Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 30 listopada - 6 grudnia

Jazzowe Andrzejki, Mikołajkowa niedziela z tatusiem, świąteczny jarmark w operze, Tatrzańskie Yeti – sprawdź, co na najbliższe dni przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 30 listopada - 6 grudnia

Weekend w małopolskiej kulturze

Mikołajki: Niedziela z tatusiem i gwiazdy kolędnicze

Centrum Sztuki Mościce zaprasza do wspólnej przedświątecznej zabawy wszystkich ojców wraz z ich pociechami. Najbliższa Niedziela z tatusiem upłynie pod znakiem mikołajkowych atrakcji. W programie obok gier, konkursów, animacji dla dzieci i występu Ogniska Baletowego nie zabraknie więc wizyty samego Świętego Mikołaja oraz świątecznych prezentów dla młodych uczestników spotkania.

Kiedy? Niedziela 3 grudnia, godz. 11.00 i 13.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza tymczasem na Mikołajki z drukiem 3D! Podczas godzinnych warsztatów, młodzi uczestnicy dowiedzą się, jak działa drukarka 3D, przyjrzą materiałom, które są do niej wykorzystywane, ale także będą mogli z bliska zobaczyć małe cuda, które z niej wychodzą. Pod opieką profesjonalisty pomogą Świętemu Mikołajowi stworzyć wspaniałe prezenty, a przy okazji dostać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Kiedy? Sobota 2 grudnia, godz. 12:00 i 13:00 w Artetece WBP w Krakowie. Na warsztaty obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie biblioteki.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie w ten weekend również zaprasza na specjalne przedświąteczne wydarzenia:

  • kuratorskie oprowadzanie po salach obrzędów zimowych w muzeum. O wypełniających je eksponatach i tradycjach z nimi związanych opowie Małgorzata Oleszkiewicz – specjalistka w zakresie świątecznych zwyczajów i współautorka tej części wystawy. W programie: zwyczaje związane z okresem świątecznych przygotowań, pełną znaczeń Wigilią, czasem świętowania i kolędowania.

Kiedy? Czwartek 30 listopada, godz. 17.00. Wydarzenie odbędzie się z tłumaczeniem na PJM.

  • Warsztaty stolarskie poświęcone gwiazdom kolędniczym z rysunków Włodzimierza Tetmajera oraz kolekcji muzeum. Uczestnicy przekonają się, z czego są wykonane i co może kryć się w ich wnętrzu. Sprawdzą, na czym bazuje mechanizm pozwalający wprawiać je w ruch. Wykorzystując narzędzia stolarskie, dotną i połączą elementy własnej gwiazdy. Ruchomą konstrukcję okleją tak, by była gotowa do późniejszego ozdobienia i wykorzystania w czasie kolędowania – z najlepszymi życzeniami!

Kiedy? Sobota 2 grudnia, godz. 16.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Koncerty: Jazzowe Andrzejki i przedwojenne tanga

Filharmonia Krakowska na andrzejkowy wieczór przygotowała specjalny jazzowy koncert. Na scenie wystąpi Jazzband Młynarski-Masecki. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. Repertuar Jazz-Bandu to utwory swingowe, w większości nieznane. Na koncercie nie zabraknie także kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Aranżacje Marcina Maseckiego i głos Jana Młynarskiego nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną - porywającą do tańca, ale też przynoszącą wiele wzruszeń.

Kiedy? Czwartek 30 listopada, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Filharmonia Krakowska zaprasza także na kolejne koncerty tegorocznej edycji Dni Muzyki Organowej. W najbliższy weekend będą to:

  • występ polskiego organisty i pedagoga Michała Białko, który wspólnie z Orkiestrą Filharmonii pod batutą Łukasza Borowicza wykona kompozycje Ericha Korngolda i Félixa Alexandre Guilmanta oraz słynny poemat symfoniczny Richarda Straussa „Tako rzecz Zaratustra”.

Kiedy? Piątek 1 grudnia, godz. 19.30/Sobota 2 grudnia, godz. 18.00.

  • finałowy koncert Festiwalu „Cały Twój” poświęconego dziedzictwu św. Jana Pawła II, na którym zabrzmią religijne kompozycje z dorobku Henryka Mikołaja Góreckiego. Dla publiczności zagra organista Daniel Strządała. Artyście będą towarzyszyli: Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Włodzimierza Siedlika oraz sopranistka Lidia Sosnowska.

Kiedy? Niedziela 3 grudnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

  • Kiedy? Sala Koncertowa Filharmonii – czwartek 23 listopada, godz. 18.00/Piątek 24 listopada, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu będzie miejscem wyjątkowego koncertu Tango Moja Miłość. Pod tym hasłem wraca na sceny legendarny już program maestro Krzysztofa Jakowicza, na który składają się: urok przedwojennych polskich tang oraz magia argentyńskich rytmów połączone z wirtuozerią skrzypcowych fraz. Podczas koncertu maestro połączy siły z zespołem Tango Attack specjalizującym się we wszelkich gatunkach tanga. Zabrzmią najpiękniejsze tanga polskiego 20-lecia międzywojennego w nowych aranżacjach pianisty Hadriana Tabęckiego.

Kiedy? Sobota 2 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w ten weekend organizuje jeszcze jedno muzyczne wydarzenie, które odbędzie się w Domu Weselnym „Jasicówka” w Mordarce. To Konkurs Heligonistów Województwa Małopolskiego im. Aleksandry Szurmiak-Boguckiej. Uczestnicy oceniani będą w trzech kategoriach wiekowych. Podczas VI edycji konkursu zostanie także zaprezentowane widowisko „Jes na to lyk” w wykonaniu Zespołu Regionalnego SPOD KICEK z Mordarki.

Kiedy? Sobota 2 grudnia, godz. 13.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Spektakle: Kopernik, Znachor, Ożenek

Opera Krakowska na swojej scenie prezentuje musical „Kopernik”, przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznych obchodach Roku Mikołaja Kopernika. Libretto autorstwa pisarki Ałbeny Grabowskiej odwołuje się do najważniejszych wydarzeń z życia bohatera. Autorzy spektaklu chcą go ukazać nie tylko jako wybitnego astronoma, ale także otwartego i pełnego pasji człowieka. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki, autorem muzyki jest Tomasz Szymuś, a całość wyreżyserował Jakub Szydłowski. Tytułową rolę odtwarza Marcin Franc. Obok niego na scenę występują m.in. Wojciech Daniel, Paweł Tucholski, Anastazja Simińska, Michał Dudkowski i Kamila Najduk.

Kiedy? Piątek 1 grudnia, godz. 18.30/Sobota 2 grudnia- niedziela 3 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie opery.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend przypomni widzom adaptację niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z tych najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.

Kiedy? Scena Dom Machin – piątek 1 grudnia, godz. 11.00 i 19.00/sobota 2 grudnia – 17.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Centrum Sztuki Mościce przygotowało prawdziwą teatralną ucztę. Na tarnowskiej scenie pojawi się gościnnie głośny spektakl stołecznego Och-Teatru – komedia „Ożenek” wg Mikołaja Gogola w reż. Janusza Gajosa. To niezwykła intryga, wyraziste postaci i ponadczasowy temat. W obsadzie wystąpią m.in. Paweł Domagała, Julia Wyszyńska, Krzysztof Stelmaszyk, Krystyna Tkacz i Sławomir Pacek.

Kiedy? Czwartek 30 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Wystawy: Tatrzański pejzaż i lotnicza historia

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem inauguruje wystawę „URZECZENI. Tradycyjny Pejzaż Tatrzański”. Na ekspozycji prezentowanej w Galerii Sztuki w willi Oksza spotkają się prace artystów od połowy XIX do trzeciego tysiąclecia. Łączy ich pasja i zamiłowanie do tatrzańskich krajobrazów. Malowanie gór było i jest trudne, a każdy z artystów próbował na swój sposób sprostać temu zadaniu. Na wystawie nie będzie chronologicznego układu dzieł. Zwiedzający powędrują poprzez motywy, tematy, a także problemy malarskie, albo tak ulotny nastrój oraz wrażenie Tatr - pięknych, malowniczych, jak i groźnych.

Kiedy? Wernisaż – piątek 1 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie otwiera nową wystawę czasową „Architektura pogranicza polsko-słowackiego. Prace uczniów z liceów plastycznych z Małopolski i Okręgu Preszowskiego”. To prezentacja artystycznych rezultatów organizowanych przez Województwo Małopolskie corocznych malarskich plenerów dla licealnej młodzieży z całej Małopolski. W tym roku dołączyli do nich uczniowie trzech szkół plastycznych ze Słowacji. Inicjatywa ma na celu nie tylko sprzyjać rozwojowi umiejętności plastycznych młodych uczestników, ale również pogłębiać ich znajomość historii i kultury zwiedzanych miejsc.

Kiedy? Wernisaż – czwartek 30 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Spotkania: Narciarskie opowieści i sztuczna inteligencja

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza wszystkich miłośników narciarstwa na ostatnie z serii czterech listopadowych spotkań i warsztatów edukacyjnych. Tym razem Wojciech Szatkowski opowie o narcie Stanisława Barabasza z 1888 r., pierwszych wycieczkach narciarskich w Tatry, pierwszych zjazdach i upadkach - o czasie pionierów i narciarzach, którzy mieli narty z drewna, ale mięśnie z żelaza.

Kiedy? Czwartek 30 listopada, godz. 16.30. Więcej informacji na stronie muzeum.


Sztuczna inteligencja będzie tematem kolejnego spotkania z cyklu „Wrzątek”, organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ. O wyzwaniach związanych z rozwojem technologii AI porozmawiają: prof. dr hab. Michał Ostrowicki (od 2007 roku działający w wirtualnej przestrzeni jako Sidey Myoo), dr Łukasz Święcicki oraz prowadzący spotkanie prof. UJ – dr. hab. Dariusz Juruś.

Kiedy? Piątek 1 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.


Początek tygodnia w małopolskiej kulturze

Świąteczne wydarzenia: Operowy jarmark i koncert amerykańskiej orkiestry

Opera Krakowska zaprasza mieszkańców oraz gości stolicy Małopolski na Operowy Jarmark Świąteczny. Przestrzeń budynku instytucji zamieni się w zimową krainę łączącą magię Świąt Bożego Narodzenia i magię teatru. Wśród atrakcji planowane są warsztaty, wspólne kolędowanie, możliwość przymierzenia operowych kostiumów, sprzedaż rękodzieła i wiele innych. Nie zabraknie wizyty Świętego Mikołaja, który odwiedzi najmłodszych razem z Profesorem Wiolinkiem.

Kiedy? Wtorek 5 grudnia – środa 6 grudnia. Więcej informacji na stronie opery.


Filharmonia Krakowska będzie gościć na swojej scenie, ze świątecznym repertuarem słynny United States Air Forces in Europe Band. Amerykański zespół powstał w 1943 roku jako 386. zespół wojskowy Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych i liczył pięciu członków. Szybko rozrósł się do 45 osób. Głównym celem ich działania było zapewnianie rozrywki kulturalnej żołnierzom amerykańskim i podnoszenie ich morale na frontach. Obecnie siedzibą zespołu jest Baza Lotnicza Rammstein w Niemczech. W Krakowie zagrają m.in. utwory „Let it Snow”, „Little Drummer Boy”, czy „O Christmas Tree”.

Kiedy? Wtorek 5 grudnia, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Wystawy: Tatrzańskie Yeti i zabytkowe radioodbiorniki

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem otwiera wystawę „Tatrzańskie Yeti”. Zgodnie z tytułem dotyczy ona rozmaitych gatunków „legendowych” zwierząt, mających żyć w Tatrach. Czasami są one tak mocno zakorzenione w ludzkiej świadomości, że w zasadzie nie wie się o nich nic, poza tym, co mówią legendy. Część z tych zwierząt nie występuje już w Tatrach lub w ogóle wymarła. Jednak wciąż pozostają ślady, które świadczą o ich bytności. Dzięki nowej wystawie, której kuratorem jest dr Marcin Warchałowski, będzie można poznać bliżej te tajemnicze istoty.

Kiedy? Wernisaż i oprowadzanie dla najmłodszych – środa 6 grudnia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


W głównej siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie startuje wyjątkowa wystawa radioodbiorników. Na ekspozycji realizowanej w ramach projektu Muzea Domowe zaprezentowane zostaną obiekty z kolekcji Janusza Tomsi z Szerzyn. Posiada on w swoich zbiorach radia z czasów dwudziestolecia międzywojennego i okresu PRL-u. Będzie można zobaczyć m.in. odbiornik kryształkowy wyprodukowany w Polsce w 1935 r., radio które było tworzone z myślą o armii niemieckiej pochodzące z austriackiej fabryki Nikolausa Eltza oraz odbiorniki pochodzące z polskich zakładów DIORA w Dzierżoniowie i Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie.

Kiedy? Wernisaż – poniedziałek 4 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na Wtorkowe spotkania z zabytkiem, nie tylko dla seniorów. Tematem najbliższego spotkania będzie „kruchy jak szkło” obsydian w młodszej epoce kamienia. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Trela-Kieferling.

Kiedy? Wtorek 5 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Wydarzenia: Szekspir z pełną dostępnością i dekalog Kieślowskiego

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina wyjątkową adaptację „Romea i Julii” w reż. Dominiki Feiglewicz i Zdenki Pszczołowskiej. Przedstawienie stanowi próbę interpretacji mitu romantycznej miłości w kontekście pytań o współczesną kondycję człowieka i gotowość jednostki do kochania. To zarazem spektakl, który posługuje się jednocześnie polskim językiem fonicznym, polskim językiem migowym oraz zawsze dostępnymi dla widzów z niepełnosprawnością słuchu i słyszących - napisami w języku polskim.

Kiedy? Środa 6 grudnia, godz. 11.00 i 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr im. J. Słowackiego zaprasza także na kolejne spotkanie z Przywróconymi arcydziełami. Tym razem publiczność obejrzy trzeci z odcinków głośnego serialu Krzysztofa Kieślowskiego „Dekalog”. Po seansie Łukasz Maciejewski będzie rozmawiał z odtwórczynią jednej z głównych ról – Marią Pakulnis.

Kiedy? Poniedziałek 4 grudnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować