Pogoda - Sądeckie.pl4

Dzisiaj jest: 04. 03. 2021
Do końca roku: 302 dniLipiec bez wzrostu stopy bezrobocia. Sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować

Lipiec bez wzrostu stopy bezrobocia. Sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować

Stopa bezrobocia na poziomie 6,1 proc, niewiele ponad milion osób figurujących w rejestrach urzędów pracy. Tak, według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wyglądała sytuacja na rynku pracy w końcu lipca.

 

Sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować, pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły – komentuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.


Ze wstępnych danych resortu pracy wynika, że w lipcu stopa bezrobocia nie wzrosła względem poprzedniego miesiąca i nadal utrzymuje się na poziomie 6,1 proc. To co prawda o 0,9 pkt procentowego więcej niż przed rokiem, ale lipiec to pierwszy miesiąc od wybuchu pandemii, kiedy nie odnotowano wzrostu tego wskaźnika.

 

Zdaniem ministerstwa w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu bezrobocia rejestrowanego wyhamowuje, choć prawdopodobny jest zwiększony napływ bezrobotnych po upływie okresu wypowiedzeń i zakończeniu sezonu letniego.

 

Ze wstępnych danych wynika, że liczba bezrobotnych w końcu lipca 2020 roku wyniosła 1 030,2 tys. osób.

 

Warto odnotować, że choć od kwietnia poziom rejestrowanego bezrobocia rośnie, to najwyższa dynamika wzrostu w relacji do poprzedniego miesiąca zanotowana została właśnie w kwietniu, zaś w kolejnych miesiącach tempo wzrostu wyraźnie słabło. W kwietniu liczba bezrobotnych w porównaniu do marca wzrosła o 6,2 proc., w maju o 4,8 proc., w  czerwcu już o 1,5 proc., a w lipcu zaledwie o 0,4 proc.

 

Po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować. Pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły. Niewątpliwie wpływ na to miały działania zaproponowane w tzw. tarczy antykryzysowej – mówi minister Marlena Maląg.

 

Na ochronę miejsc pracy w ramach samej tarczy antykryzysowej przeznaczono ponad 44,2 mld złotych, a w ramach trzech tarcz – antykryzysowej, finansowej i pomocowej – do przedsiębiorców i pracowników trafiło 126,5 mld złotych, dzięki czemu udało się uratować ponad 5 mln miejsc pracy.

 

Przypomnijmy, według danych Eurostatu w czerwcu 2020 roku Polska była, po Czechach, drugim krajem w Unii Europejskiej o najniższej stopie bezrobocia, osiągając stopę na poziomie 3 proc. To dużo mniej niż wynosi unijna średnia notowana na poziomie 7,1 proc.

 

Źródło: MRPiPS, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować