Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 12 - 15 października

Nowy sezon artystyczny Opery Krakowskiej, widowiskowa Scena Otwarta w Mościcach, powitanie jesieni w sądeckim skansenie – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 12 - 15 października

Koncerty: Operowe otwarcie sezonu i Krakowska Jesień Muzyczna

Opera Krakowska inauguruje nowy sezon artystyczny specjalnym koncertem, podczas którego zabrzmią arie i fragmenty dzieł operowych m.in. Verdiego, Moniuszki, Donizettiego i Bizeta. Na scenie pojawią się soliści: Martina Tampakopoulos, Iwona Socha, Jarosław Bielecki, Adam Szerszeń i Szymon Komasa. Orkiestrę i Chór Opery Krakowskiej poprowadzi Piotr Sułkowski.

Kiedy? Sobota 14 października, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.


Filharmonia Krakowska w ten weekend zaprosi melomanów na dwa wyjątkowe wydarzenia koncertowe:

 • Koncert oratoryjny z udziałem m.in. laureatek X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju – Viktorii Shamanskiej i Li Yao. W programie utworu Korngolda i Mozarta.

Kiedy? Piątek 13 października, godz. 19.30/Sobota 14 października, godz. 18.00.

 • Koncert inauguracyjny jubileuszowej 10. Krakowskiej Jesieni Muzycznej, zorganizowany z okazji 90. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Obok „Sekstetu na klarnet, waltownię, trio smyczkowe i fortepian” kompozytora zabrzmi także inspirowany tym dziełem utwór Pawła Mykietina. Dla publiczności wykona je zespół w składzie: Piotr Lato – klarnet, Paweł Cal – waltornia, Wojciech Koprowski – skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka, Jan Kalinowski – wiolonczela oraz Marek Szlezer – fortepian.

Kiedy? Niedziela 15 października, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach organizuje październikową odsłonę cyklu Prezentacje, podczas którego na lusławickiej scenie występują młodzi, obiecujący artyści. Tym razem będą to: pianistka Zuzanna Krystian-Bowalska oraz skrzypaczka Natalia Szymczyk.W programie koncertu pojawią się utwory m.in. F. Chopina, L. van Beethovena, C. Saint-Saensa oraz S. Prokofiewa.

Kiedy? Niedziela 15 października, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Pod hasłem „Jesień, ach to Ty” Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizuje na terenie Dworu w Dołędze specjalny koncert jazzowo- literacki. Dla publiczności zaśpiewa Aleksandra Bogucka – wokalistka, autorka muzyki i laureatka licznych festiwali. Artystce będzie akompaniował pianista Dariusz Dobroszczyk, laureat m.in. pierwszego miejsca w konkursie na jazzowy debiut fonograficzny.

Kiedy? Sobota 14 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzyka będzie królować w ten weekend także w Galerii Władysława Hasiora Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Odbędzie się tam finałowy koncert Zakopiańskiej Akademii Sztuki. To kontynuacja Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Interpretacji Muzycznej, organizowanych od ponad 25 lat w stolicy Podhala. Ich podstawę stanowi praca warsztatowa w relacji mistrz-uczeń w pięciu klasach muzycznych: dwie klasy skrzypiec, dwie klasy wiolonczeli i klasa kameralistyki. Dodatkowo w programie zaplanowano warsztaty, koncerty i zajęcia artystyczne dla uczestników – młodych muzyków, tworząc interesującą interdyscyplinarną propozycję. Koncert Finałowy to moment, w którym uczestnicy Akademii prezentują efekty swojej pracy i talentu.

Kiedy? Sobota 14 października, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Spektakle: Scena Otwarta, Szymborska, Traktat o łuskaniu fasoli

Centrum Sztuki Mościce prezentuje kolejne spektakle w ramach tegorocznej XII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta. Widzowie obejrzą:

barwny, dynamiczny i przewrotny spektakl familijny Teatru Avatar "Nowe Szaty Króla". Łączy on klasyczne teksty Andersena z wymagającą choreografią i zachwycającymi akrobacjami powietrznymi. To magiczne, baśniowe widowisko z udziałem fantastycznych stworów, które oczaruje każdego.

Kiedy? Sobota 14 października, godz. 19.00.

przedstawienie ukraińskiego Royal Lviv Ballet – „Giselle”. To historia nieszczęśliwej miłości wiejskiej dziewczyny Giselle i księcia Alberta. Na scenie pojawi się magiczny świat zjaw i duchów. Nie zabraknie także momentów grozy i wzruszeń.

Kiedy? Niedziela 15 października, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie centrum.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza widzów na trzy inscenizacje:

 • „Hamlet” - spektakl zainspirowany „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Autor zawarł w nim swoją fascynację fenomenem teatru, miłość do szekspirowskiego tekstu oraz wielkie pragnienie rozczytania go tak dotkliwie, aby wstrząsnąć sumieniami swoich rodaków. Tytułową postać w krakowskiej adaptacji kreuje Marcin Kalisz. Obok niego na scenie m.in. Agnieszka Judycka, Hanna Bieluszko, Krzysztof Piątkowski i Wojciech Skibiński. Reżyseruje Bartosz Szydłowski.

Kiedy? Duża Scena - piątek 13 października-sobota 14 października, godz. 19.00/Niedziela 15 października, godz. 15.00.

 • adaptację sztuki „Debil” Maliny Prześlugi, która w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Spektakl reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie występują: Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek.

Kiedy? Scena Dom Machin - piątek 13 października, godz. 19.00/Sobota 14 października, godz. 17.00.

 • „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” to spektakl związany z rocznicą 100. urodzin Wisławy Szymborskiej; surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej wystąpi Andrzej Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Scena Dom Machin – niedziela 15 października, godz. 16.00 i 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Trzy spektakle ze swojego repertuaru przypomni swoim widzom również Teatr Witkacego w Zakopanem:

 • „Kobieta. Istnienia poszczególne" podejmuje temat roli kobiet w życiu Witkacego. Katarzyna Pietrzyk wciela się w kilka najważniejszych kobiet z życia Witkiewicza, od pierwszej – matki, poprzez młodzieńczą miłostkę, narzeczoną Jadwigę Janczewską, żonę, niezliczone kochanki aż po kobietę, przy boku której popełnił samobójstwo. Tekst spektaklu w reżyserii Justyny Kowalskiej został oparty o materiały dokumentalne: korespondencję, wspomnienia, pamiętnik.

Kiedy? Piątek 13 października, godz. 19.15.

 • „Nieprzyjaciel” wg Juliena Greena to niezwykły dramat miłości, który determinuje wkroczenie obcego, postaci dwuznacznej, zesłanego równie dobrze przez niebo, jak i przez piekło. Reżyseruje Andrzej Dziuk, a w obsadzie: Emilia Nagórka, Dominik Piejko oraz Piotr Łakomik.

Kiedy? Piątek 13 października, godz. 19.30 (spektakl na terenie Dworu Tetmajerów w Łopusznej, dojazd we własnym zakresie).

 • „Traktat o łuskaniu fasoli” jest najnowszą premierą działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.

Kiedy? Sobota 14 października, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.


Wydarzenia: Malarskie wernisaże i zamknięcie sezonu w skansenie

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje dwie nowe wystawy czasowe w Kasztelu w Szymbarku:

 • „Obrazów z lat 80.” Piotra Wójtowicza – pochodzącego ze Stalowej Woli, a mieszkającego w Krośnie artysty- malarza. Zgromadzony na wystawie zbiór prac, daje nieco sentymentalne spojrzenie wstecz i przywołanie zdarzeń przeszłych zrealizowanych w formie obrazów, namalowanych krótko po opuszczeniu akademickiej pracowni we wrześniu 1983.
 • „Kwadrat2” zakopiańskiej artystki Sylwii Biernacik. Wystawa jest wyrazem fascynacji górami i emocjami, które znajduje - odbioru piękna "do kwadratu". „To fizyczne doświadczenie w górach, zmęczenie i trud wędrówki są inspiracją do przeniesienia, tego co poza fizycznością, na płótno” – wyjaśnia.

Kiedy? Wernisaż obu wystaw – piątek 13 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oficjalnie zamyka sezon letni w Sądeckim Parku Etnograficznym. Jego ostatnim akcentem będzie impreza plenerowa w skansenie z pokazami rzemieślniczymi i kulinarnymi. Dla zwiedzających wystąpi także zespół regionalny Rytrzoki.

Kiedy? Niedziela 15 października, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Unikatowe slajdy przedstawiające Zakopane głównie z lat 70-tych XX wieku będzie można zobaczyć podczas spotkania z Apoloniuszem Rajwą. Znany taternik, przewodnik i speleolog, związany ze stolicą Podhala od 1947 roku, spotka się z publicznością w Galerii Sztuki w willi Olsza. Spotkanie jest organizowane z okazji trwającej tam wystawy „UrbaMistyka. Sztuka w Zakopanem”.

Kiedy? Czwartek 12 października, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Muzeum Tatrzańskiego.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na trzy wydarzenia:

 • prezentację projektu książkowo-albumowego „Światło w ciemności” książki-albumu autorstwa ukraińskiego poety, dziennikarza i publicysty Wołodymyra Stetsyuka.

Kiedy? Czwartek 12 października, godz. 17.00.

 • spotkanie w ramach Krakowskiego Czwartku Kryminalnego, którego gościem będzie dziennikarz, publicysta i pisarz Witold Gadowski.

Kiedy? Czwartek 12 października, godz. 18.00.

 • wernisaż jubileuszowej wystawy fotografii Pawła Wodnickiego.

Kiedy? Piątek 13 października, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie biblioteki.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie organizuje spotkanie z okazji 10-lecia cyklu „Przywrócone arcydzieła w MOS-ie”, poświęcone „Człowiekowi z marmuru” Andrzeja Wajdy. Gospodarz cyklu - Łukasz Maciejewski do rozmowy o filmie zaprosił Krystynę Jandę, Krystynę Zachatowicz-Wajdę, Allana Starskiego i Wiesławę Starską.

Kiedy? Piątek 13 października, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Warsztaty i edukacja: Profesor Wiolinek, Nutka Danutka i maturalne lektury

Opera Krakowska inauguruje nowy projekt edukacyjny pod hasłem „Opera(ja!”. W jego ramach wydarzenia na młodych melomanów czekać będzie szereg atrakcji, m.in. warsztaty „Duszek w operze” i „Zatańcz ze Studiem Baletowym”, wspólne muzykowanie, czy „Szafa operowa”. Będzie to jedyna okazja, aby wziąć udział w muzycznych warsztatach przygodowych z grą Hokus Pokus Operokus Pstryk! , a także zajęciach przygotowanych we współpracy z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Podczas niedzielnej inauguracji projektu młodzi widzowie obejrzą także spektakl edukacyjny „Profesor Wiolinek i Smok Bemolus”.

Kiedy? Niedziela 15 października: inauguracja – godz. 12.00, spektakl – godz. 16.00. Więcej informacji na stronie opery.


O najmłodszych melomanach nie zapomina także Filharmonia Krakowska. Pod hasłem „Jesienne nastroje” odbędzie się druga odsłona cyklu Nutka Danutka. Muzyczne spotkania z kreatywną, interaktywną zabawą, pobudzającą wyobraźnię, prowadzi Danuta Augustyn – autorka wielu projektów dla dzieci, doskonale znana krakowskiej publiczności. Całość posiada formę warsztatów, podczas których prezentowane są różne instrumenty oraz bogaty repertuar, nie tylko klasyczny.

Kiedy? Niedziela 15 października, godz. 10.00 i 11.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie inauguruje nowe cykliczne wydarzenie przygotowane z myślą o młodzieży przygotowującej się do matury z języka polskiego. Podczas 2,5-godzinnych spotkań na scenie MOS będą omawiane najważniejsze utwory dramatyczne i ich konteksty. Pierwsze z nich będzie poświęcone „Antygonie” Sofoklesa. Prowadzącymi są poloniści: Dariusz Martynowicz – m.in. Nauczyciel Roku 2021 oraz Wojciech Rzehak, kierownik Działu Edukacji teatru.

Kiedy? Sobota 14 października, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na warsztaty haftu historycznego. Zajęcia odbywają się co czwartek i obejmują prezentację historii i technologii wybranych technik hafciarskich oraz naukę ściegów. Uczestnicy otrzymają niezbędne materiały.

Kiedy? Czwartek 12 października, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować