Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 25 -31 stycznia

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź ofertę małopolskich instytucji kultury na najbliższe dni.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 25 -31 stycznia

Małopolska kultura na koniec tygodnia

Koncerty: Urodziny Maestro Wita i Małopolskie Kolędowanie

Filharmonia Krakowska świętuje 80. urodziny Antoniego Wita – pochodzącego z Krakowa wybitnego dyrygenta i pedagoga, który pełni również funkcję Dyrygenta Honorowego instytucji. Podczas urodzinowego koncertu zabrzmią dzieła Beethovena i Rachmaninowa. Obok Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Maestro Wita wystąpi francuski pianista Jean-Efflam Bavouzet.

Kiedy? Piątek 26 lutego, godz. 19.30/Sobota 27 lutego, godz. 18.00.

Przed sobotnim koncertem Maestro Antoni Wit będzie gościem kolejnego spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego (godz. 16.30).

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Artyści Filharmonii Krakowskiej wystąpią również na koncertach organizowanych w regionie:

 • wspólnie z formacją Floripari zaprezentują najstarsze polskie kolędy w przestrzeniach małopolskich opactw.

Kiedy? Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu - piątek 26 stycznia, godz. 20.30/ Opactwo Cysterskie w Mogile – sobota 27 stycznia, godz. 19.00.

 • w ramach cyklu Małopolskie Kolędowanie wykonają polskie kolędy i pastorałki w adaptacjach Macieja Małeckiego na scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Kiedy? Niedziela 28 stycznia, godz. 19.00.

 • zagrają podczas pierwszego wieczoru V Dni Franciszka Schuberta organizowanych w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie.

Kiedy? Niedziela 28 stycznia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na piątkowe koncerty Zimowej Akademii Muzyki. Wydarzenie stało się w ostatnich latach jednym z najważniejszych kursów mistrzowskich w Polsce skierowanych do muzycznej młodzieży szkolnej. Grono wspaniałych pedagogów prowadzących, warunki i atmosfera lusławickiego centrum, a także spotkania i wspólnie spędzony czas z rówieśnikami z całej Polski - wszystko to stanowi o wyjątkowej aurze i wysokim poziomie artystycznym Zimowej Akademii Muzyki. Piątkowe koncerty finałowe są niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć wielu utalentowanych młodych muzyków.

Kiedy? Piątek 26 stycznia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Najmłodsi Świerczkowiacy zapraszają na koncert swoje babcie i dziadków! To właśnie dla nich zaśpiewają i zatańczą trochę po krakowsku, trochę po żywiecku na scenie Centrum Sztuki Mościce. Podczas występu zaprezentują się działające przy ZPiT Świerczkowiacy grupy: Mali Świerczkowiacy i Przedszkole u Świerczkowiaków. Na koncercie zagrają także Kapela Młodzieżowa i Krzysztof Judacz.

Kiedy? Czwartek 25 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 27. Ogólnopolskie Spotkanie Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu zaprezentują się grupy kolędnicze zakwalifikowane na przeglądach kolędniczych w Małopolsce oraz zespoły zainteresowane i zakwalifikowane do konkursu spoza Małopolski.

Kiedy? Sobota 27 stycznia – niedziela 28 stycznia. Więcej informacji na stronie centrum.


Spektakle: Pani Bovary, Spiski tatrzańskie, Wesele Figara

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie na ostatni weekend stycznia przygotował cztery przedstawienia teatralne:

 • „Opowieść wigilijna” w reż. Jakuba Krofty i Marii Wojtyszko. Wiktoriańska historia o skąpcu nawiedzanym przez duchy staje się pretekstem do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka, który nie kocha samego siebie. W tym ujęciu bohater słynnego utworu Dickensa jest bardziej ofiarą warunków, w których przyszło mu żyć, niż czarnym charakterem. W obsadzie przedstawienia występują Agnieszka Judycka, Magdalena Osińska, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Tomasz Wysocki oraz gościnnie Katarzyna Kiziorek.

Kiedy? Scena MOS - piątek 26 stycznia, godz. 10.00 i 12.00/sobota 27 stycznia, godz. 15.00 i 17.00.

 • „Pani Bovary. Możliwa historia” w reż. Małgorzaty Jakubowskiej odpowiada na pytanie, kim dzisiaj byłaby tytułowa bohaterka słynnej XIX-wiecznej powieści. Emma Bovary to młoda osoba chcąca zachować swoje życie, a jednocześnie to życie opuścić, matka rozdarta między żałowaniem macierzyństwa, a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do - być może - szczęścia. W tytułową rolę wciela się Alina Szczegielniak. Obok niej w spektaklu występują Marta Waldera, Mateusz Bieryt i Jerzy Światłoń.

Kiedy? Scena Dom Machin - piątek 26 stycznia-sobota 27 stycznia, godz.19.00/niedziela 28 stycznia, godz. 18.00.

 • „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej to spektakl związany ze 120. rocznicą prapremierowej inscenizacji dramatu Mickiewicza, którą na krakowskiej scenie przygotował Stanisław Wyspiański. - Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach – wyjaśniają twórcy nowej adaptacji, w której występują m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Jan Peszek, Feliks Szajnert i Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Kiedy? Duża Scena – czwartek 25 stycznia, godz. 19.00/piątek 26 stycznia, godz. 12.00 i 19.00/sobota 27 stycznia - godz. 15.00.

Teatr zaprasza także na kolejne spotkanie z grupą ImproKRK w ramach wieczoru teatralnej improwizacji (Scena MOS, niedziela 28 stycznia, godz. 18.00)

Więcej informacji na stronie.


Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje swoim widzom cztery inscenizacje:

 • „AKT PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” to spektakl powstały z inspiracji dramaturgią Tadeusza Różewicza. Sztuka dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego (współczesnego) człowieka, tzw. "małej stabilizacji" oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Kiedy? Czwartek 25 stycznia, godz. 19.15.

 • „CCY - WITKAC-Y Menażeria” w reż. Andrzeja Dziuka to spektakl, który powstał w 70. rocznicę śmierci oraz 125. rocznicę urodzin patrona instytucji. Sztuka stanowi próbę pokazania, jak kształtowała się młodzieńcza wrażliwość jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Piotr Łakomik, Dominik Piejko i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Piątek 26 stycznia, godz. 19.15.

 • „Spiski - Hej!” powstały na kanwie powieści Wojciecha Kuczoka, gdzie oniryczno-magiczne przygody głównego bohatera z okresu późnego PRL-u są przedstawione na tle „dzikiej” podhalańskiej przyrody i wydarzeń politycznych oraz sportowych. W obsadzie m.in. Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor, Katarzyna Pietrzyk i Dominik Piejko.

Kiedy? Sobota 27 stycznia, godz. 19.15.

 • „Hotel Utopia” powstał w ramach Sceny Propozycji Aktorskich. To pełna groteski sztuka w reż. Andrzeja Bieniasa o chęci stworzenia „człowieka idealnego”, gotowego (według jego twórców) stawić czoło nowej rzeczywistości. W obsadzie m.in. Adrianna Jerzmanowska, Emilia Nagórka, Agnieszka Michalik i Kamil Joński.

Kiedy? Niedziela 28 stycznia, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.


Opera Krakowska przypomni adaptację arcydzieła teatru operowego – „Wesela Figara” Mozarta, w reż. Laco Adamika. To komedia o wartkiej, pełnej niespodziewanych zwrotów intrydze erotycznej i znakomicie nakreślonymi portretami ludzkimi. Twórcy krakowskiej inscenizacji pozostają wierni mozartowskiemu dziełu. Akcentują jego ponadczasowe walory, w tym szczególnie prawdziwość charakterów, uczuć i relacji między postaciami. Nie unikają przy tym treści społecznych, wpisanych w historię mariażu Figara i Zuzanny. W dwóch zespołach obsadowych sztuki występują m.in. Mariusz Godlewski/Robert Gierlach, Kamila Dutkowska/Edyta Piasecka i Aleksandra Orłowska/Paula Maciołek.

Kiedy? Piątek 26 stycznia – niedziela 28 stycznia, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie opery.


Centrum Sztuki Mościce aż dwukrotnie w ten weekend będzie gościć na swojej scenie przebojowy spektakl „Przesyłka z zaświatów”. To pełna humoru i wzruszeń komedia o przyjaźni „na wieki” w reż. Cezarego Żaka. W obsadzie: Kinga Preis, Katarzyna Żak, Katarzyna Kwiatkowska, Justyna Ducka i Kuba Gąsowski.

Kiedy? Niedziela 28 stycznia, godz. 16.00 i 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Na scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu również zagości wyjątkowa komedia. W ramach „Wieczorów Małopolskich” publiczność obejrzy spektakl Teatru Bagatela z Krakowa. „Pijacy” to adaptacja oświeceniowej komedii Franciszka Bohomolca. W sztuce wyreżyserowanej przez Artura W. Barona teksty staropolskie przeplatają się z prozą Jerzego Pilcha, a także ze znanymi współcześnie piosenkami, między innymi Chóru Dana czy Kazika. W obsadzie występują m.in. Krzysztof Bochenek, Aleksandra Godlewska, Justyna Schneider, Wojciech Leonowicz i Patryk Schwichtenberg.

Kiedy? Piątek 26 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Wystawy: Animalis i twórcze wycinanki

Galeria BWA Jatki w Nowym Targu inauguruje nową wystawę malarstwa pod hasłem „Animalis 2023”. To plon 6 edycji ogólnopolskiego konkursu na obraz o tematyce zwierzęcej dla profesjonalnych artystów plastyków. Ma za zadanie kultywować tradycyjne malarstwo za pomocą najwcześniejszego tematu jaki pojawił się w tej towarzyszącej człowiekowi od początków jego istnienia technice.

Kiedy? Wystawa czynna od 26 stycznia do 24 lutego. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy „Horyzonty”, prezentującej niezwykłe prace - wycinanki ukraińskiej artystki Kateryny Hotsuliak. Autorka posiada duży zasób technik graficznych, malarskich, zdobniczych i użytkowych. Stale pracuje twórczo w technice oleju, akrylu, akwareli oraz w technice pastelu olejnego. Najbardziej lubi jednak technikę wycinanki. Wystawa obejmuje małoformatowe i wielkoformatowe dzieła tego typu, które odzwierciedlają dzisiejszą rzeczywistość oraz przedstawiają wartości wyznawane przez Ukraińców.

Kiedy? Wernisaż – piątek 26 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.


Warsztaty i spotkania: Moc światła i malarstwo na szkle

Cricoteka w Krakowie zaprasza wszystkie dzieci do udziału w kreatywnych warsztatach. W każdy piątek odbywają się one pod hasłem Kalejdoskop Sztuki, w sobotę - Machina Sztuki. W styczniu uczestnicy wykorzystają twórczą moc źródeł światła, sposobów widzenia i tworzenia obrazów. Jako inspiracje posłużą fotografie ze spektakli i happeningów Tadeusza Kantora, fragmenty filmów, kadry i fotografie w różnej postaci. Poruszane będą także zagadnienia związane z tworzeniem obrazów: kompozycja, światło, tło, graficzność.

Kiedy? Kalejdoskop Sztuki – piątek 26 stycznia, godz. 11.00/ Machina Sztuki – sobota 27 stycznia, godz. 11.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na warsztaty skierowane do dzieci i całych rodzin:

 • „Malarstwo na szkle” – uczestnicy rodzinnych warsztatów dowiedzą się, jakie znaczenie miały obrazy malowane na szkle w podhalańskich chałupach. W trakcie zajęć poznają technikę, a następnie samodzielnie wykonają obrazek na szkle, który będzie mógł zdobić wnętrze domu, bądź stać się własnoręcznie zrobioną pamiątką z Zakopanego.

Kiedy? Czwartek 25 stycznia, godz. 16.00/Sobota 27 stycznia, godz. 10.30.

 • „Tajemnice góralskiej chałupy. Malujemy skrzynie na skarby” – podczas warsztatów dzieci poznają zakamarki XIX-wiecznej chałupy góralskiej. Dowiedzą się, jakie przedmioty w chałupie były najbardziej cenne, co przechowywano w skrzyniach wiannych, gdzie trzymano łakocie i co chowano za obrazami. W drugiej części zajęć uczestnicy pomalują drewnianą szkatułkę, inspirując się zdobieniami na skrzyniach góralskich.

Kiedy? Piątek 26 stycznia, godz. 10.30.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Archeologiczne w Krakowie organizuje nowe niedzielne warsztaty rodzinne pod hasłem „Świat wierzeń i magii”. Pierwsze ze spotkań będzie poświęcone mitom egipskim. Dlaczego mieszkańcom Egiptu zależało, by zmarli trafili do królestwa Ozyrysa? Skąd u Egipcjan tak wielka wiara w magię słowa? Podczas zajęć uczestnicy spróbują znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Kiedy? Niedziela 28 stycznia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Przywrócone arcydzieła w MOS-ie”. Tym razem publiczność obejrzy film „Krzyk” z 1981 roku w reż. Barbary Soss. Po projekcji Łukasz Maciejewski porozmawia z odtwórczynią głównej roli – Dorotą Stalińską.

Kiedy? Sobota 27 stycznia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Małopolska kultura na początek tygodnia

Spektakle: Scena SOKÓŁ i ponadczasowy Molier

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu inauguruje 4 sezon teatralnej Sceny SOKÓŁ. W sali im. L. Lipińskiego będzie można obejrzeć spektakl „Trzy światy” w wykonaniu Sceny Teatralnej przy Sokole w Starym Sączu. To inscenizacją drugiej części sztuki – pod takim samym tytułem – Urszuli Kozioł - oryginalna literatura mocno zakorzeniona w teatrze absurdu, zadająca istotne pytania o naturę ludzkiego dialogu, a tak naprawdę o jego rozbicie, przejawiające się w zaburzonej komunikacji. Takim też absurdalnym i groteskowym językiem posługują się postaci przedstawienia, zamknięte w przestrzeni „ni to strychu – ni szopy”, pełnej także dziwnych akcesoriów i przedmiotów.

Kiedy? Poniedziałek 29 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na początek tygodnia proponuje dwa spektakle:

 • bijącą rekordy popularności inscenizację ponadczasowej komedii Moliera „Chory z urojenia”. Reżyser Giovanni Pampiglione zamyka całość w niezwykle efektownej i rzadko dziś spotykanej formie komedii dell’arte. To spektakl, który bawi do łez, nie uciekając przy tym od chwil głębokiej refleksji. W tytułowej roli występuje Andrzej Grabowski, w obsadzie również m.in. Lidia Bogaczówna, Krzysztof Jędrysek, Feliks Szajnert i Anna Tomaszewska.

Kiedy? Wtorek 30 stycznia, godz. 19.00/środa 31 stycznia, godz. 10.00 i 19.00.

 • sztukę „Simona K. Wołająca na puszczy” w reżyserii Anny Gryszkówny, poświęconą postaci Simony Kossak, polskiej biolog i profesora nauk leśnych, która w zdecydowany sposób działała na rzecz przyrody. Pomysłodawczynią spektaklu i odtwórczynią jej roli jest Agnieszka Przepiórska.

Kiedy? Środa 31 stycznia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr Witkacego w Zakopanem przypomina inscenizację „Rzeźnia”. To sztuka oparta na słuchowisku Sławomira Mrożka. Bohaterem jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie pojawiają się m.in. Dorota Ficoń, Kamil Joński i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Środa 31 stycznia, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.


Warsztaty i spotkania: Touch Tour Teatru i mieszkańcy Tatr

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie inauguruje cykl warsztatów „TTT, czyli Touch Tour Teatru”, mający na celu zwiększenie samodzielności i poczucia bezpieczeństwa w przestrzeniach teatru osób z niepełnosprawnością wzroku. Podczas trzech spotkań, które odbędą się w Gmachu Głównym, w Domu Machin i Małopolskim Ogrodzie Sztuki (MOS), uczestnicy poprzez „badanie” widowni, sceny, foyer, korytarzy, szatni, toalet, nauczą się jak komfortowo i bezpiecznie poruszać się podczas dostępnych wydarzeń, które organizowane są w naszym teatrze.

Kiedy? Wtorek 30 stycznia, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na nowy cykl warsztatów dla nauczycielek i nauczycieli. W czasie pierwszego spotkania pod hasłem „Kostium” uczestnicy spróbują uchwycić różnice między przebraniem a ubraniem oraz kostiumem i strojem. Pochylą się nad obrzędową funkcją zasłaniania twarzy, karnawałowym odwróceniem porządków i potrzebą przywdziania wyjątkowego ubrania. Przekonają się, jak mogli wyglądać „Krakowiacy” ze szlacheckich kuligów i balów karnawałowych. Odkryją sceniczny charakter strojów kukiełek z najstarszej szopki krakowskiej. Przyjrzą się maskom członków grup kolędniczych, zadadzą sobie pytanie o emocje, które mogły i mogą być przez nie wywoływane.

Kiedy? Poniedziałek 29 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem organizuje warsztaty edukacyjne:

 • „Przygody Koziołka Matołka” w Muzeum Kornela Makuszyńskiego - zajęcia będą okazją, aby dowiedzieć się, dlaczego Koziołek chciał dotrzeć do Pacanowa, jakie miejsca odwiedził i czym podróżował. Uczestnicy poznają zabawne historie o tym, jak Koziołek uczył się matematyki, licząc kapuściane głowy, jak zbudował teatr i został reżyserem spektaklu oraz wiele innych. W drugiej części zajęć uczestnicy wykonają pamiątkę inspirując się przygodami Koziołka Matołka.

Kiedy? Wtorek, 30 stycznia, godz. 10.00.

 • „Mieszkańcy Tatr” w gmachu głównym - w kilkuosobowych zespołach uczestnicy odkryją ciekawostki ze świata tatrzańskich roślin i zwierząt. Wspólnie poszukają odpowiedzi na pytania: które z tatrzańskich zwierząt jest najlepszym wspinaczem, jak wygląda trop niedźwiedzia i czy nietoperze wydają odgłosy.

Kiedy? Środa, 31 stycznia, godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKOŁ w Nowym Sączu zaprasza do sali im. R. Sichrawy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu na jedyne w swoim rodzaju spotkanie z jedynymi w swoim rodzaju autorami jedynego w swoim rodzaju tomiku fraszek - Jakubem Marcinem Bulzakiem i Kamilem Cyganikiem.

Kiedy? Środa 31 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować