagot i Marek Gumiela – waltornia oraz lektor Piotr Krasnowolski.

Kiedy? Sobota 24 sierpnia, godz. 12.00.

  • koncert finałowy Szkoły Letniej Filharmonii. W programie kompozycje Vivaldiego, Griega i Kilara. Orkiestrę Szkoły Letniej Filharmonii oraz muzyków Orkiestry Filharmonii poprowadzi w ten wieczór Wojciech Rodek.

Kiedy? Sobota 24 sierpnia, godz. 18.00.

Więcej informacji o koncertach na stronie filharmonii.

Teatr Witkacego w Zakopanem organizuje koncert piosenek ze swojego scenicznego archiwum. W Kawiarni Witkacy zaśpiewają Dorota Ficoń i Krzysztof Wnuk. Na fortepianie będzie im akompaniował Jerzy Chruściński.

Kiedy? Piątek 23 sierpnia, godz. 21.45. Więcej informacji na stronie teatru.

Spektakle: Stachura, Schulz, Myśliwski

Teatr Witkacego w Zakopanem zaproponuje widzom trzy inscenizacje:

  • „Stachura – się powie o tym wolniutko a Ty tylko słuchaj” przywołuje teksty słynnego poety pokolenia 56. - To spektakl pełen muzyki, tworzonej tu i teraz, wśród widzów. Poszukiwanej od pierwszego dźwięku, rodzącego się z dotyku, oddechu, szarpnięcia struny - mówi reżyser całości Andrzej Bienias. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Łakomik.

Kiedy? Czwartek 22 sierpnia, godz. 19.15.

  • „Labirynt Schulza” to spektakl w reż. Grzegorza Brala, oparty na "Sklepach Cynamonowych" oraz rysunkach Brunona Schulza. Akcja przedstawienia wyłania się z pamięci bohatera. Malarskie opisy przeplatają się z jaskrawymi wspomnieniami twórcy oraz tęsknotą za światem dzieciństwa, za Genius Loci, w obrębie którego rozgrywa się „genialna epoka” ojca rozwibrowanej wyobraźni. W obsadzie występują m.in. Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Kamil Joński, Krzysztof Najbor i Dominik Piejko.

Kiedy? Piątek 23 sierpnia/Sobota 23 sierpnia, godz. 19.15

  • „Traktat o łuskaniu fasoli”, który powstał w ramach działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.

Kiedy? Niedziela 25 sierpnia sierpnia, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Wystawy: Nowosielski w Beskidach i malarskie wrażenia

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wernisaż wystawy Jerzego Nowosielskiego „Nowosielski - powrót do domu”, przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Po raz pierwszy w tak znakomitej i szerokiej odsłonie, malarstwo wybitnego artysty będzie prezentowane w miejscu tak emocjonalnie mu bliskim - u progu Beskidu Niskiego, skąd pochodziła rodzina jego ojca Łemka. Magiczny i wyjątkowy pejzaż, przeniknięty malowniczymi wzgórzami, spomiędzy których wyłaniają się piękne drewniane cerkwie, można było spotkać na niezliczonej ilości dzieł Mistrza.

Kiedy? Wernisaż – Dwór Karwacjanów w Gorlicach, czwartek 22 sierpnia, godz. 18.00.

Muzeum bierze także udział w akcji Dzień Architektury Drewnianej, zapraszając spotkania poświęcone opiece i utrzymaniu architektury drewnianej, w tym prelekcje specjalistów, pokazy konserwacji oraz oprowadzanie i zwiedzanie obiektów architektury drewnianej.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie prezentuje wystawę „Wrażenia – malarstwo”. To wybór prac Grażyny Tarkowskiej. Ekspozycja obejmuje obrazy malowane w technice olejnej czy też akrylowej oraz kompozycje wykonane pastelami. Autorka prac narzuca oglądającemu swoje oryginalne widzenie, które nie jest realistyczne i artystyczne rozwiązania odnoszące się do  abstrakcji, jak i do znakowej figuracji. Rytmem buduje formę obrazu, który przedstawia człowieka, pejzaż, zwierzę, znak zodiaku, czy też elementy architektoniczne.

Wystawę można oglądać do 5 października br. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować