Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 7 - 10 września

Odkrywany na nowo Zamek Lipowiec, Skrzydlaty Sącz, gala festiwalu Tarnowianie – sprawdź, jakie wydarzenia przygotowały na najbliższy weekend małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 7 - 10 września

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

W najbliższy weekend w całej Polsce odbędzie się 11. edycja akcji Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem lekturą będzie jedna z najsłynniejszych powieści okresu pozytywizmu – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Do czytania utworu, opublikowanego po raz pierwszy 135 lat temu, zachęcą w najbliższą sobotę również małopolskie instytucje kultury:

Piątek 8 września

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na swój dziedziniec. Każdy, kto podczas tego wydarzenia pojawi się z własnym egzemplarzem książki „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, będzie mógł otrzymać pamiątkowy stempel pieczęci Narodowego Czytania 2023. Początek – godz. 17.00.

Sobota 9 września

Centrum Sztuki Mościce i Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaproszą do wspólnego czytania lektury w Ratuszu – Galerii Sztuki Dawnej. Każdy z przybyłych może wziąć aktywny udział i przeczytać fragment tekstu przed zgromadzoną publicznością. Początek – godz. 12.00.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie organizuje specjalne plenerowe spotkanie w muzealnych ogrodach. Razem z publicznością fragmenty powieści przeczytają artyści Teatru Mumerus: Ewa Breguła, Katarzyna Piotrowska-Ornatkiewicz, Wiesław Hołdys, Jan Mancewicz, Jacek Milczanowski, Bartłomiej Zdeb. Początek – godz. 12.00.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wspólnie z Wadowicką Biblioteką Publiczną i Wadowickim Centrum Kultury zaprasza na czytanie powieści do sali kameralnej centrum przy ul. Teatralnej 1. Wydarzenie uświetni występ pianisty Radosława Goździkowskiego. Początek – godz. 17.00.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na Scenę Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS), gdzie fragmenty powieści przeczytają: związani z teatrem Tomasz Augustynowicz i Marta Waldera oraz gościnnie Zuzanna Skolias. Początek – godz. 17.00.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie przy okazji akcji Narodowego Czytania, inauguruje wystawę pod hasłem „Na Niemen może pójdziem?”. Artyści zaproszeni do udziału w ekspozycji podjęli wyzwanie i przedstawili obrazy inspirowane powieścią Orzeszkowej. Początek – godz. 14.00.

10 września

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na ganek lusławickiego dworu, gdzie w otoczeniu ukochanych drzew kompozytora wraz z gośćmi będzie można zagłębić się w lekturę. Literackie wydarzenie zostanie poprzedzone spacerem z przewodnikiem po Arboretum. Początek – godz. 16.00.

Więcej informacji o akcji i instytucjach w niej uczestniczących na oficjalnej stronie Narodowego Czytania pod adresem www.prezydent.pl.


Wydarzenia: Nowy Zamek Lipowiec, Skrzydlaty Sącz, gala Tarnowian

Zamek Lipowiec to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić. Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza na nowe otwarcie zamku po renowacji. W programie znajdą się atrakcje dla miłośników historii, kultury i sztuki. Można będzie zobaczyć obozowisko Rekonstrukcyjnego Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin, posłuchać koncertu instrumentalistów Filharmonii Krakowskiej i zwiedzić wystawę ,,Zamek Lipowiec. Pomiędzy twierdzą, rezydencją a więzieniem”. Nie przegap tej okazji i przyjdź w sobotę 9 września o godzinie 14.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

W ramach Festiwalu Tarnowianie, który odbywa się w Centrum Sztuki Mościce, można poznać twórczość i dokonania ludzi związanych z Tarnowem. To okazja do spotkania z artystami, naukowcami i przedsiębiorcami, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia i pokazania. W najbliższą sobotę i niedzielę zaplanowano wiele atrakcji, m.in. spektakl „Nerwica natręctw” w reżyserii Andrzeja Saramonowicza, warsztaty z projektowania ubrań pod okiem Anny Korytowskiej oraz konferencję „Sukces po tarnowsku”, na której wystąpią m.in. prof. Janusz Czapiński, dr hab. Andrzej Szczeklik i dr hab. Marek Kozieł.

Na zakończenie festiwalu odbędzie się koncert „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, na którym usłyszymy utwory inspirowane tradycją i kulturą tarnowską. Wśród wykonawców znajdą się Chór i Orkiestra Rondine, Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy oraz znani wokaliści i muzycy związani z Tarnowem lub Mościcami, takich jak Kasia Moś, Maciej Balcar (Dżem), Jerzy Durał (Ziyo), Marek Ostrowski (AnVision), Magda Piwowarczyk (Siedem), Małgorzata Zborowska (Cumulusy, Filipy, Czarne Jaskółki) i Karolina Szymańska-Maziarz.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie centrum.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zapraszają na cykl wydarzeń związanych z historią lotnictwa na Sądecczyźnie. Pod hasłem „Skrzydlaty Nowy Sącz” odbędą się wystawy, pokazy filmowe oraz prezentacje replik statków powietrznych. Uczestnicy będą mogli poznać sylwetki pilotów, instruktorów i mechaników, którzy przyczynili się do rozwoju lotnictwa w regionie. Kulminacją wydarzenia będzie piknik lotniczy w Miasteczku Galicyjskim, gdzie będzie można podziwiać zabytkowe samoloty i balony.

Wydarzenie trwa od piątku 8 września do niedzieli 10 września.

Szczegółowy program i informacje na stronie MCK SOKÓŁ.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oferuje wiele atrakcji na świeżym powietrzu. Na przykład, w Sądeckim Parku Etnograficznym można posłuchać muzyki folkowej w wykonaniu duetu Mirosława Zaziąbło & Kuba Bobass Wilk, dowiedzieć się więcej o kulturze i tradycji regionu, zobaczyć jak wyglądało dawne rzemiosło i zwiedzić wystawę „Skrzynie z wiekiem. Do rzeczy” pod opieką kuratora.

Zapraszamy w sobotę 9 września od godziny 10.00 do 14.00 oraz w niedzielę 10 września od godziny 10.00 do 18.00.

Szczegóły na stronie muzeum.

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu odbędzie się warsztat „Wianek, czepiec, chymla, chusta”, podczas którego uczestnicy poznają tradycyjne nakrycia głowy z terenów wiejskich. Nauczą się, jak wiązać chusty na różne sposoby, jak zakładać czepce i chymle, a także jak tworzyć wianki z wstążek i kwiatów z bibuły, takie jakie nosiły panny młode na ślubach.

Warsztat odbędzie się w sobotę 9 września, w godzinach 11.00 – 13.30.

Szczegóły na stronie muzeum.

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do zwiedzania swoich oddziałów, gdzie można zobaczyć trzy nowe wystawy czasowe:

  • w Kasztelu w Szymbarku znajduje się plenerowa ekspozycja „Skarby drewnianej architektury sakralnej”, która pokazuje bogactwo i piękno drewnianych kościołów i kaplic z regionu;
  • w gorlickiej Galerii Dwór Karwacjanów można podziwiać malarstwo Pawła Wyborskiego („Świetlistości. Pejzaże i fasady”), który maluje z pasją i wrażliwością krajobrazy i architekturę;

w tym samym miejscu można również obejrzeć prace artystów- fotografów, którzy oddają hołd Bogdanowi Konopce, zmarłemu 2 lata temu twórcy i inicjatorowi pleneru fotograficznego w Beskidzie Niskim („Dla tych, których już nie”).

Więcej informacji na stronie muzeum.

Cricoteka zaprasza na kolejną odsłonę „Pikników niemożliwych", cyklu wydarzeń inspirowanych koncepcją pomników niemożliwych Tadeusza Kantora. Pomniki te miały być formą artystycznej interwencji w przestrzeń miejską, zmieniającą jej znaczenie i charakter. W ramach pikników Cricoteka organizuje różnorodne aktywności dla mieszkańców i turystów, takie jak warsztaty, koncerty, spacery czy gry miejskie. Celem jest odkrywanie i ożywianie okolicy Cricoteki oraz tworzenie przestrzeni do wspólnego spędzania czasu.

Zapraszamy w niedzielę 10 września, od godziny 11.00.

Szczegółowy program pikniku znajdziecie na stronie Cricoteki.


Koncerty: Filmowe hity i muzyka na szczytach

Filharmonia Krakowska zaprasza na dwa niezwykłe koncerty, które odbędą się na zakończenie lata:

Pierwszy to gala muzyki filmowej, na której usłyszymy znane utwory z popularnych filmów, takich jak „Gwiezdne wojny”, „Piraci z Karaibów” czy „Misssion: Impossible”. Muzykę skomponowali m.in. John Williams, Hans Zimmer i Laro Schifrin. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Rafał Kłoczko, a solistką będzie sopranistka Katarzyna Dondalska.

Kiedy? Piątek 8 września, godz. 19.30.

Drugi to inauguracja sezonu artystycznego orkiestry Sinfonietta Cracovia i nowa edycja projektu Muzyczne Mosty. Orkiestra pod dyrekcją Katarzyny Tomali-Jedynak wystąpi razem z Chórem Polskiego Radia, kierowanym przez Marię Piotrowską-Bogalecką oraz chórem żeńskim i chłopięcym. W programie znajdą się dzieła Benjamina Brittena, a solistami będą Karol Kozłowski (tenor) i Michał Rot (fortepian).

Kiedy? Niedziela 10 września, godz. 18.00.

Szczegóły na stronie filharmonii.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza melomanów na koncert muzyki barokowej w wykonaniu orkiestry Capella Cracoviensis. Na Dużej Scenie usłyszymy dzieła takich kompozytorów jak Giovanni Battista Bononcini, Johanna Bernharda Bacha czy Pietro Baldassare. Orkiestra zagra na historycznych instrumentach, co zapewni autentyczne brzmienie epoki. Koncert odbędzie się w niedzielę 10 września o godzinie 18.00.

Szczegóły na stronie teatru.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyka na Szczytach odbędzie się niezwykły koncert w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Na scenie zaprezentują się Mela Koteluk, znana z przebojów takich jak "Spadochron" czy "Wielkie nieba", oraz Kwadrofonik, jeden z najciekawszych zespołów kameralnych w Polsce. Razem stworzą muzyczną interpretację poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych poetów polskiej literatury.

Koncert odbędzie się w niedzielę 10 września o godzinie 19.00.

Szczegóły na stronie festiwalu.

Zapraszamy na niezwykły koncert zespołu SYJON, który odbędzie się na scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. To pierwsza odsłona specjalnej trasy koncertowej „Święty Jan Paweł II. Papież wolności”, która jest hołdem dla życia i nauczania św. Jana Pawła II.

Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby posłuchać muzyki inspirowanej postacią i przesłaniem Papieża Polaka. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.


Spektakle: Znachor, tatrzańskie spiski, taneczny Kopernik

W najbliższy weekend Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na dwa spektakle:

  • „Kobieta i życie” to dramat o współczesnej kobiecie, która szuka swojej tożsamości i sensu życia. To inscenizacja tekstu Malwiny Prześlugi, laureatki IV Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU 2021. Spektakl powstał we współpracy z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Reżyseruje Gosia Dębska, a w rolach głównych występują Alina Chechelska, Anna Lemieszek, Agnieszka Przepiórska i Antoni Milancej.
  • „Znachor” to adaptacja klasycznej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza o lekarzu, który traci pamięć i zaczyna nowe życie jako uzdrowiciel ludzi i zwierząt. To historia o miłości, zemście i przebaczeniu. Na scenie zobaczymy m.in. Macieja Jackowskiego jako znachora, Martę Konarską, Katarzynę Zawiślak-Dolny, Annę Tomaszewską i Lidię Bogaczówną. Reżyserem spektaklu jest Jakub Roszkowski.

Oba spektakle można obejrzeć na Scenie Dom Machin („Kobieta i życie”) lub na Scenie MOS („Znachor”). Szczegóły na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na dwa wyjątkowe spektakle w najbliższy weekend:

  • w piątek 8 września o godzinie 19.15 odbędzie się premiera „O!peretki”, inscenizacji dramatu Witolda Gombrowicza w reżyserii Andrzeja Dziuka. To zabawna i zaskakująca opowieść o polskiej tożsamości, kulturze i historii.
  • w sobotę 9 września o godzinie 19.15 będzie można zobaczyć „Spiski - Hej!”, spektakl oparty na powieści Wojciecha Kuczoka. To niezwykła podróż po późnym PRL-u, pełna oniryzmu, magii i humoru. W rolach głównych występują Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor, Katarzyna Pietrzyk i Dominik Piejko.

Szczegóły na stronie teatru.

Opera Krakowska zaprasza na pokaz spektaklu „Copernic 550”. To interdyscyplinarne widowisko, które łączy w sobie różnorodne style i techniki tańca współczesnego z muzyką wybitnych kompozytorów. Inscenizacja powstała z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w ramach polsko- japońskiego projektu tanecznego Młody Duch Tańca. W projekt zaangażowani są najzdolniejsi uczniowie z Ogólnokształcących Szkół Baletowych w Warszawie, Poznaniu i Bytomiu oraz ich rówieśnicy ze szkół baletowych w Japonii. Pomysłodawcą i reżyserem tego widowiska jest wybitny polski tancerz – Wiesław Dudek.

Kiedy? Czwartek 7 września, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie opery.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować