Małopolska: Wydarzenia kulturalne na Sylwestra i Nowy Rok

Walce wiedeńskie, operowe toasty, teatralna improwizacja – sprawdź, jakie wydarzenia na pierwszy weekend 2022 roku przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na Sylwestra i Nowy Rok

Sylwestrowo-noworoczne gale pełne pieśni i toastów

Słynne walce i polki rodziny Straussów oraz operetkowe arie i duety proponuje na zakończenie roku Filharmonia Krakowska. Podczas wyjątkowego koncertu dla melomanów zaśpiewają sopranistka Katarzyna Mackiewicz i tenor Andrzej Lampert, a Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk. Jak co roku, sylwestrowo- noworocznej gali będzie towarzyszyć, prowadzona w foyer, zbiórka na rzecz dzieci – podopiecznych Fundacji Mam Marzenie.

Koncerty odbędą się:

  • w piątek 31 grudnia o godz. 18.00
  • w sobotę 1 stycznia o godz. 15.00 i 18.00

Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej.

Na coroczną galę sylwestrową zaprasza również Opera Krakowska. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Jeszcze mi wina nalej!”, zaczerpniętym z wiersza Agnieszki Osieckiej, a nawiązującym także do tradycji zawierania przez kompozytorów w dziełach operowych pieśni-toastów. W repertuarze gali znajdą się fragmenty dzieł, które w żartobliwy, liryczny lub poruszający sposób opowiadają o miłości, jak „Napój miłosny” G. Donizettiego, baletowy „Kopciuszek” G. Rossiniego oraz „Cyganeria” G. Pucciniego. Na scenie wystąpią soliści: Monika Korybalska, Paula Maciołek, Iwona Socha, Jarosław Bielecki, Tomasz Kuk oraz Michał Kutnik, którym będą towarzyszyć na scenie orkiestra i balet pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.

Koncerty odbędą się:

  • w piątek 31 grudnia o 18.00 i 21.30
  • w niedzielę 2 stycznia o godz. 18.30

Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej.

Prawdziwy pokaz muzycznych fajerwerków szykuje w noworoczne południe Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. Przed publicznością wystąpi znana i podziwiana na całym świecie amerykańska mezzosopranistka Vivica Genaux. Artystce na scenie towarzyszyć będzie żywiołowa Capella Cracoviensis, prowadzona od klawesynu przez dyrektora Jana Tomasza Adamusa. Program koncertu wypełni set arii autorstwa największych kompozytorów barokowych.

Koncert odbędzie się w sobotę 1 stycznia o godz. 12.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Noworoczny prezent dla publiczności szykuje również Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Na kinowym ekranie zagości wyczekiwana przez melomanów rejestracja gwiazdkowego koncertu André Rieu i jego Orkiestry Johanna Straussa. Specjalnie na to wydarzenie Maestro „wybudował” własny Pałac Zimowy w swoim rodzinnym Maastricht. Wśród 200 lśniących weneckich kandelabrów i żyrandoli z sopli lodu, wśród łyżwiarzy i zasypanego śniegiem zimowego krajobrazu zabrzmią tradycyjne kolędy, romantyczne walce i inne nieśmiertelne bożonarodzeniowo-noworoczne przeboje.

Zapis wyjątkowego koncertu będzie można obejrzeć w Kinie SOKÓŁ w niedzielę 2 stycznia o godz. 16.30. Więcej informacji na stronie instytucji.


Sceniczne wydarzenia pod znakiem Czechowa i teatru impro

Na pożegnanie roku Teatr Witkacego w Zakopanem przygotował specjalny pokaz swojej najnowszej scenicznej premiery. „Wiśniowy sad” to adaptacja słynnej i ponadczasowej sztuki Czechowa - spektakl o ludziach, którzy boją się podejmować decyzje, którzy chowają się przed problemami, w nadziei, że wszystko samo się rozwiąże, o tych, którzy nie chcą walczyć, ale posłusznie przyjmują ciosy losu. Twórcą nowej adaptacji utworu jest rosyjski dramatopisarz i reżyser Nikołaj Kolada. W obsadzie można zobaczyć m.in. Dorotę Ficoń, Agnieszkę Michalik, Joannę Banasik, Piotra i Krzysztofa Łakomików, Adriannę Jerzmanowską i Andrzeja Bieniasa.

Spektakl będzie można obejrzeć w piątek 31 grudnia o godz. 18.30. Więcej informacji na stronie teatru.

W Nowy Rok Teatr Witkacego zaprasza natomiast na widowisko sceniczno- muzyczne „Demonizm zakopiański (variétés)”. To sztuka powstała z inspiracji krytycznym artykułem Witkacego, która nawiązuje z przymrużeniem oka do trendów współczesnej kultury popularnej. W obsadzie: Dorota Ficoń, Marek Wrona i Krzysztof Wnuk. Całość wyreżyserował Andrzej St. Dziuk.

Spektakl można obejrzeć w sobotę 1 stycznia o godz. 21.15. Więcej informacji na stronie teatru.

Sylwestrową zabawę z teatralną improwizacją proponuje widzom Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. Publiczność będzie mogła wziąć udział w spektaklu kreowanym na żywo - opartym na spontaniczności i tworzeniu scenariusza na oczach widzów. W roli gospodarzy wieczoru wystąpi Grupa Impro Krk, składająca się w większości z zawodowych aktorów, absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. W swojej pracy bazują oni na metodzie opracowanej przez Keitha Johnstone'a, jednego z prekursorów teatru improwizowanego na świecie.

Sylwestrowy wieczór z Impro odbędzie się na Scenie MOS w piątek 31 grudnia o godz. 20.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować