Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 21-24 lipca

Święto Dzieci Gór, polsko-ukraiński koncert dwóch orkiestr, latynoskie rytmy na tarasie – sprawdź, co na wakacyjny weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 21-24 lipca

Festiwale: Święto Dzieci Gór, Emanacje, Muzyczne Tarasy

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu inauguruje 29. edycję Święta Dzieci Gór. To wyjątkowy festiwal, miejsce spotkań dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych. Podczas wspólnej zabawy młodzi uczestnicy zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.

W ramach tegorocznej edycji Nowy Sącz odwiedzą goście z całej Europy. Organizatorzy zaprosili zespoły z: Litwy, Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Chorwacji i Ukrainy. Towarzyszyć im będą polskie dziecięce zespoły regionalne z Nowego Sącza, Słopnic, Dursztyna, Szczyrzyca i Maniów, prezentujące różne grupy etnograficzne Małopolski.

Plenerowy koncert inauguracyjny Święta Dzieci Gór odbędzie się w niedzielę 24 lipca o godz. 18.00 w amfiteatrze na terenie sądeckiego parku przy ulicy Ogrodowej. Wydarzenie poprzedzi m.in. korowód festiwalowy z rynku przez ulice Jagiellońską, Kościuszki i Ogrodową.

Festiwal potrwa do 30 lipca. Więcej informacji na stronie www.swietodziecigor.pl

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na kolejne koncerty w ramach wakacyjnego Festiwalu Emanacje. Tym razem będą to:

recital skrzypcowy w wykonaniu Barbary Żołnierczyk, młodej utalentowanej artystki, laureatki m.in. I miejsca na IV Międzynarodowym Muzycznym Konkursie Skrzypcowym w Paryżu.

Kiedy? Sobota 23 lipca, godz. 19.00.

polsko - ukraiński koncert symfoniczny, podczas którego dwie młodzieżowe orkiestry - Akademicka Orkiestra Symfoniczna „Slabozhansky” z Ukrainy oraz Penderecki Youth Orchestra z Polski, w akcie wspólnoty i solidarności wspólnie wykonają m.in. II Symfonię Jeana Sibeliusa nazywaną „symfonią niepodległości”. Całość poprowadzi Vincent Kozlovsky, zaliczany przez krytyków do światowej czołówki dyrygentów swojego pokolenia.

Kiedy? Niedziela 24 lipca, godz. 19.00.

Więcej o festiwalu informacji na stronie centrum.

Wakacyjny festiwal dla melomanów organizuje również Filharmonia Krakowska, zapraszając do niezwykłej przestrzeni Palmiarni Ogrodu Botanicznego UJ. Właśnie tam odbędzie się najbliższy koncert z cyklu Philharmonic Music Summer. Przed publicznością wystąpi kwartet smyczkowy w składzie: Paweł Wajrak, Justyna Dybek-Boczek, Anna Migdał-Chojecka i Franciszek Pall. W programie koncertu utwory m.in. Vivaldiego, Haydna i Ravela.

Kiedy? Sobota 23 lipca, godz. 12.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Salsa i gorące, latynoskie rytmy zakończą tegoroczną edycję kolejnego wakacyjnego festiwalu - Muzycznych Tarasów, który organizuje Centrum Sztuki Mościce. Koncert „One Night in Havana” to niezapomniana muzyczna podróż na słoneczną Kubę! Wystąpią duet Juan Carlos Hechavarria i Yaremi Alfonso De Las Mercedes Kordos oraz Morningstar Orchestra złożona z utalentowanych polskich oraz zagranicznych muzyków. W programie występu znajdą się zarówno przepiękne, romantyczne melodie, jak i słoneczne rytmy rodem z Karaibów.

Kiedy? Czwartek 21 lipca, godz. 20.30.

Więcej informacji na stronie centrum.


Spektakle: Menażeria Witkacego i tatrzańskie spiski

Teatr Witkacego w Zakopanem w ten weekend zaprezentuje trzy inscenizacje:

„Akt PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” został zainspirowana dramaturgią Tadeusza Różewicza. Spektakl dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego współczesnego człowieka - tzw. „małej stabilizacji” oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W spektaklu reżyserowanym przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Kiedy? Czwartek 21 lipca/piątek 22 lipca, godz. 19.15.

„CCY - WITKAC-Y Menażeria" to inscenizacja w reż. Andrzeja St. Dziuka powstała w 70 rocznicę śmierci oraz 125 rocznicę urodzin Witkacego, która stanowi próbę pokazania, jak kształtowała się młodzieńcza wrażliwość jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Piotr Łakomik, Dominik Piejko i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Sobota 23 lipca, godz. 19.15.

„Spiski-Hej!” to porywająca adaptacja prozy Wojciecha Kuczoka, zrealizowana przez Andrzeja St. Dziuka jako trzecia część cyklu Tatrzańskie. Oniryczno-magiczne przygody głównego bohatera z okresu późnego PRL-u są tu przedstawione na tle „dzikiej” podhalańskiej przyrody i wydarzeń politycznych oraz sportowych. W obsadzie m.in. Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor, Katarzyna Pietrzyk i Dominik Piejko.

Kiedy? Niedziela 24 lipca, godz.19.15.

Więcej informacji o repertuarze teatru na stronie teatru.


Wydarzenia: Letnie (na)stroje i kiermasz staroci

Muzeum Etnograficzne w Krakowie przygotowało kolejne wydarzenie towarzyszące nowej wystawie czasowej „POWERBANK/Siła kobiet”. Tematem spotkania pod hasłem „Letnie (na)stroje” będzie ubiór. Uczestnicy przyjrzą się związkom między strojem i nastrojem, zastanowią, czego potrzeba, aby poczuć klimat przyjemnego lata, a także jak za pomocą garderoby wyrazić siebie. Z inspiracji dawnymi klockami do druku na tkaninach oraz barwnymi chustami z wystawy, powstaną pieczątki z motywami oddającymi wakacyjne emocje i letnie nastroje. Za ich pomocą będzie można komponować, odbijać i drukować autorskie wzory na bawełnianych koszulkach. 

Kiedy? Sobota 23 lipca, godz. 11.30.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Stare meble, obrazy, porcelana, szkło, biżuteria czy bibeloty – to wszystko do obejrzenia i kupienia podczas niedzielnego Kiermaszu staroci w Miasteczku Galicyjskim. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zachęca do udziału wystawców oraz wszystkich, którzy zamierzają uzupełnić swoje kolekcje, albo podarować komuś ładną, choć nie nową już rzecz. Mile widziane całe rodziny.

Kiedy? Niedziela 24 lipca, godz. 11.00 – 16.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować