Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 15 - 19 czerwca

Koncerty dla Ukrainy, inauguracja Royal Opera Festival, konkurs Malowana Chata w Zalipiu, Biesiada Karpacka - sprawdź, co na długi weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 15 - 19 czerwca

Koncerty: Dla Ukrainy i Royal Opera Festival

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na charytatywne koncerty pod hasłem Solidarni z Ukrainą. Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy z Charkowa wystąpi w Nowym Sączu, Katowicach i ponownie - w Lusławicach. Ukraińscy muzycy z Charkowa od kilku tygodni przebywają w kampusie na terenie Centrum Muzyki, przygotowując się do koncertów. Podczas występów orkiestrę zza pulpitu dyrygenckiego prowadzi Giuseppe Mengoli – włoski dyrygent i skrzypek, asystent dyrygenta Holenderskiej Opery Narodowej i Holenderskiej FIlharmonii Narodowej. Program koncertów obejmuje „Taniec hiszpański” Myroslava Skoryka, VII Symfonia Ludwiga van Beethovena, a także koncert fortepianowy F-dur KV413 Wolfganga Amadeusa Mozarta, w którym gościnnie występuje Juan Carlos Fernandez-Nieto – pianista, dyrektor artystyczny Asociación Museve i wykładowca Real Conservatorio Superior and Musical Arts w Madrycie.

Małopolscy melomani w tym tygodniu będą mogli wysłuchać koncertów orkiestry w:

- Nowym Sączu - Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, środa 15 czerwca, godz. 19.00.

- Lusławicach - Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, sobota 18 czerwca, godz. 19.00.

Bilety wstępu na koncerty w symbolicznej cenie 1 zł lub bezpłatne. Podczas wszystkich wydarzeń prowadzona będzie zbiórka funduszy na rzecz Ukrainy. Więcej informacji na stronie centrum.

Filharmonia Krakowska na długi weekend przygotowała aż trzy wydarzenia koncertowe:

- koncert pod hasłem Gwiazdy z Sinfoniettą, podczas którego gościem specjalnym będzie południowokoreański pianista Hyuk Lee, laureat m.in. wyróżnienia na XVIII edycji Konkursu Chopinowskiego. Orkiestrę Sinfonietta Cracovia poprowadzi w ten wieczór Agnieszka Duczmal-Mróz.

Kiedy? Środa 15 czerwca, godz. 19.30.

- inauguracja tegorocznej edycji Royal Opera Festival, której program koncentruje się na twórczości geniusza włoskiego belcanto – Gioacchina Rossiniego. W ramach festiwalu przypomniane zostaną mniej popularne opery kompozytora. Podczas inauguracji, która odbędzie się w ogrodach Konsulatu Austriackiego, obok utworów Rossiniego pojawi się także muzyka Mendelssohna. Orkiestrę i Chór Żeński Filharmonii Krakowskiej poprowadzi włoski dyrygent Diego Ceretta, a na scenie zaśpiewają solistki: Katarzyna Guran, Mariana Poltorak oraz Iida Antola.

Kiedy? Sobota 18 czerwca, godz. 18.30.

- koncert w ramach cyklu Scena Muzyki Polskiej. Tym razem przed publicznością wystąpi skrzypcowo-fortepianowy duet Jakub Jakowicz - Łukasz Chrzęszczyk. W programie koncertu zabrzmią utwory m.in. H. M. Góreckiego i K. Pendereckiego.

Kiedy? Niedziela 19 czerwca, godz. 18.30.

Więcej informacji o repertuarze na stronie filharmonii.

Najpiękniejsze arie operowe i operetkowe w wykonaniu Zespołu Opery Krakowskiej zabrzmią w ten weekend na dziedzińcu Zamku w Wiśniczu. W koncercie wystąpią soliści: Paula Maciołek, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Jarosław Bielecki i Adam Szerszeń.

Kiedy? Sobota 18 czerwca, godz. 20.30.

Więcej informacji na stronie zamku.


Spektakle: Monodramy i operowa klasyka

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina trzy monodramy oparte na wyrazistych kobiecych kreacjach aktorskich:

- „Simona K. Wołająca na puszczy” w reżyserii Anny Gryszkówny to sztuka poświęcona postaci Simony Kossak, polskiej biolog i profesora nauk leśnych, która w zdecydowany sposób działała na rzecz przyrody. Pomysłodawczynią spektaklu i odtwórczynią jej roli jest Agnieszka Przepiórska.

Kiedy? Scena Dom Machin - środa 15 czerwca, godz. 19.00.

- „Bóg, ja i pieniądze" to monodram Macieja Wojtyszki w mistrzowskim wykonaniu Hanny Bieluszko. Bohaterkę spektaklu widzowie spotykają podczas robienia codziennych zakupów. Ta banalna z pozoru sytuacja okazuje się początkiem fascynujących i poruszających zwierzeń dojrzałej kobiety, która jest równocześnie naiwna i mądra, zagubiona i bohaterska, zwykła i niezwykła

Kiedy? Scenowidownia, sobota 18 czerwca/niedziela 19 czerwca, godz. 19.00.

- „Joseph Conrad i muzyka świata" miał swą premierę w ramach Nurtu OFF tegorocznego 42. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. To muzyczny spektakl w wykonaniu Eweliny Cassette, który opowiada o losach Europejczyków ostatnich dwóch stuleci, o uniwersalnych pragnieniach i o tym, co kryje się pod strasznym słowem „globalizacja”, a przede wszystkim o miłości, której niestraszna odległość – ani w przestrzeni, ani nawet... w czasie. Śpiewającej aktorce na scenie towarzyszą muzycy: Dawid Sulej Rudnicki (fortepian), Grzegorz Bąk (bas) i Michał Peiker (perkusja).

Kiedy? Scena Dom Machin - sobota 18 czerwca, godz. 19.00/niedziela 19 czerwca, godz. 17.00.

Więcej informacji o repertuarze teatru na stronie teatru.

W ramach 24. edycji Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej publiczność obejrzy dwie inscenizacje polskiej i światowej klasyki operowej w reżyserii Laco Adamika:

- „Tosca" jest historią tragicznej miłości wplątanej w tryby polityki i historii. Dzieło Giacomo Pucciniego na stałe weszło do repertuaru teatrów operowych, pozwalając na stworzenie niezapomnianych kreacji wielu wokalistom. Tytułową rolę w krakowskiej inscenizacji kreuje Agnieszka Kuk. Obok niej na scenie m.in. Tomasz Kuk, Adam Szerszeń, Paweł Szczepanek i Jan Migała.

Kiedy? Środa 15 czerwca, godz. 18.30.

- „Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Ta, będąca syntezą staropolskiej kultury, przywołująca temat świetności XVIII-wiecznej Polski, opera wywołała wówczas prawdziwą manifestację patriotyczną wśród zgromadzonej publiczności. W krakowskiej adaptacji występują m.in. Paweł Skabuła, Monika Korybalska, Katarzyna Oleś- Blacha i Adam Szerszeń.

Kiedy? Niedziela 19 czerwca, godz. 18.30.

Więcej informacji o repertuarze na stronie opery.


Wydarzenia: Biesiada Karpacka, Małopolskie Wianki, Malowana Chata

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza na finał XXIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Naturalnie". Organizatorzy zaproponowali wycieczki do miejsc, w których kultura w sposób wyjątkowy przenika się z naturą. Wydarzenie zamknie spotkanie w usytuowanym na terenie krakowskiego Lasku Wolskiego - Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”. W programie m.in. premierowy pokaz filmu "Slow Las", oprowadzanie po dawnym Pawilonie Okocimskim oraz warsztaty poświęcone tematyce przyrodniczej.

Kiedy? Sobota 18 czerwca, godz. 11.00 - 15.00.

Więcej informacji na stronie dnidziedzictwa.pl

Muzeum Archeologiczne w Krakowie włącza się w obchody Europejskich Dni Archeologii - imprezy zainicjowanej przez francuski Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap), która od 2019 roku organizowana jest w całej Europie. W ramach wydarzenia krakowskie muzeum zaprasza do wszystkich swoich siedzib:

- Gmach Główny - tutaj m.in. zwiedzanie pracowni muzealnych i wykłady poświęcone m.in. początkom archeologii w Krakowie;

- oddział w Branicach - tutaj m.in. warsztaty dla dzieci I Ty zostaniesz archeologiem;

- podziemia kościoła św. Wojciecha - zwiedzanie wystawy stałej z przewodnkiem.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie muzeum.

Centrum Sztuki Mościce świętuje zakończenie roku szkolnego działającego przy instytucji Ogniska Baletowego w Tarnowie, które świętuje jubileusz swojego 30-lecia! W programie koncertu znajdą się sceny m.in. z baletów „Bajadera" i „Don Kichot" oraz sceny bajek „Jaś i Małgosia" i „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków". Widowisku towarzyszyć będzie wystawa fotografii Ogniska Baletowego.

Kiedy? Niedziela 19 czerwca, godz. 11.30.

Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach w sobotni wieczór zaprasza na coroczne Małopolskie Wianki. Wydarzenie odbędzie się w plenerowej przestrzeni Skansenu Wsi Pogórzańskiej. Na uczestników czekają m.in. warsztaty tkackie, występy zespołów ludowych i tradycyjne puszczanie wianków na rzece Ropie.

Kiedy? Sobota 19 czerwca, od godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu na terenie Miasteczka Galicyjskiego organizuje XIX Biesiadę Karpacką - prawdziwe święto karpackich kultur. Połączenie atrakcji Miasteczka z bogatą ofertą kulturalną Biesiady to idealna propozycja na rodzinne spędzenie wolnego czasu.

Na scenie wystąpią zespoły: PIĄTKOWIOKI z Piątkowej, którzy zaprezentują folklor lachowski; MŁODE PODHALE z Nowego Targu, prezentujące kulturę Podhala; GWOŹDZIEC z Gwoźdźca z programem opartym na kulturze Pogórza oraz zespół WoWaKin Trio, tworzący w nurcie muzyki korzeni na pograniczu tradycji, folku i improwizacji, specjalizujący się w interpretacjach muzyki tradycyjnej.

Podczas Biesiady, karpaccy rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści ludowi wystawią swoje dzieła na wielkim kiermaszu. Ciekawą propozycją, szczególnie dla młodszych uczestników, będą warsztaty rękodzielnicze. Własnoręcznie wykonane ziołowe i kolorowe maści oraz lalki „Słowianki” będzie można zabrać ze sobą do domu. O dodatkowe atrakcje dla dzieci zadba Cyrk Anime.

Kiedy? Niedziela 19 czerwca, godz. 15.00 - 19.00.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do Zalipia, gdzie odbędzie się już. 59 edycja Konkursu „Malowana Chata”. To najdłużej trwający konkurs na sztukę ludową w Polsce. Rywalizujący ze sobą twórcy dążą do odkrywania coraz to innych motywów zdobniczych, doskonalenia swojej techniki oraz starają się wprowadzać nowe formy plastyczne. Zadaniem konkursu jest także dokumentacja i archiwizacja zjawisk kultury tradycyjnej oraz zwrócenie uwagi na przemiany zachodzące w ludowej twórczości. Konkurs organizowany jest przy współpracy ze Stowarzyszeniem Zalipiańskich Malarek. W tym roku wydarzeniu towarzyszy wystawa "Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”, przygotowana w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, poświęcona nestorkom tradycyjnego zdobnictwa domów na Powiślu Dąbrowskim.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Święta Małopolski, wstęp wolny! Więcej informacji na stronie muzeum.


Wystawy: Wielcy odkrywcy z Małopolski i Nikifor w Szlachtowej

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza także do swojego oddziału Muzeum Historii Tarnowa i Regionu. Od 13 czerwca można tam oglądać nową wystawę czasową poświęconą niezwykłej postaci Jana Szczepanika. Dzisiaj określa się go mianem „polskiego Edisona”. Jego patenty zrewolucjonizowały przemysł tkacki, umożliwiły wykonanie barwnej fotografii i emisję kolorowego, udźwiękowionego filmu. Związki J. Szczepanika z Tarnowem datuje się od 1902 r., kiedy ożenił się z Marią Dzikowską, córką lekarza powiatowego. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie oraz kolekcji prywatnej Barbary i Mieczysława Czosnyków.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej prezentuje wystawę poświęconą innemu wybitnemu odkrywcy i wynalazcy z Małopolski - Ignacemu Łukasiewiczowi. Od 15 czerwca w skansenie można oglądać ekspozycję "Początki przemysłu naftowego na ziemiach polskich", przygotowaną we współpracy z Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Wystawa jest związana z obchodami Roku Łukasiewicza.

Najpiękniejsze obrazy Nikifora będą mogli obejrzeć z kolei kuracjusze, turyści i wszyscy, którzy odwiedzają Muzeum Pienińskie w Szlachtowej, oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Wystawa „Nikifor, Malarstwo” będzie czynna do końca wakacji. Nowosądeckie muzeum posiada największą na świecie kolekcję prac legendarnego artysty, która liczy ponad tysiąc obrazów, i pamiątek po artyście. Od 1995 roku w Krynicy-Zdroju jako filia instytucji działa Muzeum Nikifora.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować