Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 22-24 października

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 22-24 października

Muzyczne festiwale, teatralne premiery i wernisaże nowych wystaw czasowych – sprawdź, co na najbliższy weekend października przygotowały instytucje kultury województwa małopolskiego.

Muzyka: Operowe arie i chopinowskie recitale

Filharmonia Krakowska zaprasza melomanów na koncerty w ramach trzech różnych wydarzeń festiwalowych:

  • Lubomirski Festival – podczas bezpłatnego, czwartkowego koncertu zabrzmią utwory Karola Szymanowskiego i Feliksa Janiewicza. Partie solowe wykonają tenor Adam Sobierajski i skrzypek Bartłomiej Nizioł, a Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej gościnnie poprowadzi Marcin Nałęcz- Niesiołowski (czwartek 21 października, godz. 19.00). Program kolejnego festiwalowego wieczoru wypełnią głównie arie z oper Stanisława Moniuszki, Franciszka Mireckiego i Karola Krupińskiego. Przed publicznością wystąpią gościnnie: ukraiński baryton Viktor Yankovskyi i portugalska Orquestra Metropolitana de Lisboa, którą poprowadzi Sebastian Perłowski (sobota 23 października, godz. 19.00)
  • VIII Krakowska Jesień Muzyczna – w Sali Złotej filharmonii ze specjalnym recitalem wystąpi uczestniczka tegorocznego Konkursu Chopinowskiego – Aleksandra Hortensja Dąbek. Poza utworami Chopina, pianistka zaprezentuje światowe prawykonanie kompozycji Anny Zawadzkiej- Gołosz pt. „…i rozmawiają ze sobą struny cztery” (piątek 22 października, godz. 19.30)
  • Festiwal Muzyka Polska OdNova – w filharmonii ponownie wystąpi portugalska Orquestra Metropolitana de Lisboa, tym razem pod przewodnictwem swojego dyrygenta Pedro Nevesa i udziałem m.in. polskiego pianisty Piotra Sałajczyka. W programie koncertu pojawią się kompozycje Karola Krupińskiego, Franciszka Mireckiego, a także jedna z symfonii Franza Schuberta (niedziela 24 października, godz. 18.00)

Więcej informacji o festiwalach muzycznych na stronie Filharmonii Krakowskiej.

Filharmonia Krakowska nie zapomina również o najmłodszych słuchaczach. Z myślą o nich w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejna edycja koncertów z nowej serii edukacyjnej „Muzyczne Opowiastki”. Młodzi melomani wraz z rodzicami i opiekunami będą mieli okazję tym razem wysłuchać koncertu kameralnego pod wdzięcznym tytułem „Opowieści kasztanowego ludzika”. Całość poprowadzi sopranistka Joanna Trafas, której na scenie będą towarzyszyć kontrabasista Duszan Korczakowski, pianistka Emilia Bernacka i grający na fagocie Adam Mróz.

Koncertu będzie można wysłuchać w niedzielę 24 października, o godz. 10.00 i 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii krakowskiej.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach kontynuuje swój program edukacyjny skierowany do początkujących muzyków. Jesienna Akademia Muzyki to łącznie sześć turnusów, podczas których młodzi muzycy otrzymają szansę spotkania i pracy pod kierunkiem najznakomitszych polskich solistów i pedagogów. Owocem tych spotkań są zaś cotygodniowe koncerty uczestników, otwarte dla publiczności. Kolejny z nich będzie miał miejsce już w najbliższy piątek 22 października, o godz. 19.00.

Więcej informacji o Jesiennej Akademii Muzyki na stronie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.


Teatr: Średniowieczny kryminał, paryska cyganeria i sztuka o dostępności

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przygotował kolejną w nowym sezonie artystycznym premierę. Na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) zadebiutuje inscenizacja nawiązująca do głośnej sztuki Stanisławy Przybyszewskiej, m.in. ekranizowanej przez Andrzeja Wajdę. Reżyserem spektaklu „Danton” jest Radosław Stępień. W słynne historyczne postaci rewolucji francuskiej wcielą się Mariusz Bieryt, Dominik Stroka i Adam Wierzyński. W obsadzie również - Agnieszka Judycka i Magdalena Osińska.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek 22 października o godz. 19.00. Kolejny spektakl – w niedzielę 24 października o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Na Dużą Scenę Teatru im. J. Słowackiego powraca z kolei kunsztowna adaptacja bestsellera Umberto Eco. "Imię róży" w ujęciu reżysera Radosława Rychcika to nie tylko wciągający intrygą kryminał w średniowiecznym kostiumie. To również historia o miłości, która jest zabroniona; miłości do kobiety, książek, mądrości, wiedzy, aż wreszcie Boga. W obsadzie m.in. Karol Kubasiewicz, Feliks Szajnert, Pola Błasik, Grzegorz Łukawski i Rafał Dziwisz.

Spektakl można obejrzeć w czwartek 21 października i piątek 22 października o godz. 19.00 oraz w niedzielę 24 października o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie teatru im. J. Słowackiego.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przygotował na ten weekend również wyjątkowy spektakl dotyczący osób z niepełnosprawnościami. Sztuka „Wojna w niebie" została stworzona przez osoby niesłyszące, niedosłyszące i słyszące. Scenariusz jest oparty na utworze Josepha Chaikina, który w wyniku afazji (zaburzenia funkcji językowych powstałego w wyniku uszkodzenia mózgu) musiał zmierzyć się ze społecznym wykluczeniem. Tekst jego utworu został przetłumaczony na Polski Język Migowy, tak aby poetycka forma tekstu została zachowana, a jednocześnie była w pełni zrozumiała przez osoby głuche. Na scenie występują Dominika Kozłowska, Patrycja Nosowicz, Rafał Bołdys i Krystian Maligłówka. Całość wyreżyserowała Dominika Feiglewicz.

Spektakl można obejrzeć w sobotę 23 października i niedzielę 24 października o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie teatru im. J. Słowackiego.

Na spotkanie ze współczesnym polskim teatrem zaprasza w ten weekend także Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Widzowie obejrzą spektakl „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” z repertuaru krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa. To monodram autorstwa Piotra Rowickiego w reżyserii Anny Gryszkówny. Jego bohaterką jest słynna międzywojenna poetka Zuzanna Ginczanka, zamordowana podczas okupacji przez gestapo w obozie w Płaszowie. W jej postać wciela się na scenie Agnieszka Przepiórska.

Spektakl można obejrzeć w niedzielę 24 października o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Na scenie Opery Krakowskiej pojawi się „Cyganeria". To opowieść o życiu paryskiej bohemy, w której kompozytor wykazał się mistrzostwem w budowaniu nastroju, budzeniu tęsknot i wzruszaniu. Głównymi bohaterami są mieszkańcy ubogiej mansardy, którzy wkrótce muszą porzucić artystowskie przestrzenie i wkroczyć w życie, gdzie rządzą inne prawa. Wraz z publicznością przeżywają pierwszą miłość, związane z nią komplikacje, ale też śmierć, zapowiadającą koniec pięknej zabawy, beztroski, symboliczne pożegnanie z młodością. Słynne dzieło Giacomo Pucciniego reżyseruje Laco Adamik. W obsadzie m.in. Tomasz Kuk, Paula Maciołek, Katarzyna Oleś- Blacha i Wołodomyr Pańkiw.

Spektakl można obejrzeć w piątek 22 października i niedzielę 24 października o godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej.

Centrum Sztuki Mościce wieńczy tegoroczną edycję festiwalu Scena Otwarta widowiskiem przygotowanym przez zespół Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego z Czech. Artyści zaprezentują spektakl współczesnego włoskiego choreografa Mauro Bigonzettiego pt. „Karty Rossiniego”. Kompozycja sztuki jest w pełni skupiona na strukturze utworów tytułowego kompozytora. Widz obserwuje sekwencję równoległych obrazów życia związanych z odpowiednimi kartami, umieszczanymi w kolejności bez żadnego wzajemnego powiązania. Ta pozornie prosta sekwencja scen pozwala jednak wywołać fascynujące zwroty nastrojów i emocji, od dramatycznych po komiczne, a także niespodziewanie łączyć treści i znaczenia oscylujące między erotyką, próżnością i ironią.

Spektakl będzie można obejrzeć w najbliższą niedzielę 24 października o godz. 19.00. Więcej informacji na stronie festiwalu Scena Otwarta.


Wystawy: Lutnictwo i malarstwo

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje dwie nowe wystawy czasowe:

  • „Sztuka z Duszą” to niezwykłe spotkanie z lutnictwem - dziedziną sztuki łączącą ze sobą wiele różnych zagadnień – rzeźbę, rysunek, muzykę, akustykę czy stolarstwo. Wystawa przedstawia pracę i sylwetki tworzących instrumenty artystów-lutników związanych z regionem. To pierwsza ekspozycja zrzeszająca tak wielu twórców lokalnych w jednym miejscu. Powstała, aby zaznaczyć różnorodność, barwność i wachlarz twórczych zamysłów lutnictwa.
  • „XL” prezentuje prace Józefa Stanisława Steca, pochodzącego z Grybowa artysty-malarza, który zajmuje się również sztuką witrażu i pracami konserwatorskimi.

Wernisaż obu wystaw odbędzie się w Kasztelu w Szymbarku w piątek 22 października o godz. 18.00. Wydarzeniu będzie towarzyszyć występ zespołu Kapela Siwego, którego założycielem jest Jan Malisz, muzykant ludowy, instruktor muzyczny, lutnik-amator. Wśród członków kapeli są m.in. lutnicy biorący udział w wystawie "Sztuka z Duszą".


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować