Małopolska: Kolejne projekty rozwijające infrastrukturę sportową z dofinansowaniem w ramach programu Sportowa Polska

– Znacznie ponad 7,4 mln zł na 4 projekty. W tym ponad 4,7 mln zł na budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Dziekanowicach w powiecie myślenickim, prawie 2 mln zł na modernizację infrastruktury sportowej w Jaworznej w powicie nowosądeckim, 459 tys. zł na przebudowę bieżni czterotorowej w Centrum Sportu i Rekreacji w Stryszawie w powiecie suskim i 270 tys. zł na modernizację przystani żeglarskiej Klubu Żeglarskiego Horn Kraków polegającą na przebudowie hangaru na przestrzeń magazynowo-edukacyjną dla łódek i żeglarzy. To kolejne już w tym roku inwestycje z Małopolski, które otrzymały dofinansowanie w programie Sportowa Polska. Wczoraj poznaliśmy też wyniki Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycji 2023. To kolejna wielka pula prawie 46 mln zł na 5 projektów budujących siłę małopolskiego sportu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Małopolska: Kolejne projekty rozwijające infrastrukturę sportową z dofinansowaniem w ramach programu Sportowa Polska

Sportowa Polska

Kolejne rozstrzygnięcia w ramach Programu Sportowa Polska – edycja 2023 to kolejne projekty rozwijające infrastrukturę sportową. Dofinansowanie na łączną kwotę prawie 160 mln zł otrzymały 83 wnioski z całej Polski, w tym 4 zadania z Małopolski. W całej tegorocznej edycji programu Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowało już 248 inwestycji na łączną kwotę ponad 460 mln zł!


– Dzięki Programowi Sportowa Polska powstają obiekty, które w największym stopniu odpowiadają potrzebom i ambicjom społeczeństwa. To jeden z kluczowych projektów Ministerstwa Sportu i Turystyki. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzieci, młodzież, ale i osoby dorosłe czy seniorzy, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do podejmowania aktywności fizycznej. Nie ma zdrowego i aktywnego społeczeństwa bez nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sportowej – mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


– Celem programu „Sportowa Polska – Programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej” jest wsparcie realizacji zadań inwestycyjnych dotyczących obiektów sportowych na terenie całego kraju. Dofinansowaniem mogą zostać objęte obiekty ogólnodostępne, umożliwiające masowe uprawianie sportu – przypomina wojewoda Kmita.


Program funkcjonuje od roku 2018. W ramach edycji 2018-2022 przyznano dofinansowania na realizację ponad 1170 inwestycji na łączną kwotę ponad 1,6 mld zł. Dzięki tegorocznej edycji liczby te już wzrosły do ponad 1400 dofinansowanych inwestycji na łączną kwotą ponad 2 mld zł.


– 13 września poznaliśmy wyniki drugiej części programu Sportowa Polska – edycja 2023 r. Tylko na tej liście znalazło się 17 małopolskich projektów z łącznym dofinansowaniem na poziomie prawie 32 mln zł. W ramach kolejnych edycji programu „Sportowa Polska” na przestrzeni lat łącznie prawie 245 mln zł popłynęło na budowy, modernizacje i remonty infrastruktury sportowej w Małopolsce. To ponad 160 inwestycji, których pierwsze realizacje już cieszą dzieci i młodzież. Teraz do tego zestawu dochodzą jeszcze wyniki ostatniego rozstrzygnięcia: ponad 7,4 mln zł na 4 zadania służące rozwijaniu lokalnej infrastruktury sportowej, a tym samym aktywności fizycznej i zdrowiu mieszkańców – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


– Wśród inwestycji objętych wcześniejszymi edycjami programu są m.in. niedawno otwarte sale gimnastyczne w Szkole Podstawowej w Jastrzębi w gminie Lanckorona (1 745 000 zł dofinansowania) czy przy Szkole Podstawowej w Bolęcinie w gminie Trzebinia (ponad 1,2 mln zł dofinansowania) – przypomina wojewoda Kmita.


Więcej o programie: https://www.gov.pl/web/sport/kolejne-rozstrzygniecia-w-programie-sportowa-polska-2023


Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2023

– Poniedziałek przyniósł również wspaniałe informacje, jeśli chodzi o wyniki Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2023. Jego celem jest rozwój bazy obiektów sportowych, służących polskiemu sportowi wyczynowemu, zapewniających odpowiednie warunki dla szkolenia i treningu sportowców, przygotowania kadry narodowej oraz organizacji zawodów. Inwestycje dotyczą budowy, przebudowy lub remontów obiektów specjalistycznych, spełniających standardy międzynarodowe, mogących stać się areną ważnych zawodów i imprez sportowych rangi ogólnopolskiej, europejskiej czy światowej. Do Małopolski trafi prawie 46 mln zł na 5 ważnych, przyszłościowych projektów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Małopolskie projekty objęte dofinansowaniem:

  • Polskie Koleje Linowe S.A. – „Rozwój wyczynowej bazy sportowej dla narciarstwa alpejskiego i snowboardu zjazdowego – w ośrodku PKL Palenica – trasa Szafranówka” – ponad 14,6 mln zł;
  • Polskie Koleje Linowe S.A. „Rozwój wyczynowej bazy sportowej dla narciarstwa alpejskiego i snowboardu zjazdowego – w ośrodku PKL Palenica - trasa nr 1” – ponad 13,5 mln zł;
  • Miasto Nowy Sącz – „Budowa toru kajakowego na rzece Dunajec w Nowym Sączu” – ponad 1,2 mln zł;
  • MKS Cracovia SSA – „Modernizacja lodowiska im. Adama „Rocha” Kowalskiego mająca na celu dostosowanie go do wymagań współzawodnictwa sportowego na szczeblu krajowym i międzynarodowym” – prawie 1,6 mln zł;
  • Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka – Spółka Akcyjna – „Rozwój wyczynowej bazy sportowej dla narciarstwa alpejskiego i snowboardu zjazdowego – w ośrodku Jaworzyna Krynicka - trasa nr 5” – prawie 14,7 mln zł.


W całej Polsce do dofinansowania w ramach programu zakwalifikowanych zostało 35 wniosków na łączną kwotę blisko 1,2 miliarda złotych.


Program obejmuje w szczególności inwestycje w miejscach, gdzie prowadzone będą szkolenia centralne, w tym inwestycje Centralnego Ośrodka Sportu, inwestycje w dużych aglomeracjach miejskich, umożliwiające zawodnikom równoległe prowadzenie szkolenia sportowego i edukacji lub pracy, a także zadania inwestycyjne Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego.


Więcej o programie tutaj.


Źródło: MUW, fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować