Limanowa: Konferencją naukową upamiętniono 40. rocznicę śmierci ks. Ludwika Kowalskiego

18 października w 40. rocznicę śmierci ks. dra Ludwika Kowalskiego (1901 – 1983) w Starostwie Powiatowym w Limanowej odbyła się konferencja poświęcona życiu i dokonaniom tej zasłużonej dla Ziemi Limanowskiej postaci – wieloletniego proboszcza i dziekana parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Limanowa: Konferencją naukową upamiętniono 40. rocznicę śmierci ks. Ludwika Kowalskiego

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie „Bliżej Tradycji” ze Starej Wsi przy wsparciu Powiatu Limanowskiego, pod patronatem honorowym Starosty Limanowskiego Mieczysława Urygi oraz ks. Prałata dra Wiesława Piotrowskiego Proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.


Wydarzenie rozpoczęło się mszą święta odprawioną w intencji śp. ks. Ludwika Kowalskiego przez ks. prałata ppłka Waldemara Rawińskiego w limanowskiej bazylice. Po zakończeniu liturgii uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, gdzie odmówiono modlitwę i złożono znicze na grobie śp. ks. Ludwika Kowalskiego. We mszy świętej oraz spotkaniu na cmentarzu parafialnym uczestniczył Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, przedstawiciele samorządu Miasta i Gminy Limanowa, Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej, przedstawiciele organizatora oraz zaproszeni goście.


O godz. 10.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej odbyła się konferencja naukowa poświęcona zasłużonemu proboszczowi limanowskiej parafii. Po powitaniu uczestnicy wysłuchali trzech prelekcji. Temat pierwszej, którą poprowadził historyk i regionalista Karol Wojtas brzmiał „Ks. dr Ludwik Kowalski – życie i dokonania”. Prowadzący przybliżył uczestnikom najważniejsze elementy biografii i osiągnięć zasłużonego dla Ziemi Limanowskiej kapłana w kontekście ówczesnej sytuacji społecznej, politycznej i historycznej. Drugi wykład „Ks. Ludwik Kowalski i jego przedsięwzięcia budowlane” poprowadził dr hab. Józef Szymon Wroński, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – historyk sztuki. Osobistymi wspomnieniami o śp. Ks. Ludwiku Kowalskim podzielił się z uczestnikami ks. Prałat Marian Tyrka – były proboszcz parafii pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w Starej Wsi w prezentacji „Ks. Ludwik Kowalski jako proboszcz we wspomnieniach wikarego”.


Zwieńczeniem rocznicowej konferencji była część poświęcona na dyskusję, która odbyła się po zakończeniu prelekcji. Była ona okazją do wymiany doświadczeń i przemyśleń oraz pogłębienia wiadomości na temat tak znaczącej postaci, jaką był i pozostaje do dziś dla naszego regionu, a szczególnie dla limanowskiej parafii, ks. Ludwik Kowalski.


Źródło: Powiat Limanowski

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować