Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 22-25 września

Gorlicka Jesień Muzyczna, Echo Trombity, lusławicki ogród bez tajemnic - sprawdź, co najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 22-25 września

Koncerty: Festiwal Szymanowskiego, Gorlicka Jesień Muzyczna, Echo Trombity

Filharmonia Krakowska w ten weekend zaprasza melomanów na dwa wydarzenia koncertowe:

  • kolejną odsłonę Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat, w trakcie której Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi uznany amerykański dyrygent Richard Rosenberg, a utwory wokalne z dorobku Karola Szymanowskiego i Gustava Mahlera zaprezentuję soliści: Urszula Kryger - alt i Randall Bills - tenor.

Kiedy? Piątek 23 września, godz. 19.30/ Sobota 24 września, godz. 18.00.

  • recital skrzypcowy Aleksandry Kuls, laureatki m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. J. Szigetiego w Budapeszcie, a także dwóch nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Podczas koncertu zabrzmią utwory m.in. Wieniawskiego, Szymanowskiego i Schuberta. Artystce będzie towarzyszyć pianistka Justyna Danczowska.

Kiedy? Niedziela 25 września, godz. 18.00.

Więcej informacji o koncertach na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska nie zapomina również o najmłodszych melomanach. Z myślą o nich odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Muzyczne opowiastki". Przy dźwiękach harfy (Irena Czubek-Davidson), marimby i wibrafonu (Arnold & Frączek percussion duo) młodzi słuchacze będą mieli okazję poznać historię nowej bohaterki cyklu, która będzie towarzyszyć słuchaczom aż do grudnia. Kim jest i skąd się wzięła? Czy spodoba się jej świat ludzi, a co najważniejsze – ich muzyka? Spotkanie pod hasłem Opowieści z morskiej pianki poprowadzi Joanna Trafas.

Kiedy? Sobota 24 września, godz. 10.00 i 12.00/Niedziela 25 września, godz. 10.00 i 12.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje XVI edycję Gorlickiej Jesieni Muzycznej. W dniach 21-25 września odbędą się koncerty i warsztaty muzyczne z udziałem zespołów Musica Graziosa, Ravel Piano Duo i Kwartetu Camerata. Festiwal zainauguruje w czwartek 21 września wspólny występ sopranistki Aleksandry Zamojskiej i klawesynistki Pauliny Tkaczyk - Cichoń.

Pełen program Gorlickiej Jesieni Muzycznej znajduje się na stronie muzeum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na koncert laureatów oraz uroczystą galę wręczenia nagród Finalistom 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY.

Podczas wydarzenia pod hasłem My Małopolanie wystąpią: Miejska Orkiestra Dęta "Andropol" z Andrychowa oraz Big Band Łososina Dolna. Laureatom poszczególnych kategorii festiwalu wręczone zostaną nagrody, puchary oraz pamiątkowe dyplomy.

Kiedy? Niedziela 25 września, godz. 16.00.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.


Spektakle: Pępek Świata i komediowy Mozart

Teatr Witkacego z Zakopanego przygotowuje się do finału XI edycji Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych – Pępek Świata. Jak co roku program wydarzenia zakłada spotkanie różnorodnych form i gatunków artystycznych. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło Ziemia (łac. Gaja, grec. Terra).

Festiwal zamkną m.in. spektakle "Wojownik" wrocławskiego Teatru Pieśni Kozła i "Końcówka. Akt bez słów" Białostockiego Teatru Lalek, warsztaty teatralne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz dj'ski set wrocławskiej producentki i kompozytorki występującej pod pseudonimem An On Bast.

Więcej informacji o festiwalu na stronie teatru.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend zaprezentuje trzy spektakle:

  • "Pani Bovary. Możliwa historia" w reż. Małgorzaty Jakubowskiej odpowiada na pytanie, kim dzisiaj byłaby tytułowa bohaterka utworu Flauberta - to młoda osoba chcąca zachować swoje życie, a jednocześnie to życie opuścić, matka rozdarta między żałowaniem macierzyństwa, a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do - być może - szczęścia. W tytułową rolę wciela się Alina Szczegielniak. Obok niej w spektaklu występują Marta Waldera, Mateusz Bieryt i Jerzy Światłoń.

Kiedy? Scena Dom Machin – czwartek 22 września - sobota 24 września, godz.19.00.

  • "Jedzonko" - tematem spektaklu, jak mówią jego twórcy, jest jedzenie, a czasem nawet jedzonko: - To, czym się delektujemy, obżeramy, co konsumujemy, pochłaniamy, wcinamy... Skąd się wzięło w naszym koszyku, lodówce i na naszym stole? Jaką drogę przeszło i z jakim kosztem się wiąże?. Spektakl reżyseruje Katarzyna Szyngiera, w obsadzie m.in. Lidia Bogaczówna, Feliks Szajnert, Katarzyna Zawiślak- Dolny i Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Scena MOS - czwartek 22 września/ piątek 23 września - godz. 19.00, sobota 24 września - godz.18.00.

  • improwizowane przedstawienie grupy ImproKRK oparte na spontaniczności i tworzeniu scenariusza na oczach widzów. Gościem specjalnym będzie laureatka IV edycji Stypendium Wyspiańskiego - Weronika Ślesak, która opowie o 9 granicach planetarnych wyznaczonych przez naukowców, wskazujących, w jakich obszarach ingerencji w naturę ludzkie działania już teraz przyniosły nieodwracalne skutki. Opowieść Weroniki będzie punktem wyjścia dla improwizacji i scen tworzonych przez zespół.

Kiedy? Scena MOS - niedziela 25 września, godz. 20.00.

Więcej informacji o repertuarze na stronie teatru.

Opera Krakowska przypomina spektakl, którego premiera zamknęła ostatni sezon artystyczny instytucji. "Dyrektor teatru" to pierwsza w historii krakowskiej sceny inscenizacji mniej znanej opery W. A. Mozarta. Przedstawia ona zabawne perypetie tytułowej postaci, która kompletuje zespół nowego teatru. Spektakl wyreżyserował Bogusław Nowak. Materiał muzyczny pierwowzoru został w tej adaptacji poszerzony o arie z innych oper Mozarta, m. in. "Così fan tutte" i "Czarodziejskiego fletu". W obsadzie występują m.in. Wojciech Gierlach, Michał Kutnik, Robert Gierlach, Monika Korybalska i Magdalena Barylak.

Kiedy? Piątek 23 września/Niedziela 25 września, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie opery.

Cricoteka w Krakowie przedstawia kolejne sceniczne wydarzenie z cyklu "Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń". Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć cykl Iwony Olszowskiej ukierunkowany na poszukiwania połączenia ciała i umysłu, a za ich pośrednictwem - doświadczania i uczenia się anatomii w ruchu. W prezentacji trzech etiud: "Koncert na organy", "Ucieleśniony mózg" i "Bones Mind Moving / Moving Bones Mind" obok autorki wystąpią Piotr Skalski i Małgorzata Werbińska.

Kiedy? Niedziela 25 września, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie cricoteki.


Wystawy: Rzeźbiarstwo spod Tatr i trening oka

Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu inauguruje wystawę prac nowotarskiego artysty-malarz i rzeźbiarza Wacława Czubernata. Wernisaż ekspozycji zostanie połączony z koncertem w wykonaniu pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.

Kiedy? Piątek 23 września, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.

Nową wystawę czasową inauguruje również Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. To ekspozycja prac powstałych w trakcie warsztatów realizowanych w ramach projektu pt. "Spojrzenia... warsztaty oka uważnego, sztuki odkrywania i twórczego działania". Miał on na celu trening uważnego oka, z zastosowaniem: fotografii, grafiki, kolażu oraz animacji poklatkowej. Temat przewodni to wizerunek człowieka w wybranych epokach. Oprócz charakterystycznych cech wyglądu przedstawianych postaci, uczestnicy zajęć skupili uwagę na przeżyciach portretowanej osoby a głównie na detalach takich jak: dłonie, przedmioty, symbole, faktury, pomagających odczytywać sensy zawarte w dawnych dziełach.

Kiedy? Kasztel w Szymbarku - sobota 24 września, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Wydarzenia: Spacer po ogrodzie i piknik edukacyjny

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na otwarcie jesiennego sezonu, które odbędzie się w sobotę 24 września. Wraz z nastaniem jesieni dla gości przygotowano specjalną ofertę pod hasłem Ogród bez tajemnic. Harmonia barw, czyli absolutnie wyjątkowy spacer po arboretum wraz z ogrodnikiem Stanisławem Dudkiem – wieloletnim opiekunem lusławickiego parku Krzysztofa Pendereckiego. Podczas pierwszego tej jesieni spaceru publiczność dowie się m.in. o czym wybitny kompozytor myślał, sadząc drzewa i dlaczego tak szczególnym akordem lusławickiej symfonii dendrologicznej są klony.

Kiedy? Sobota 24 września, godz. 16.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie przygotował cykl wydarzeń plenerowych, poświęconych tej jednej z największych armii podziemnych w okupowanej przez Niemców Europie. Tym razem wydarzenie odbędzie się w sobotę 24 września w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu pod hasłem Z miłości do Polski. Nie zabraknie stoisk grup rekonstrukcyjnych, prezentacji okolicznościowej wystawy, a także stoisk edukacyjnych, na których będzie można zapoznać się z grami planszowymi oraz kolorowankami dla najmłodszych oraz pobrać darmowe broszury, biuletyny i inne ciekawe publikacje. Od godziny 12.00 na terenie skansenu będzie rozgrywana gra mobilna "Rozbijmy więzienie w Miechowie".

Muzeum Etnograficzne w Krakowie organizuje kolejne warsztaty towarzyszące wystawie "POWERBank. Siła kobiet". Tym razem uczestnicy dadzą drugie życie materiałom z domowych zasobów i uszyją z nich niepowtarzalne, osobiste poduszki (do siedzenia, relaksu, medytacji, snu), będą tworzyć patchworkowe kompozycje, szyć ręcznie, łączyć fragmenty tkanin, a wraz z nimi wspomnienia – nadawać im nową funkcję, pielęgnować, ocalać lub zmieniać związane z nimi znaczenia. Do twórczego (i gospodarnego) działania zainspiruje blisko stuletnia poduszka z rękawów koszuli kobiecej, pochodzącej z zachodniej Ukrainy, a znajdująca się w kolekcji MEK oraz czerwone poduszki „ślubne” wykonane w Antiochii, przy współudziale tureckich kobiet. Warsztaty, które poprowadzi Agata Miloch, będą dostępne w językach polskim i ukraińskim.

Kiedy? Niedziela 25 września, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować