Pogoda Nowy Sącz

19

Dzisiaj jest: 19. 08. 2022 Dni od początku roku: 230 Dni do końca roku: 134
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Limanowski chór z pierwszym miejscem na międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Limanowski chór z pierwszym miejscem na międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Podczas XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie, który miał miejsce 16 stycznia 2022 roku, działający przy Limanowskim Domu Kultury chór LimaNovum pod dyrekcją Ivana Vrublevskyiego , zdobył I miejsce.

Historia festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie sięga 1995 roku. Pomysłodawcą imprezy był wieloletni proboszcz parafii Świętej Trójcy w Będzinie, zmarły w 2006 r. ks. Kazimierz Szwarlik, który obecnie jest jej patronem. Już do pierwszego festiwalu zgłosiło się 116 uczestników. W ostatnich latach w eliminacjach brało udział ponad 1 tys. solistów i grup. Organizatorami festiwalu są: Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Urząd Miejski w Będzinie oraz diecezja sosnowiecka.


Limanowski chór został zakwalifikowany do konkursu na podstawie występu w Tuchowie. W przesłuchaniach finałowych jury w składzie: przewodnicząca prof. dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny – Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, członkowie – dr hab. Teresa Krasowska, prof. Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr hab. Ewa Biegas – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, oceniało blisko 150 wykonawców.


Dwie I nagrody w kategorii chórów osób dorosłych jury przyznano Chórowi LimaNovum oraz Warszawskiemu Chórowi Międzyuczelnianemu. W przesłuchaniach finałowych brało udział kilkanaście chórów z całego kraju.


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!


Chór LimaNovum rozpoczął swoją działalność w czerwcu ubiegłego roku. Prezentuje ciekawy, różnorodny repertuar. Dyrektorem zespołu skupiającego osoby z Limanowej i okolic kochające muzykę i śpiew jest Ivan Vrublevsky – dyrygent chóralny, wokalista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznych im. A. Nieżdanowej w Odessie na Ukrainie oraz Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.


Źródło: Powiat Limanowski

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować