Pogoda Nowy Sącz

25

Dzisiaj jest: 25. 09. 2022 Dni od początku roku: 267 Dni do końca roku: 97
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 15-18 września

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 15-18 września

Wędrówka Szlakiem Orlich Gniazd, spektakle w Pępku Świata, urodziny Mościc – sprawdź małopolskie wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend.

Wydarzenia: Zamki na jurajskim szlaku i urodzinowy stół w Mościach

Na Szlaku Orlich Gniazd, obejmującym tereny dwóch województw: małopolskiego i śląskiego, w ten weekend odbędzie się kolejna edycja Juromanii! To impreza pełna plenerowych atrakcji od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek na łonie przyrody, w otoczeniu średniowiecznych zamków.

Podczas tegorocznej edycji w Małopolsce swoje podwoje otworzy 5 zamków: Zamek w Bydlinie, Zamek Rabsztyn, Zamek Pieskowa Skała, Zamek Tenczyn w Rudnie oraz Zamek Korzkiew. Atrakcji nie zabraknie również na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika i Olkuszu, czy jaskiniach: Wierzchowskiej i Nietoperzowej. W Krakowie będzie można zwiedzić - na co dzień niedostępne przestrzenie Zakonu Paulinów na Skałce oraz aktywnie wypocząć podczas Pikniku Edukacyjnego w Lasku Wolskim.

Tegoroczna edycja potrwa od piątku 16 września do niedzieli 18 września. Szczegóły programu oraz wszelkie niezbędne informacje są dostępne na stronie internetowej: juromania.pl.

Plenerowe atrakcje nie ominą także Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. W niedzielę 18 września zaplanowano tam coroczny Zlot Zabytkowych Pojazdów. Będzie można obejrzeć kilkadziesiąt zabytkowych aut i motocykli, porozmawiać z ich dumnymi właścicielami, posłuchać dobrej muzyki i zrobić sobie zdjęcie na tle unikatowych samochodów. Na zakończenie zlotu tradycyjnie korowód motoryzacyjnych staruszków ruszy na ulice Nowego Sącza!

Więcej informacji o wydarzenia na stronie Muzeum okręgowego w Nowym Sączu.

Również w niedzielę wyjątkowe spotkanie z okazji Urodzin Mościc. To niepowtarzalna okazja do integracji mieszkańców tarnowskiego osiedla przy wspólnym stole i rodzinnej zabawy. W urodzinowym programie m.in. monodramy Kazimierza Ożgi, muzyka kabaretu Osesek i koncert na żywo w wykonaniu Małgorzaty Zborowskiej z zespołem, potańcówka w rytmie młodych przebojów oraz promocja nowego wydawnictwa „Notes wspomnień. O życiu i ludziach w Mościcach”.

Niedzielne wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00. Organizatorami są Centrum Sztuki Mościce i Rada Osiedla nr 8 w Mościcach.

Więcej informacji na stronie centrum.


Koncerty: Pożegnanie lata i Kameralna Scena Patriotyczna

Filharmonia Krakowska w tym tygodniu zaprasza melomanów nie tylko do swojej siedziby:

  • w Collegium Novum UJ odbędzie się Koncert uniwersytecki, podczas którego wystąpi kwartet smyczkowy w składzie: Szymon Naściszewski, Jakub Żurek, Anna Migdał-Chojecka, Jakub Gajownik. W programie kompozycje Beethovena i Mendelssohna. Słowo wstępne wygłosi Sebastian Kołodziejczyk.

Kiedy? Czwartek 15 września, godz. 19:00.

  • w Sali Koncertowej Filharmonii zaplanowano specjalne „Pożegnanie lata” z udziałem sopranistki Iwony Sochy i tenora Adama Sobierajskiego. Wykonają oni dla publiczności słynne arie z oper i operetek m.in. Straussa, Bizeta i Rossiniego. Solistom będzie towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą włoskiego dyrygenta Alvise Casellati.

Kiedy? Piątek 16 września, godz. 19:00.

  • w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie będzie miał miejsce kolejny koncert w ramach Kameralnej Sceny Patriotycznej. Tym razem zabrzmią utwory m.in. Chopina, Moniuszki i Bacewicza. Dla publiczności zaśpiewa sopranistka Joanna Trafas, której będą towarzyszyć: skrzypek Jakub Żurek, wiolonczelistka Agata Sanchez Martos i pianistka Emilia Bernacka.

Kiedy? Sobota 17 września, godz. 18:00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na recital fortepianowy Juliana Stannego. Koncert odbędzie się w ramach przygotowań nowosądeckiego artysty do udziału w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam”, organizowanego w 100. rocznicę urodzin patronki konkursu – ikony polskiej pianistyki. W programie recitalu utwory m.in. Bacha, Chopina i Paderewskiego.

Kiedy? Czwartek 15 września, godz. 19:00.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.


Spektakle: Pępek świata i baśniowy Turandot

Teatr Witkacego w Zakopanem organizuje XI edycję Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata”. Jak co roku, program wydarzenia zakłada spotkanie różnorodnych form i gatunków artystycznych, a także udział artystów z całego świata. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest Ziemia (gr. GAJA, łac. TERRA). Prezentacje otworzy w sobotę 17 września premierowy pokaz nowego spektaklu z repertuarze Teatru Witkacego – adaptacji głośnej powieści Rolanda Topora „Chimeryczny lokator”. Dzień później publiczność na plenerowej scenie pod teatrem Teatr Walny z Gdańska zaprezentuje sztukę „GOULD. Wariacje aktorskie na temat Jana Sebastiana Bacha”.

Więcej informacji o Prezentacjach na stronie teatru.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie na ten weekend proponuje trzy zróżnicowane gatunkowo i tematycznie spektakle:

  • komedię „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” napisaną i wyreżyserowaną przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie wystąpią Hanna Bieluszko, Feliks Szajnert oraz Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Scena Dom Machin – czwartek 15 września/ piątek 16 września/sobota 17 września, godz. 19:00.

  • adaptację powieści okrzykniętej wydarzeniem literackim roku 2019 roku. „Zimowla” autorstwa krakowskiej pisarki Dominiki Słowik przenosi czytelników w klimat polskiej transformacji i początków lat dwutysięcznych, by w niezwykle wciągający, momentami groźny, ale też pełen ironii i humoru sposób przyglądać się magicznej codzienności małego miasteczka. Spektakl wyreżyserował Jakub Roszkowski, a w obsadzie występują m.in. Agnieszka Judycka, Feliks Szajnert, Agnieszka Przepiórska, Anna Tomaszewska i Marcin Kalisz.

Kiedy? Scena MOS - czwartek 15 września/ piątek 16 września/sobota 17 września, godz. 19:00.

  • inscenizację dramatu „Spóźnione odwiedziny” autorstwa niewystawianego dotąd w Polsce, ale już niezwykle cenionego na całym świecie młodego kanadyjskiego artysty – Jordana Tannahilla. Wykluczenie, hejt w Internecie, wreszcie samobójstwo – to problemy, które autor porusza w swoim dziele. Spektakl wyreżyserowała Iwona Kempa, a w obsadzie występują: Dominika Bednarczyk, Natalia Strzelecka, Marcin Sianko, Maciej Jackowski oraz, gościnnie, studenci krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych: Aleksander Gałązka i Jakub Suwiński.

Kiedy? Scenowidownia – Duża Scena - piątek 16 września/sobota 17 września/niedziela 18 września, godz. 19:00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska inauguruje nowy sezon artystyczny jedną ze swoich najnowszych inscenizacji repertuarowych. „Turandot” to sztuka uznawana za niekwestionowane arcydzieło kompozytora Giacomo Pucciniego. Za nową adaptację baśniowego utworu, której premiera odbyła się w marcu br. odpowiada Karolina Sofulak. Reżyserka debiutowała w Opera North - jednej z najbardziej oryginalnych instytucji operowych w Wielkiej Brytanii. Jako pierwsza Polka wygrała również międzynarodowy konkurs reżyserii operowej European Opera Directing Prize w Zurychu. Jej „Turandot” jest prezentowany publiczności w dwóch wersjach obsadowych. W pierwszym wystąpią m.in. Wioletta Chodowicz, Piotr Kusiewicz, Katarzyna Oleś- Blacha i Adam Szerszeń, w drugim – Agnieszka Kuk, Krzysztof Kozarek, Iwona Socha i Michał Kutnik.

Kiedy? Piątek 16 września/niedziela 18 września, godz. 18:30.

Więcej informacji na stronie opery.


Wystawy: Malarskie i ceramiczne dialogi

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa „Wędrowały i lasy, górami i niebem” Wojciecha Węgrzyńskiego. Jego twórczość wiele zawdzięcza licznym podróżom, poszukiwaniom, a przede wszystkim mądrym nauczycielom, przyjaźniom i wartościom, które wyniósł z rodzinnego domu. Pisze, maluje, rysuje, fotografuje, tworzy książki artystyczne i realizacje ścienne.

Wernisaż odbędzie się w piątek 16 września o godz. 18:00. Więcej informacji na stronie MCK Sokół.

Dwie nowe wystawy czasowe inauguruje Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach:

  • „Ceramiczne dialogi” to prezentacja rezultatów Ogólnopolskiego Pleneru dla Nauczycieli Szkół Plastycznych, które w tym roku po raz 14. odbył się w pracowniach Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Eksponowane na wystawie poplenerowej unikatowe formy rzeźbiarsko-ceramiczne to efekt nawiązania dialogu twórcy z materiałem, jakim jest glina.
  • „Malarski dialog” to zbiór malarskich prac, które stworzyli nauczyciele z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu - Sławomir Nitendel i Przemysław Sławiński.

Wernisaż obu wystaw odbędzie się w piątek 16 września o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach. Ekspozycje można oglądać do 19 października.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Nową wystawę czasową inauguruje także Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya w Szlachtowej, oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Ekspozycja „Julian Klamerus. Pasja” opowiada o barwnym człowieku i jego twórczości artystycznej. Bohater wystawy jest przewodnikiem beskidzkim i tatrzańskim, alpinistą, malarzem, rzeźbiarzem i poetą. Cały czas podejmuje różne poszukiwania twórcze. Eksperymentuje w dziedzinie malarstwa i rzeźby, fascynuje go grafika ludowa – tworzy drzeworyty inspirowane kulturą góralską, collage i instalacje artystyczne, wreszcie pisze wiersze.

Wystawę można oglądać od 15 września do 30 listopada. Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować