Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 28 września - 1 października

Festiwal Kultury Wrażliwej, weekend seniora z kulturą, musicalowy Kopernik - sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 28 września - 1 października

Wydarzenia: Festiwal Kultury Wrażliwej i weekend z kulturą dla seniora

Aż 24 instytucje kultury z całej Małopolski biorą udział w nowym Festiwalu Kultury Wrażliwej. To pierwsze takie wydarzenie w regionie oparte na „inkluzywnej”, czyli skierowanej do wszystkich odbiorców bez wyjątku, ofercie kulturalnej. Na publiczność czekają więc specjalne wystawy, spektakle teatralne, projekcje filmowe, koncerty czy warsztaty.

W ten weekend odbędą się m.in.

  • spacer sensoryczny po Arboretum Krzysztofa Pendereckiego z przewodnikiem w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach;
  • wernisaż wystawy „Spinalonga” i pokaz performatywny w Galerii BWA „U Jaksy” w Miechowie;
  • warsztaty malarskie inspirowane muzyką dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością w Filharmonii Krakowskiej;
  • specjalny pokaz spektaklu „Demonizm zakopiański” w Teatrze Witkacego w Zakopanem;
  • oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach;
  • zwiedzanie oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Festiwal jest realizowany przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie w ramach programu Małopolska. Kultura Wrażliwa. Więcej informacji na stronie programu.


Atrakcyjne zniżki, darmowe wejścia i zajęcia warsztatowe czekają w ten weekend na seniorów w całej Polsce. W corocznej akcji Weekend seniora z kulturą, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, biorą udział również małopolskie instytucje kultury. W ramach Weekendu seniora z kulturą bezpłatny wstęp, zniżkowe bilety lub specjalne wydarzenia dla osób powyżej 60 roku życia proponują:

Centrum Sztuki Mościce

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

Filharmonia Krakowska

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Opera Krakowska

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Więcej informacji na oficjalnej stronie akcji.


Już w najbliższy piątek na wszystkich pasjonatów wiedzy i eksperymentów czeka Małopolska Noc Naukowców. Wydarzenie organizowane jest w ponad 100 różnych miejscach, w 10 miastach w Małopolsce i każde z nich oferuje specjalne atrakcje. Wśród uczestników akcji nie mogło zabraknąć również instytucji kultury województwa małopolskiego.

Ciekawe atrakcje dostępne będą m.in. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie Małopolska wspólnie z gospodarzami i we współpracy z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon przygotowała wiele aktywności. Własne propozycje na ten wieczór przygotowały także Muzeum Archeologiczne w Krakowie oraz Opera Krakowska, który zaprosi na Kopernikański Dzień Otwarty.

Więcej informacji o programie wydarzenia na stronie wydarzenia.


Centrum Sztuki Mościce zaprasza na uroczystą galę Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”. To konkurs poetycki skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. Jego idea wynika z potrzeby umacniania – zagrożonego w dobie globalizacji – poczucia tożsamości. Ponadto jest też związana z istotnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system.

Podczas tegorocznej uroczystości zostanie również rozstrzygnięty skierowany do młodych adeptów pióra konkurs Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Małe Źródło”. Na zakończenie wieczoru wystąpi zespół Stare Dobre Małżeństwo.

Gala odbędzie się w sobotę 30 września o godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Koncerty: Filharmonicy w Oświęcimiu i jubileusz chóru Gos.pl

Z okazji dołączenia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej do grona instytucji kultury województwa małopolskiego, w Oświęcimiu odbędzie się specjalny koncert z udziałem artystów Filharmonii Krakowskiej. Zabrzmią m.in. utwory do tekstów i poezji Marka Grechuty, Jacka Kaczmarskiego i Adama Asnyka. Wraz z zespołem Filharmonii wystąpią soliści: Emilia Pływacz, Magda Drozd, Mateusz Prendota i Maciej Drużkowski.

Kiedy? Sobota 30 września, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Filharmonia Krakowska zaprasza także na dwa wyjątkowe wydarzenia koncertowe:

Koncert uniwersytecki w Collegium Novum UJ, z udziałem smyczkowego kwartetu Malawski String Quartet, który zaprezentuje utwory Szymanowskiego i Noskowskiego.

Kiedy? Czwartek 28 września, godz. 19.00.

Koncert w ramach Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat, którego specjalnym gościem będzie prof. Krzysztof Meyer, świętujący w tym roku 80. urodziny kompozytor, pianista i autor wielu artykułów o muzyce. Podczas koncertu zabrzmi dwie jego kompozycje. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi Maestro Antoni Wit.

Kiedy? Sobota 30 września, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego na zakończenie muzycznego września proponuje koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, którą poprowadzi Maestro Paweł Przytocki. Jako solista wystąpi młody, utalentowany skrzypek, uczestnik Konkursu H. Wieniawskiego, a także wieloletni reprezentant programów prowadzonych przez Centrum – Wojciech Niedziółka. Podczas koncertu z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w sposób szczególny wybrzmi muzyka polska – I Koncert skrzypcowy fis-moll H. Wieniawskiego oraz II Symfonia „Elegijna” Z. Noskowskiego.

Kiedy? Sobota 30 września, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie centrum.


W Centrum Sztuki Mościce swoje 20-lecie działalności będzie świętował chór Gos.pl - pierwszy i jedyny chór w Tarnowie i regionie, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki gospel. Powstał z inicjatywy Bartłomieja Szułakiewicza, Moniki i Tomasza Steców oraz ks. Pawła Cyza z Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri. Jest wielopokoleniowym kolażem talentów i głosów, który skupia blisko 40 pasjonatów wspólnego śpiewania. Podczas koncertu zaprezentuje utwory muzyki gospel, które wykonywał na przestrzeni dwudziestu lat swojej pracy artystycznej oraz nowe utwory przygotowane pod kierunkiem gościa specjalnego koncertu – Elaine Simpson: brytyjskiej wokalistki, dyrygentki oraz instruktorki muzyki gospel.

Kiedy? Niedziela 1 października, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie centrum.


Spektakle: Musicalowy Kopernik i traktat o łuskaniu fasoli

Opera Krakowska prezentuje musical „Kopernik” przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznych obchodach Roku Mikołaja Kopernika. Publiczność wcześniej obejrzało go przedpremierowo na plenerowej scenie Dziedzińca Arkadowego w Zamku Królewskim na Wawelu. Teraz spektakl będzie można zobaczyć na operowej scenie. Libretto autorstwa pisarki Ałbeny Grabowskiej odwołuje się do najważniejszych wydarzeń z życia Mikołaja Kopernika. Autorzy spektaklu ukazują go nie tylko jako wybitnego astronoma, ale także otwartego i pełnego pasji człowieka.

Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki, autorem muzyki jest Tomasz Szymuś, a całość wyreżyserował Jakub Szydłowski. Tytułową rolę odtwarza Marcin Franc. Obok niego na scenę występują m.in. Wojciech Daniel, Paweł Tucholski, Anastazja Simińska, Michał Dudkowski i Kamila Najduk.

Kiedy? Niedziela 1 października, godz. 18.30

Więcej informacji na stronie opery.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend zaprosi na dwa spektakle:

na Scenie Dom Machin - „Spóźnione odwiedziny”. To sztuka cenionego na całym świecie młodego kanadyjskiego artysty – Jordana Tannahilla. Wykluczenie, hejt w Internecie, wreszcie samobójstwo – to problemy, które autor porusza w swoim dziele. Spektakl reżyseruje Iwona Kempa, a w obsadzie występują: Dominika Bednarczyk, Natalia Strzelecka, Marcin Sianko, Maciej Jackowski oraz, gościnnie, studenci krakowskiej AST: Aleksander Gałązka i Jakub Suwiński.

Kiedy? Czwartek 28 września – sobota 30 września, godz. 19.00.

na Scenie MOS premiera sztuki „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”, wg tekstu Jarosława Murawskiego i w reż. Marcina Libera, nawiązującej do losów tytułowej postaci - trybuna ludowego i twórcy „Samoobrony”. W obsadzie wystąpią: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski (gościnnie), Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka i Adam Wietrzyński.

Kiedy? Piątek 29 września, godz. 19.00/Sobota 30 września, godz.16.00 i 19.30.

Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr Witkacego w Zakopanem przypomina publiczności dwa spektakle:

„Traktat o łuskaniu fasoli” jest najnowszą premierą działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.

Kiedy? Czwartek 28 września, godz. 19.15.

„Rzeźnia” to sztuka oparta na słuchowisku Sławomira Mrożka. Bohaterem jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie znajdziemy m.in. Dorotę Ficoń, Kamila Jońskiego i Krzysztofa Najbora.

Kiedy? Piątek 29 września, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.


Wystawy: Prezentacje Nowotarskie i wizyta u cioci Antosi

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu inauguruje dwie nowe wystawy czasowe w swoich oddziałach:

w Domu Gotyckim „Utracone, ocalone”. To wystawa realizowana w 85. rocznicę otwarcia siedziby Muzeum Ziemi Sądeckiej w sądeckim zamku. Z pokaźnych zbiorów przedwojennego muzeum po okupacji niemieckiej i wybuchu zamku ocalała skromna część. Niektóre przedmioty z tej kolekcji pokażemy na wystawie. Są to między innymi rzeźby, obrazy, grafiki i stroje ludowe.

Kiedy? Wernisaż odbędzie się w piątek 29 września o godz. 17.00.

w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju wystawa twórczości Michała Załuskiego - malarza, grafika, fotografa. Pasjonuje go grafika komputerowa, której poświęca wiele czasu, eksperymentuje w sferze animacji, interesują go nowe media.

Kiedy? Od soboty 30 września.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Galeria BWA JATKI w Nowym Targu inauguruje interdyscyplinarną wystawę z okazji 32 urodzin instytucji. Wernisaż 32. Prezentacji Nowotarskich będzie połączony z koncertem w wykonywaniu pedagogów oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu.

Kiedy? Piątek 29 września, godz. 16.30.

Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.


Do 12 listopada można oglądać nową wystawę czasową w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie z cyklu Muzea Domowe. Jest on poświęcona mjr. pil. Jerzemu Iszkowskiemu – pilotowi 2. Pułku Lotniczego, 304. Dywizjonu Bombowego i Aeroklubu Podhalańskiego oraz cichociemnemu. Pamięci Szkoły Podstawowej w Tęgoborzu, noszącej imię Jerzego Iszkowskiego. Na wystawie można zapoznać się z życiorysem Iszkowskiego i eksponatami pochodzącymi z Izby Pamięci Szkoły Podstawowej w Tęgoborzu, noszącej imię Jerzego Iszkowskiego.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Od 27 września w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie można oglądać nową wystawę czasową „Z wizytą u cioci Antosi”. Została ona poświęcona postaci Michaliny Wieszniewskiej, działającej podczas okupacji jako "Ciocia Antosia" i pełniącej bardzo ważne dla funkcjonowania Armii Krajowej zadania. W strukturach ZWZ-AK w Warszawie działała od stycznia 1940 do swojej śmierci 20 września 1944 r.

Więcej informacji o wystawie na stronie muzeum.


Spotkania, warsztaty, projekcje filmowe

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do Sądeckiego Parku Etnograficznego na specjalną imprezę edukacyjną pod hasłem „Rośliny użytkowe i jadalne”. W programie pokazy i warsztaty kulinarne, degustacje i pogadanki etnograficzne. Będzie można także zwiedzić prezentowaną w skansenie wystawę „Skrzynia z wiekiem. Do rzeczy”.

Kiedy? Piątek 29 września, godz. 9.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


W Muzeum Dwór w Dołędze, oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie, odbędzie się spotkanie skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Będzie ono poświęcone tematowi mniejszości narodowych w Małopolsce. Głównym tematem wydarzenia jest historia i kultura Romów, ich tradycje zwyczaje rozmaite aspekty życia codziennego. W romski świat wprowadzi uczestników Patrycja Hajek - pracownik Działu Etnografii tarnowskiego muzeum.

Kiedy? Piątek 29 września, godz. 10.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na dwa spotkania w Białej Sali Centrum Jana Pawła II:

Beata Mądra w ramach spotkania pod hasłem "Teologia ciała" opowie o tym, jak być współczesną, wartościową kobietą, która nie boi się wyzwań i swojej misji w świecie.

Kiedy? Czwartek 28 września, godz. 18.00.

Monika Jabłońska przedstawi swoją najnowszą publikację „Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II”. To owoc rozmów autorki z ludźmi nauki, kultury i sztuki; dyplomatami; przyjaciółmi Jana Pawła II; bliskimi pracownikami Papieża; osobami duchownymi, politykami i innymi.

Kiedy? Piątek 29 września, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie Instytutu.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje niezwykłe warsztaty dedykowane japońskiej sztuce Bonsai. To wyjątkowa okazja, aby poznać tajniki tworzenia tych miniaturyzowanych arcydzieł przyrody. Prowadzący zajęcia, Piotr Brożek, pasjonat sztuki Bonsai, który już od ponad dwudziestu lat zajmuje się ich tworzeniem i pielęgnacją, podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z ich hodowlą. Warsztaty towarzyszą wystawie drzew Bonsai z kolekcji Piotra Brożka.

Kiedy? Sobota 30 września, godz. 10.00.

Więcej informacji na stronie centrum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza także do kina SOKÓŁ na kolejny już przegląd filmów w ramach FILMOTEKI MAŁOPOLSKIEJ 2022 „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie”. W tegorocznej edycji jest wyświetlanych siedem zestawów filmowych. Przed każdym seansem prelekcja filmoznawcy Filipa Nowaka.

Więcej informacji na stronie centrum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować