Pogoda Nowy Sącz

4

Dzisiaj jest: 04. 10. 2022 Dni od początku roku: 276 Dni do końca roku: 88
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 2 - 5 czerwca

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 2 - 5 czerwca

Dzień Dziecka pod skrzydłami św. Floriana, Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, podróżnicze spotkania i wyjątkowe koncerty – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Nie tylko dla dzieci: Strażackie pokazy i bajkowe opowieści

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza całe rodziny na Dzień Dziecka… Pod Skrzydłami Świętego Floriana. Na terenie skansenu odbędą się m.in. pokazy strażackie, harce i hulańce z Zespołem Pieśni i Tańca Krakowiaczek, warsztaty garncarskie oraz specjalny koncert Iryny Hubiak, bandurzystki i śpiewaczki z Ukrainy.Wstęp wolny dla wszystkich dzieci, dla dorosłych – wejściówka w cenie biletu ulgowego.

Kiedy? niedziela 5 czerwca, godz. 12:00–17:00

Więcej informacji na stronie muzeum.

Opera Krakowska z okazji Dnia Dziecka przygotowała niesamowite spotkanie z Chórem Dziecięcym w bajkowej krainie. W repertuarze specjalnego koncertu "To ja, muzyka" znajdą się specjalnie dobrane i opracowane na tę okoliczność piosenki ze spektakli dziecięcych, wystawianych na operowej scenie w ostatnich latach: "Księga lasu", "Muzyka i magia", "Profesor Wiolinek" i "Ongaku trzy kamienie". Na scenie pojawią się m.in. Kopciuszek, Zła Królewna, a także małpy, wilk, pająk, piraci, duchy oraz inne magiczne postaci.

Kiedy? czwartek 2 czerwca, godz. 17:00

Więcej informacji na stronie opery.

Specjalne wydarzenia dla młodych słuchaczy przygotowała w ten weekend także Filharmonia Krakowska.

"Historia orzełka" to spektakl złożony z pięciu krótkich opowieści, których głównym bohaterem jest tytułowy orzełek. Będzie on musiał się zmierzyć z różnymi sytuacjami życiowymi – czasem w niesprzyjających okolicznościach. Twórcą spektaklu jest Tomasz Świerczek, za warstwę muzyczną odpowiada Marek Pawełek.

Kiedy? sobota 4 czerwca, godz. 10:00 i 12:00

W najbliższą niedzielę młodzi słuchacze będą mogli także podziwiać talenty muzyczne swoich rówieśników Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. L. Różyckiego w Myślenicach. Podczas specjalnego koncertu uczniowie szkoły wykonają utwory m.in. Mozarta, Rossiniego i Moszkowskiego.

Kiedy? niedziela 5 czerwca, godz. 12:00

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Dziecięce talenty pojawią się także 5 czerwca na scenie Amfiteatru w Łoniowej. Odbędzie się tam 32. edycja KRAKOWIACZKA – Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego. W wydarzeniu biorą udział dziecięce zespoły regionalne, instrumentaliści i kapele ludowe działające w szkołach, świetlicach, instytucjach kultury, placówkach kulturalno-oświatowych z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego. Komisja konkursowa dokona kwalifikacji na tegoroczny 45. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.

Baśniowy spektakl adresowany nie tylko do młodych widzów, przypomina Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. "Opowieść wigilijna" w reż. Jakuba Krofty i Marii Wojtyszko to słynna wiktoriańska historia o skąpcu nawiedzanym przez duchy. Dla twórców spektaklu staje się pretekstem do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka, który nie kocha samego siebie. W tym ujęciu bohater słynnego utworu Dickensa jest bardziej ofiarą warunków, w których przyszło mu żyć niż czarnym charakterem. W obsadzie przedstawienia występują Agnieszka Judycka, Magdalena Osińska, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Tomasz Wysocki oraz gościnnie Katarzyna Kiziorek.

Kiedy? Scenowidownia – piątek 3 czerwca, godz. 18:00 / sobota 4 czerwca, godz.16:00 i 18:00 / niedziela 5 czerwca, godz. 16:00

Więcej informacji na stronie teatru.


Wydarzenia: Dni Dziedzictwa Kulturowego i dalekosiężni podróżnicy

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zachęca do odkrywania piękna i tajemnic regionu za sprawą XXIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Naturalnie". Organizatorzy proponują wycieczkę do miejsc, w których kultura w sposób wyjątkowy przenika się z naturą. Zwiedzaniu i spacerom z przewodni(cz)kami i pasjonatami lokalnej historii towarzyszyć będą wystawy, pokazy, kiermasze rękodzieła, warsztaty dla dzieci, gry terenowe, strefy relaksu i aktywności na świeżym powietrzu oraz wycieczka trekkingowa.

W ten weekend organizatorzy zapraszają do dwóch wyjątkowych miejsc:

Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Andrychowie

Kościoła i klasztoru franciszkanów w Kętach

Więcej informacji na stronie Instytutu.

O niezwykłych miejscach będzie można dowiedzieć się także w Centrum Sztuki Mościce. W dniach 4-5 czerwca zaplanowano tam kolejną edycję podróżniczego festiwalu Dalekosiężni. To wyjątkowa okazja, aby tuż przed wakacjami, zainspirować się wzajemnie do aktywnego spędzania urlopu. W programie festiwalu nie zabraknie pasjonujących opowieści, specjalnych gości, projekcji filmowych i warsztatów.

Więcej informacji na stronie centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na IV edycję Sądeckich Dni Fotografii. Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-5 czerwca, a towarzyszyć będą mu liczne warsztaty, prelekcje oraz panele dyskusyjne z zakresu m.in. fotografii prasowej, portretu czy fotoreportażu ślubnego. Zaplanowano także spotkania z wybranymi autorytetami ze świata fotografii i filmu. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Maciek Nabrdalik - fotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII, wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej (m.in. World Press Photo).

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.

Oddział MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu - Galeria BWA Jatki w Nowym Targu inauguruje wystawę "Z włoskiej perspektywy". Zgodnie z tytułem, ekspozycja prezentuje prace 17 artystów z Włoch, którzy są związanych ze Stowarzyszeniem LA CASA DELLE ARTISTE w Mediolanie. Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Galerią LABIRYNT w Krakowie.

Ekspozycja będzie czynna od 3 czerwca do 2 lipca 2022 r.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.


Koncerty: Chłopięcy chór, trio bandurzystek i Alicja Majewska

Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów dwa wyjątkowe wydarzenia związane z muzyką chóralną:

w ramach projektu Muzyczne Mosty wystąpi Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej, prowadzone przez dyrygenta Alexandra Humalę i chórmistrza Piotra Piwko. Na program wieczoru złożą się utwory Josepha Haydna oraz Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Kiedy? piątek 3 czerwca, 19:30

Więcej informacji na stronie filharmonii.

koncert jubileuszowy obchodzącego 70-lecie istnienia Chóru chłopięcego Filharmonii Krakowskiej, który wystąpi pod batutą Lidii Matynian oraz z gościnnym udziałem formacji: Amadrums Trio i Airis String Quartet. Zabrzmią utwory i pieśni polskich współczesnych kompozytorów: Pawła Moszumańskiego, Wojciecha Widłaka oraz Henryka Jana Botora.

Kiedy? sobota 4 czerwca, godz. 18:00

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu organizuje wyjątkowy koncert artystek z Ukrainy. W Gmachu Głównym muzeum wystąpi trio bandurzystek Oriana w składzie: Julia Rudnicka, Natalia Hocyk, Iryna Hubiak. Zespół istnieje od ponad 15 lat i jest jednym z najlepszych w Ukrainie w dziedzinie sztuki gry na bandurze. W programie koncertu znajdą się ukraińskie pieśni ludowe, utwory ukraińskich kompozytorów oraz opracowane na trzy bandury dzieła muzyki klasycznej.

Kiedy? czwartek 2 czerwca, godz. 17:00

Więcej informacji na stronie muzeum.

Centrum Sztuki Mościce będzie gościć u siebie legendarną postać polskiej estrady – niepowtarzalną wokalistkę Alicję Majewską. Artystce na scenie będzie towarzyszył pianista i kompozytor Włodzimierz Korcz. Wspólnie zaprezentują utwory z najnowszej płyty duetu – "Żyć się chce". Na niezwykłym albumie znalazły się m.in. piosenka do nieznanego dotąd tekstu Wojciecha Młynarskiego, muzyczny hołd dla Zbigniewa Wodeckiego oraz nowa wersja słynnej kompozycji z kultowego serialu "O7 zgłoś się".

Kiedy? czwartek 2 czerwca, godz. 19:00

Więcej informacji na stronie centrum.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza również na koncert będący podsumowaniem drugiej edycji projektu muzycznego pod hasłem "Znów wędrujemy". Najpierw był casting do drugiej edycji, później trzy miesiące warsztatów, które połączyły uczestników w bardzo różnym wieku i z różnymi muzycznymi doświadczeniami. Wspólnie udało się stworzyć coś w rodzaju muzycznego spektaklu, podczas którego zaprezentowane zostaną polskie piosenki. Wybrane przede wszystkim ze względu na tekst. Twórcy projektu chcą bowiem, prócz dzielenia się muzyką, pobudzić do refleksji, zwrócić uwagę na to, co ważne.

Kiedy? piątek 3 czerwca, godz. 19:00

Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach przygotowało dla melomanów specjalny recital fortepianowy. Przed publicznością wystąpi krakowski pianista Stefan Łabanowski. Artysta jest laureatem konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą. Koncertował m.in. w USA, Francji, Niemczech i Ukrainie. W Gorlicach zagra kompozycje Chopina, Liszta i Ravela.

Kiedy? piątek 3 czerwca, godz. 18:00

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do Dworu w Dołędze, gdzie odbędzie się koncert inaugurujący sezon Skansenowy. Robert Zapora – kompozytor muzyki teatralnej, wykona m.in. utwory do tekstów Leśmiana, Białoszewskiego, Milczewskiego-Bruno, a tarnowski poeta Dariusz Marcinek zaprezentuje poetyckie piosenki swojego autorstwa. Wydarzenie pod hasłem "Nieistniejący Lecz Możliwy Koncert Instrumentalny Poezją Polską Okraszony" odbędzie się we współpracy z Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. Wstęp wolny!

Kiedy? sobota 4 czerwca, godz. 19:30

Więcej informacji na stronie muzeum.


Spektakle: Doktorska komedia i mozartowska opera

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w najbliższy weekend przypomni swoją najnowszą sceniczną premierę. Komedia "O dwóch doktorach i jednej pacjentce" została dla krakowskiego teatru specjalnie napisana i wyreżyserowana przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie wystąpią Hanna Bieluszko, Feliks Szajnert oraz Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Scena Dom Machin – czwartek 2 czerwca, piątek 3 czerwca, godz. 19:00 / sobota 4 czerwca, godz. 17:00

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska przypomina słynną inscenizację "Wesela Figara". Mistrzowski scenariusz Lorenza da Ponte według znakomitej komedii Beaumarchais’go i olśniewająca muzyka Mozarta przynoszą niepowtarzalną całość. Twórcy spektaklu – reżyser Laco Adamik i czuwający nad stroną muzyczną Tomasz Tokarczyk pozostają wierni mozartowskiemu dziełu. Akcentują jego ponadczasowe walory, w tym szczególnie prawdziwość charakterów, uczuć i relacji między postaciami. Nie unikają przy tym treści społecznych, wpisanych w historię mariażu Figara i Zuzanny. W tytułowej roli wystąpi Wojciech Gierlach. Obok niego na scenie pojawią się m.in. Robert Gierlach, Katarzyna Oleś- Blacha, Iwona Socha, Monika Korybalska i Wołodymyr Pańkiw. Spektakl będzie można oglądać w ramach 24. edycji Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

Kiedy? piątek 3 czerwca / niedziela 5 czerwca, godz. 18:30

Więcej informacji na stronie opery.

Cricoteka prezentuje kolejny spektakl taneczny, który powstał w ramach tegorocznej edycji projektu "Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń". Tym razem publiczność obejrzy inscenizację "Humani Corporis Fabrica". Tworząc choreografię dla duetu dojrzałych tancerzy Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka, choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i nad przemijalnością ciała. Widz staje się uczestnikiem swoistego theatrum anathomicum; tancerz oglądany jest przez pryzmat zmienionej przez wiek fizjologii i produktywności, zaś choreografia eksploruje motywy zmęczenia, wyczerpania i przemijalności.

Kiedy? niedziela 5 czerwca, godz. 18:30

Więcej informacji na stronie cricoteki.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować