Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 7 - 13 grudnia

Wydarzenia z okazji rocznicy śmierci Tadeusza Kantora, Dni Kultury Romskiej, koncert kopernikański - sprawdź co na najbliższe dni przygotowały małopolskie instytucje kultury

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 7 - 13 grudnia

Weekend w małopolskiej kulturze

Wydarzenia: Świat Tadeusza Kantora, Dni Kultury Romskiej, Militaria w POPkulturze

Cricoteka w Krakowie przygotowała specjalny cykl wydarzeń pod hasłem „Świat indywidualny Tadeusza Kantora”, związany z przypadającą na 8 grudnia 33. rocznicą śmierci patrona instytucji. Na publiczność czeka program pokazujący oddziaływanie Kantora na artystów jemu współczesnych (otwarcie wystawy „Memory” Krzysztofa Miklaszewskiego i finisaż wystawy „Maria Stangret. Gra w miejsca”), ale też jego znaczenie dla współczesnych teoretyków sztuki (panel dyskusyjny „Wystawianie Kantora. Wyzwania kuratorskie”) i młodych twórców ze specjalnymi potrzebami (spektakl „Lekcja anatomii – rekonfiguracja” w reż. Agaty Skwarczyńskiej). Motywem przewodnim weekendowego wydarzenia jest korekta wystawy stałej „Tadeusz Kantor. Widma” – oparta na wprowadzeniu w jej przestrzeń znamienitych dla twórczości Kantora obiektów jak „Trąba Sądu Ostatecznego”, „Goplana” i „Maszyna aneantyzacyjna”.

Kiedy? Czwartek 7 grudnia – Niedziela 10 grudnia. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na kolejną, jesienną edycję wydarzeń w cyklu ZNAJĄ SĄSIEDZI. Tym razem tematem przewodnim będzie kultura romska. Rozmaitość tegorocznej propozycji odzwierciedla jej atrakcyjność i oryginalność. Dni Kultury Romskiej rozpocznie projekcja filmu dokumentalnego „Królowa ciszy”. Drugiego dnia dla publiczności zagra zespół Czarnina, który czerpie z tradycyjnych etnicznych brzmień szeroko pojętego orientu, w szczególności skupiając się na muzyce cygańskiej. Na zakończenie Dni Kultury Romskiej przedstawienie „Ballada o Polskich Cyganach” zaprezentuje publiczności Teatr FALKOSHOW.

Kiedy? Czwartek 7 grudnia – Sobota 9 grudnia. Więcej informacji na stronie Centrum


W ten weekend Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje także koncert galowy Fundacji im. Dra Jerzego Masiora, połączony z wręczeniem specjalnej nagrody za wybitne osiągnięcia w zakresie artystycznym. Fundacja w ten sposób honoruje osoby młode (do 25 lat), posiadające talenty artystyczne i osiągające sukcesy, które pozytywnie wpływają na rozwój i promocje miasta Nowego Sącza i Regionu.

Kiedy? Sobota 9 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu szykuje również przedświąteczną niespodziankę na kinowym ekranie. Widzowie będą mogli obejrzeć rejestrację słynnego, corocznego gwiazdkowego koncertu André Rieu i jego Orkiestry Johanna Straussa. Specjalnie na to wydarzenie Maestro „buduje” własny Pałac Zimowy w swoim rodzinnym Maastricht. Wśród 200 lśniących weneckich kandelabrów i żyrandoli z sopli lodu, wśród łyżwiarzy i zasypanego śniegiem zimowego krajobrazu zabrzmią tradycyjne kolędy, romantyczne walce i inne nieśmiertelne bożonarodzeniowo-noworoczne przeboje.

Kiedy? Czwartek 7 grudnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w ten weekend zaprasza ponadto do Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Niskowej na kolejną edycję konkursu gwary LACHOSKIE GODONIE. Jego celem jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona tradycji gawędziarstwa regionu Lachów Sądeckich, zainteresowanie dzieci i młodzieży gwarą oraz tradycjami gawędziarstwa w regionie oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk gwary lachowskiej. Prezentacje konkursowe oceniać będzie powołana przez organizatorów Komisja Artystyczna. Najlepsi wykonawcy zostaną zakwalifikowani do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kiedy? Sobota 9 grudnia, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Tylko do 10 grudnia trwa Operowy Jarmark Świąteczny. Przestrzeń budynku Opery Krakowskiej zamieniła się w zimową krainę łączącą magię Świąt Bożego Narodzenia i magię teatru. Wśród atrakcji są warsztaty, wspólne kolędowanie, możliwość przymierzenia operowych kostiumów, sprzedaż rękodzieła i wiele innych. Nie zabraknie wizyty Świętego Mikołaja, który odwiedzi najmłodszych razem z Profesorem Wiolinkiem.

Kiedy? Sobota 9 grudnia – niedziela 10 grudnia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie opery.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie już po raz szósty organizuje festiwal „Militaria w POPKulturze”. Czy wiemy jak zabezpieczyć złamaną nogę, jak zachować się podczas długotrwałego braku prądu czy wody pitnej, co zrobić gdy zgubimy się w lesie bez dostępu do Internetu? …na te inne pytania odpowiedzą goście tegorocznej edycji imprezy. W programie festiwalu m.in. pokazy z zakresu pierwszej pomocy i gra terenowa „Graj w kamuflaż”.

Kiedy? Sobota 9 grudnia, godz. 12.00 – 18.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.


Koncerty: Sfery niebieskie, orlica i poezja Norwida

Podczas najbliższych koncertów oratoryjnych Filharmonia Krakowska uczci dwa ważne jubileusze. Pierwszym z nich jest 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, a drugim – przypadające na 6 grudnia 90. urodziny Henryka Mikołaja Góreckiego. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Michała Klauzy zaprezentują publiczności repertuar wyjątkowo adekwatny do wspomnianych okoliczności: „Taniec sfer niebieskich” i „Śpiewy aniołów autorstwa” Adama Wesołowskiego oraz II Symfonię op. 31 Kopernikowską na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. Razem z Orkiestrą i Chórem wystąpią: pianistyczny duet Książek Piano Duo oraz soliści: Małgorzata Trojanowska i Artur Janda.

Kiedy? Piątek 8 grudnia, godz. 19.30/Sobota 9 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na czwarty tegoroczny koncert cyklu PREZENTACJE, podczas którego młodzi artyści będą mieli okazję wystąpić na lusławickiej scenie. Tym razem swoje umiejętności zaprezentują na fortepianie Filip Pacześny oraz na fagocie Karolina Sobiera. W programie koncertu interpretacje utworów między innymi: A. Vivaldiego, W. A. Mozarta, G. Rossiniego oraz F. Chopina.

Kiedy? Niedziela 10 grudnia, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Filharmonia Krakowska nie zapomina także o młodych melomanach. Z myślą o nich odbędzie się kolejny koncert z cyklu Musica-Ars Amanda, adresowany do młodzieży licealnej. Tym razem zabrzmią legendarne „Cztery pory roku” w wykonaniu Zespół instrumentalnego Filharmonii pod kierownictwem artystycznym Joanny Konarzewskiej.

Kiedy? Sala koncertowa Filharmonii – czwartek 7 grudnia, godz. 18.00/Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu – piątek 8 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach będzie miejscem niezwykłego recitalu solowy pod hasłem „ORLICA - powrót do Tatr”. Koncert jest oparty na nowym programie artystycznym śpiewaczki operowej i wokalistki Agnieszki Koniecznej-Kuk - potomkini Jędrzeja Dziadonia uhonorowanego za walkę o polskość Morskiego Oka oraz prawnuczki słynnej bukowiańskiej prymistki Bronisławy Dziadoń-Koniecznej, zwanej "Sabałą w spódnicy". Recital wokalny prezentuje jej autorskie kompozycje i teksty, a także inspiracje twórcze wyrażające miłość do Boga, muzyki, gór i drugiego człowieka.

Kiedy? Niedziela 10 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej zaprasza na wyjątkowe wydarzenie literacko- muzyczne pod hasłem „Norwid – Dziubek”. W programie: spotkanie autorskie wokół książki Bartłomieja Dyrcza „Elektryczny baca. Andrzej Dziubek. Autoryzowana biografia” oraz koncert zespołu Ex Nihilo Trio, w którego składzie gra autor książki. Na repertuar tria składają się autorskie aranżacje muzyczne do tekstów C. K. Norwida oraz inspirowane twórczością Stinga, balladami o zbójnikach oraz modlitwami maryjnymi.

Kiedy? Piątek 8 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Spektakle: Dziadek do orzechów i hip-hopowy musical

Małopolska publiczność w ten weekend będzie mogła zobaczyć dwie różne sceniczne najsłynniejszego widowiska baletowego Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”:

Opera Krakowska przypomni adaptację przygotowaną przez Emila Wesołowskiego. W tym przedstawieniu przez baśniowe światy prowadzi widza dodatkowo malarska, wykorzystująca współczesne techniki komponowania obrazów scenografia Marka Grabowskiego. Za ponad 200 fantazyjnych, bajecznie kolorowych kostiumów odpowiada pracownia krawiecka Marii Balcerek. Na scenie zaś Balet Opery Krakowskiej.

Kiedy? Piątek 8 grudnia, godz. 18.30/Sobota 9 grudnia- niedziela 10 grudnia, godz. 11.00 i 17.00. Więcej informacji na stronie opery.


Centrum Sztuki Moście zaprezentuje z kolei spektakl w wykonaniu artystów baletowych z Mediolanu oraz lwowskiego Royal Lviv Ballet - zespołu złożonego z najlepszych solistów, zdobywający sceny baletowe całego świata i prestiżowe, międzynarodowe nagrody. Piękne, ręcznie szyte kostiumy, malowane dekoracje, choreografia, a przede wszystkim perfekcja w wykonaniu sprawiają, że spektakle cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Kiedy? Piątek 8 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na trzy inscenizacje:

 • na Dużej Scenie musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.

Kiedy? Czwartek 7 grudnia – piątek 8 grudnia, godz. 19.00/Sobota 9 grudnia, godz. 12.00 i 17.00.

 • na Scenie MOS adaptacja „Romea i Julii” w reż. Dominiki Feiglewicz i Zdenki Pszczołowskiej. Przedstawienie stanowi próbę interpretacji mitu romantycznej miłości w kontekście pytań o współczesną kondycję człowieka i gotowość jednostki do kochania. To zarazem spektakl, który posługuje się jednocześnie polskim językiem fonicznym, polskim językiem migowym oraz zawsze dostępnymi dla widzów z niepełnosprawnością słuchu i słyszących napisami w języku polskim.

Kiedy? Czwartek 7 grudnia, godz. 19.00.

 • na Scenie Dom Machin „Szczeliny istnienia” - przedstawienie zainspirowane eseistyczną książką pod tym samym tytułem autorstwa filozofki i pisarki Jolanty Brach-Czainy. W obsadzie występują: Dorota Godzic, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska. Reżyseruje Iwona Kempa.

Kiedy? Czwartek 7 grudnia – piątek 8 grudnia, godz. 19.00/Sobota 9 grudnia – godz. 16.00 i 19.00/Niedziela 10 grudnia, godz. 17.00.

Teatr zaprasza również na kolejne spotkanie z teatralną improwizacją i grupą ImproKRK (Scena MOS, sobota 9 grudnia, godz. 16.00).

Więcej informacji na stronie teatru.


Wystawy: Salon Gorlicki, sztuka z papieru, ludowe pająki

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na uroczyste otwarcie jubileuszowego XL Salonu Gorlickiego. W roku bieżącym przypada 40-lecie działalności Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów”, siedziby głównej Muzeum. Od początku swojej działalności Galeria upowszechniała twórczość artystów ze ścisłej czołówki polskiej sztuki współczesnej. Źródło dalszego rozwoju lokalnych twórców stanowi właśnie Salon Gorlicki, który daje powód do wyróżnienia i promowania talentów artystycznych, zarówno profesjonalnych jaki i nieprofesjonalnych. W programie m.in. uroczysta gala połączona z wernisażem jubileuszowej wystawy, część artystyczna oraz wręczenie Nagrody im. Alfreda Długosza.

Kiedy? Piątek 8 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Galeria BWA Jatki w Nowym Targu zaprasza na wernisaż wystawy „Papier, kolor, forma”. To ekspozycja multimedialna, w której biorą udział cztery artystki z Polski i dwóch twórców z Włoch. Papier jest wspólnym mianownikiem, łączącym wszystkich prezentowanych tu artystów: tworzą go, na nim lub z niego. Kolor zaś buduje formy zarówno te na płaszczyźnie jak i w przestrzeni.

Kiedy? Piątek 8 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.


Do 31 stycznia w Muzeum Małopolskiej Zachodniej w Wygiełzowie trwa wystawa ,, Szczęśliwy dom gdzie pająki są”, prezentująca prace autorstwa Anny Przybyłowicz-Waluś - etnografki, której pasją są ludowe pająki ze słomy. Jak sama mówi:,, Tworzenie pająków stało się moją wielką pasją. Cieszą moje oczy każdego dnia, gdyż pełno ich w moim domu. To niesamowite, że nasi przodkowie z kawałków słomy i bibuły wyczarowywali takie piękne ozdoby. Po raz pierwszy zobaczyłam pająki w skansenie w Zubrzycy Górnej na Orawie. Jeździliśmy często do tej miejscowości na wakacje. Miałam wtedy naście lat ale tak bardzo spodobały mi się te klimaty, że wybrałam etnologię na kierunek swoich studiów’’.

Więcej informacji na stronie muzeum.


W Centrum Sztuki Mościce można obejrzeć dwie nowe wystawy czasowe:

 • „PoGodność (o)ZNAKI (prze)MOCY” to prezentacja fotografii, które zwracają uwagę na drugiego człowieka i człowieczeństwo - istotę w kryzysie, smutku, lęku, niepokoju, bezradnego, ogarniętego nagłym zdarzeniem, w traumie. To także przypomnienie roli i znaczenia Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej. Autorami zdjęć są Artur Gaweł, Rafał Koścień oraz pracownicy Ośrodka.
 • „Tribute to Nowosielski” jest wystawą prac Anny Śliwińskiej, przygotowaną z okazji dobiegającego końca roku 100 – lecia urodzin Jerzego Nowosielskiego.

Więcej informacji na stronie centrum.


Nowe wystawy czasowe udostępnia także Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Pierwsza z nich jest prezentacją twórczości Magdaleny Nałęcz – pochodzącej z Rzeszowa artystki – malarki, która od 1995 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Druga to wystawa tradycyjnych szopek krakowskich Andrzeja Wróbla – mieszkańca Czernichowa, który jest uznanym i cenionym twórcą tradycyjnych szopek krakowskich.

Więcej informacji na stronie biblioteki.


Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej zaprasza na wystawę fotografii „Po mojemu” autorstwa Romana Cioka - długoletniego pracownika, zastępcy dyrektora Muzeum i dokumentalisty, znawcy Orawy i Orawian.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Spotkania: Tatrzańska jesień i kultura muzyczna Sądecczyzny

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem w ten weekend zaprasza na dwa spotkania:

 • Literackie wspomnienie o Andrzeju Skupniu-Florku połączone z uroczystym wręczeniem nagród laureatom XXIV konkursu fotograficznego „Tatrzańska Jesień 2023”.

Kiedy? Piątek 8 grudnia, godz. 16.00.

 • oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie czasowej w gmachu głównym „Tatrzańskie Yeti” z poezją Wisławy Szymborskiej w tle.

Kiedy? Sobota 9 grudnia, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkanie wokół książki „Porządek rzeczy. Relacje z przedwojennymi przedmiotami na ziemiach zachodnich (przypadek Wrocławia i Szczecina)”, z autorkami Anną Kurpiel, Katarzyną Maniak i artystą Łukaszem Skąpskim. Rozmowę poprowadzi Kinga Siewior. Tematem rozmowy będą efekty etnograficzno-artystycznej współpracy, którą zainicjowały pytania o postawy i praktyki wywołane przez przedwojenne rzeczy we współczesnym Wrocławiu i Szczecinie.

Kiedy? Czwartek 7 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na promocję wydawnictwa „Z rękopisu Rudolfa Józefowskiego”. Spotkanie jest adresowane do wszystkich miłośników tradycyjnej kultury muzycznej Sądecczyzny. Odbędzie się w Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna.

Kiedy? Niedziela 10 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


W zamykającym sezon spotkaniu w ramach cyklu „Goście Łukasza Maciejewskiego”, Centrum Sztuki Mościce zaprezentujemy film „Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka. Po seansie odbędzie się spotkanie z odtwórcą głównej roli - Jakubem Gierszałem. Gość Kina Millennium, pomimo młodego wieku, jest już gwiazdą kina polskiego i europejskiego, cieszącym się niesłabnącym uznaniem widzów i krytyków, z wieloma nagrodami na koncie. Przede wszystkim, podąża własną, indywidualną drogą.

Kiedy? Czwartek 7 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Warsztaty: Bajki muzyką pisane i świąteczne dekoracje

Filharmonia Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na zajęcia muzyczne pod hasłem „Bajki Muzyką Pisane”. W tym sezonie artystycznym projekt opiera się na twórczości Aleksandra Fredry – rok 2023 został bowiem ogłoszony rokiem tego wybitnego poety, komediopisarza i pamiętnikarza. Podczas najbliższego spotkania uczestnicy wysłuchają adaptacji bajki „Wiatr i noc”, z muzyką Stanisława Rzepieli i wg scenariusza Małgorzaty Czerwień.

Kiedy? Filharmonia Krakowska - sobota 9 grudnia, godz. 10.30 i 12.00/Fort Sztuki (i) Życia - niedziela 10 grudnia, godz. 12.45. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na warsztaty związane ze świąteczną porą:

 • warsztaty malarskie „Tetmajer i święta”. U progu zimy uczestnicy przyglądną się przedmiotom podkreślającym niezwykły charakter świątecznych dni. W poszukiwaniu tych z bronowickich lat Włodzimierza Tetmajera sięgną do ilustracji i informacji zebranych przez artystę na kartach pracy „Gody i Godnie Święta czyli Okres Świąt Bożego Narodzenia w Krakowskiem” z 1898 roku. Przykłady przedstawionych w niej sposobów „ubrania izby” i kolędniczych gwiazd odnajdą zaś w przestrzeni wystawy stałej, w salach związanych z obrzędowością zimową.

Kiedy? Czwartek 7 grudnia, godz. 17.00.

 • zajęcia z cyklu „Etno? Logicznie!”, które tym razem odbędą się pod hasłem „W oczekiwaniu”. Uczestnicy przyjrzą się sposobom odmierzania czasu – na co dzień i w dni zupełnie wyjątkowe. Zakręcą drewnianym drejdlem, odkryją zaskakujące formy kalendarzy adwentowych, a także wykonają własne dekoracje inspirowane dawnymi wycinankami i świątecznymi ozdobami z papieru.

Kiedy? Sobota 9 grudnia, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Pod hasłem „Uratuj święta” specjalne warsztaty dla rodziców z dziećmi organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Co zrobić jeśli zamiast białego puchu i migoczących na niebie płatków śniegu widać rozkwitające pąki drzew, a elfy opalają się w słońcu?! Na domiar kłopotów zegary w krainie św. Mikołaja nie działają "jak w zegarku" i roznoszenie prezentów stoi pod ogromnym znakiem zapytania. W domach natomiast, kiedy już czas na ukrycie sianka pod obrusem... ten ostatni miał gorące spotkanie z żelazkiem. Nie ma takich kłopotów, których uczestnicy warsztatów nie dadzą rady rozwiązać, aby uratować święta!

Kiedy? Piątek 8 grudnia, godz. 17.00/Sobota 9 grudnia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na kolejną odsłonę cyklicznego wydarzenia przygotowanego z myślą o młodzieży przygotowującej się do matury z języka polskiego. Podczas 2,5-godzinnych spotkań na scenie MOS są omawiane najważniejsze utwory dramatyczne i ich konteksty. Tym razem będą to dramat romantyczny i twórczość Adama Mickiewicza. Prowadzącymi są poloniści: Dariusz Martynowicz – m.in. Nauczyciel Roku 2021 oraz Wojciech Rzehak, kierownik Działu Edukacji teatru.

Kiedy? Sobota 18 listopada, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Początek tygodnia w małopolskiej kulturze

Spektakle: Bajka o szczęściu i świat osób z niepełnosprawnościami

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza do nowo otwartej Sceny Atelier na gościnny spektakl familijny dla dzieci od 3 roku życia - „Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej w wykonaniu TeatRYLE z Poznania. To mądra i pełna ciepła opowieść o Dziadku, który dopiero gdy zostaje sam, zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele utracił. W pięknym, poetyckim spektaklu twórcy odpowiadają na odwieczne pytanie: być czy mieć?

Kiedy? Wtorek 12 grudnia, godz. 9.00 i 10.30. Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie z początkiem tygodnia zaprasza widzów na dwie współczesne inscenizacje:

 • na Scenie Dom Machin adaptację sztuki „Debil” Maliny Prześlugi, która w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Spektakl reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie występują: Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek.

Kiedy? Wtorek 12 grudnia/Środa 13 grudnia, godz. 17.00.

 • na Scenie MOS sztuka „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”, wg tekstu Jarosława Murawskiego i w reż. Marcina Libera, nawiązującej do losów tytułowej postaci - trybuna ludowego i twórcy „Samoobrony”. W obsadzie wystąpią: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski (gościnnie), Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka i Adam Wietrzyński.

Kiedy? Wtorek 12 grudnia/Środa 13 grudnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Wystawy i spotkania: Ludowe Feng Shui, Dzień Gór, Mościce w sercu

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do swojego oddziału - Muzeum Etnograficznego w Tarnowie na otwarcie wystawy „Ludowe Feng Shui”. Jest to interesująca oraz intrygująca w aspekcie antropologii wsi wystawa czasowa z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, wzbogacona eksponatami oraz aranżacją plastyczną Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Poprzez wizualizację merytoryczną, dotyka tematyki równorzędnego współistnienia dwóch światów, wzajemnie się przenikających oraz metod, rytuałów, obrzędów wraz z symboliką ochraniającą przed działaniem złego jak i czyniących wspólnie domową przestrzeń bardziej bezpieczną i szczęśliwą.

Kiedy? Wernisaż - poniedziałek 11 grudnia, godz.18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem na początku tygodnia zaprosi na m.in. spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Gór poświęcone ochronie ekosystemu na terenach górskich (poniedziałek 11 grudnia, godz. 17.00) oraz rozmowę na tematy krawieckie z Katarzyną Wodarską-Ogidel z Muzeum Teatralnego w Warszawie (wtorek 12 grudnia, godz. 17.00)

Więcej informacji na stronie muzeum.


Centrum Sztuki Mościce organizuje spotkanie podsumowujące projekt „Mościce mam w sercu”. Uczestnicy porozmawiają o jego tegorocznych realizacjach i o działaniach z wcześniejszych lat. Przypomną, jak poruszać się po zakładce internetowej projektu, gdzie zakupić „Notes wspomnień o Mościcach” i „Spacerowniki” oraz jak korzystać ze strony Wirtualnych Muzeów Małopolski. Jak zwykle nie zabraknie czasu na kolejne mościckie opowieści i wspominki.

Kiedy? Wtorek 12 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Warsztaty: Bajki muzyką pisane i świąt z opłatków

Filharmonia Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na zajęcia muzyczne pod hasłem „Bajki Muzyką Pisane”. W tym sezonie artystycznym projekt opiera się na twórczości Aleksandra Fredry – rok 2023 został bowiem ogłoszony rokiem tego wybitnego poety, komediopisarza i pamiętnikarza. Podczas najbliższego spotkania uczestnicy wysłuchają adaptacji bajki „Wiatr i noc”, z muzyką Stanisława Rzepieli i wg scenariusza Małgorzaty Czerwień.

Kiedy? Poniedziałek 11 grudnia, godz. 8.30, 10.30 i 12.30/Wtorek 12 grudnia, godz. 10.30 i 12.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie proponuje warsztaty w świątecznej tematyce:

 • wspólne tworzenia światów z opłatków – tradycyjnych ozdób związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Będziemy konstruować je w przestrzeni wystawy „CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku”. Uczestnicy zainspirowani światem z Niegowici (uwiecznionym na szklanej kliszy w 1907 roku) przejdą drogę od płaskiego zdjęcia do trójwymiarowej, kulistej ozdoby. Wykorzystają opłatki w różnych kolorach, poznamy sposoby wycinania z nich potrzebnych elementów oraz ich łączenia.

Kiedy? Wtorek 12 grudnia. godz. 18.00.

 • spotkanie "Prosto w kulturę" skierowane dla dorosłych i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestnicy warsztatów wspólnie poznają eksponaty znajdujące się na wystawie stałej w salach związanych z Bożym Narodzeniem. Porozmawiają o przygotowaniach do świąt, zwyczajach związanych z Wigilią i czasem kolędowania. Przyjrzą się dawnym dekoracjom świątecznym i wykonamy podobne, aby móc nimi ozdobić swoje domy.

Kiedy? Środa 13 grudnia, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować