LACHOSKIE GODONIE 2023 w Niskowej

9 grudnia w Niskowej odbył się konkurs gwary LACHOSKIE GODONIE, który zorganizowali Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ i Stowarzyszenie Lachów Sądeckich. Na początku wydarzenia powitali uczestników Andrzej Zarych – Dyrektor MCK SOKÓŁ i Jan Smoleń – Prezes Stowarzyszenia Lachów Sądeckich.

LACHOSKIE GODONIE 2023 w Niskowej

W konkursie wzięło udział 27 gawędziarzy z różnych miejscowości lachowskich, którzy opowiadali ciekawe historie w swoim rodzimym języku. Celem konkursu było zachowanie tradycji gawędziarstwa i zainteresowanie młodych ludzi językiem swoich przodków.


Najlepszą gawędziarką okazała się Maria Kogut z Janczowej, która otrzymała nagrodę GRAND PRIX. Do Ogólnopolskiego Konkursu SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej w 2024 roku zakwalifikowało się pięciu innych laureatów: Anna Florek z Mszalnicy, Elżbieta Banach z Mokrej Wsi, Agata Kwit z Jastrzębia, Krzysztof Kunicki ze Stronia i Andrzej Ogar z Siennej.


Komisja Artystyczna, która oceniała gawędziarzy, składała się z: dr Artura Czesaka – językoznawcy i wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Zenona Szewczyka – językoznawcy, pedagoga i autora „Słownika gwary Lachów Sądeckich” oraz Moniki Kurzei – filolog i specjalistki ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego MCK SOKÓŁ.


Nagrody i dyplomy wręczyli zwycięzcom Jan Smoleń i Bernard Stawiarski – Wójt Gminy Chełmiec.


Konkurs LACHOSKIE GODONIE jest organizowany od ponad dwudziestu lat przez Stowarzyszenie Lachów Sądeckich we współpracy z partnerami. Przez ten czas zgromadził wielu miłośników lachowskiej gwary, zarówno wykonawców, jak i publiczność, która chętnie słucha gawęd.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.


Źródło: MCK Sokół

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować