Pogoda Nowy Sącz

5

Dzisiaj jest: 05. 12. 2023 Dni od początku roku: 338 Dni do końca roku: 26
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na długi weekend 8 - 11 czerwca

Święto Małopolski z Sylwią Grzeszczak, jubileuszowa Malowana Chata, zamknięcie sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej – sprawdź, jakie wydarzenia na długi weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na długi weekend 8 - 11 czerwca

Święto Małopolski: Pikniki, konkursy, koncerty

Od 2009 roku, każdego 10 czerwca z inicjatywy samorządu województwa, Małopolska obchodzi swoje święto! W tym roku Małopolanie po raz kolejny będą go mogli celebrować nie tylko w ten dzień. Małopolskie instytucje jak zawsze zapraszają na wyjątkowe wydarzenia: warsztaty, wystawy, przeglądy artystyczne, festiwale, spotkania kulturalne i koncerty.

Głównym punktem obchodów tegorocznego Święta Małopolski będzie impreza plenerowa na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Zaplanowano m.in. specjalną grę terenową, pokazy street workoutu, breakingu i cheerleders, strefy związane z atrakcjami dla dzieci, zdrowiem i kulinariami. Nie zabraknie akcentów muzycznych. Na scenie wystąpią zespoły Ciupaga i VHS oraz gwiazda wieczoru – Sylwia Grzeszczak.

Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie dołączy do tegorocznego Święta Małopolski za sprawą jubileuszowej 60. edycji najdłużej trwającego w Polsce konkursu tradycyjnej sztuki ludowej. Głównym celem wydarzenia pod hasłem „Malowana Chata” jest podtrzymanie unikatowej w skali Europy tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, a także dokumentacja i archiwizacja tych zjawisk. W konkursie biorą udział twórcy z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, którego centrum stanowi wieś Zalipie.

Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 11 czerwca o godzinie 14.00 w Domu Malarek w Zalipiu. W tym dniu z okazji jubileuszu zostanie zorganizowana sesja z udziałem referentów z Czech, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Podczas trwania konkursu, Stowarzyszenie Zalipiańskich Malarek w Zalipiu zaprosi także na dwudniowy festyn „Zalipiańskie Pasje” (10-11 czerwca).

Więcej informacji na stronie muzeum.

W ramach Święta Małopolski na specjalne plenerowe wydarzenie zaprosi także Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Na terenie Zagrody Maziarskiej w Łosiu zostanie pokazany spektakl „Beskid bez kitu”. To sztuka przygotowana przez międzypokoleniową grupę teatralną Plemię, będącą adaptacją książki Marii Strzeleckiej pod tym samym tytułem. Jej bohaterką jest dziewczynka Terka, która w latach 60. ub. wieku spędza wakacje u „przyszywanej” babci Tekli - Łemkini, która ma dla niej dużo czasu i wiele opowieści. Widzowie spektaklu poznają trudne losy babci i jej narodu, a także rytuałów, właściwości ziół i pieśni łemkowskich.

Kiedy? Sobota 10 czerwca, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie na Święto Małopolski przygotowało Wyjątkowe Obchody Dnia Dziecka. Podczas wydarzenia odbędą się liczne atrakcje skierowane do najmłodszych m.in. warsztaty z zakresu tradycyjnego rękodzieła: tworzenie ptaszków z papieru, zwierzątek ze słomy i trawy, szycie szmacianych lalek i lepienie garnków na prawdziwym kole garncarskim. Będzie też okazja do zwiedzania skansenu, poznawania tradycyjnych zabaw, nauki rytmiczanek i wyliczanek, czy wzięcia udziału w zawodach sportowych, w pokazach sprzętu pożarniczego i zabytkowych wozów strażackich. W programie plenerowej imprezy znajdą się ponadto: spektakl Teatrzyku Blaszany Bębenek, występ grupy Krakowiaczek z Grojca oraz koncert grupy studia ProJazz. Na sam koniec dla publiczności wraz ze swoim zespołem zaśpiewa gwiazda wieczoru – Majka Jeżowska.

Kiedy? Niedziela 11 czerwca, godz. 13.00 – 19.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Zamknięcie sezonu Filharmonii Krakowskiej i Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Filharmonia Krakowska zamyka 78. sezon artystyczny wyjątkowym koncertem z udziałem dwóch uznanych solistek: szwajcarskiej sopranistki Martiny Jankovej (członkini zespołu Opery w Zurychu) oraz śpiewaczki i zarazem wykładowczyni łódzkiej Akademii Muzycznej – Urszuli Kryger. Na scenie będzie im towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali. Program koncertu wypełni wykonanie słynnej symfonii Gustava Mahlera „Zmartwychwstanie”.

Kiedy? Piątek 9 czerwca, godz. 19.30/Sobota 10 czerwca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie pod hasłem Ornament zaprasza na kolejne wydarzenia w ramach jubileuszowej XXV edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. To okazja do zwiedzania wyjątkowych obiektów, które odkryją przed odbiorcami bogactwo ornamentów: od pięknych romańskich plecionek, poprzez wici roślinne, fryzy arkadowe, rozety, woluty, groteski, maszkarony czy rocaille, po bardzo proste i nowoczesne sploty wykorzystywane w projektowaniu niecodziennych mebli z wikliny. W drugi weekend wydarzenia będzie można zwiedzić: Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu, Dwór w Modlnicy oraz mieszący się w tej samej miejscowości Kościół pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza na nową wystawę czasową związaną z niezwykłą rocznicą. 40 lat temu na potrzeby pielgrzymki Jana Pawła II do Polski pierwszy raz użyto śmigłowca Mi-8. Po latach charakterystyczna maszyna po latach trafiła do krakowskiego muzeum, gdzie dzisiaj stanowi część jego plenerowej ekspozycji. Właśnie przy niej, pojawiła się teraz wyjątkowa wystawa użyczona przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Będzie można ją oglądać w Krakowie do 13 lipca.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Spektakle: Szekspir, Witkacy, Moniuszko

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend pokaże dwie inscenizacje:

  • premierę nowej adaptacji „Romea i Julii” Szekspira w reż. Dominiki Feiglewicz i Zdenki Pszczołkowskiej. Twórcy spektaklu dążą do realizacji przedstawienia uniwersalnego, zawsze dostępnego dla widzów z niepełnosprawnością słuchu i słyszących. Spektakl oparty na przekładzie Wiktorii Rosickiej z 1892 roku, będzie posługiwał się jednocześnie polskim językiem fonicznym, polskim językiem migowym oraz zawsze dostępnymi napisami w języku polskim. W obsadzie wystąpią: Dominika Kozłowska, Marta Mazurek, Rafał Bołdys i Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Niedziela 11 czerwca, godz. 19.00.

  •  „Lalka” w reż. Wojtka Klemma to uwspółcześniona wersja słynnej powieści Bolesława Prusa. Autor nowej dramaturgicznej adaptacji utworu - Tomasz Cymerman, opisuje powieściowy świat: Postaci, jak w demonicznej farsie, niszczą siebie i innych, a wszystko w imię realizacji pragnień. Nie jest możliwa tu miłość, jak i w ogóle międzyludzkie zaufanie. Liczą się tylko pieniądze, władza, pochodzenie. Wszyscy żyją na kredyt, finansowy i uczuciowy. W rolę Stanisława Wokulskiego wciela się Mateusz Janicki, a w Izabelę Łęcką - Karolina Kazoń. Ponadto w obsadzie m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Mateusz Bieryt, Marcin Kalisz i Krzysztof Piątkowski.

Kiedy? Sobota 10 czerwca, godz. 18.00/niedziela 11 czerwca, godz. 16.00

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem w ostatni weekend przed urlopową przerwą zaprezentuje cztery spektakle:

  • „Hotel Utopia”, który jest nową inscenizacją w ramach Sceny Propozycji Aktorskich. To pełna groteski sztuka w reż. Andrzeja Bieniasa o chęci stworzenia „człowieka idealnego”, gotowego (według jego twórców) stawić czoło nowej rzeczywistości. W obsadzie m.in. Adrianna Jerzmanowska, Emilia Nagórka, Agnieszka Michalik i Kamil Joński.

Kiedy? Czwartek 8 czerwca, godz. 19.15.

  • kameralną sztukę „Nieprzyjaciel” wg Juliena Greena. Niezwykły dramat miłości determinuje wkroczenie obcego, postaci dwuznacznej, zesłanego równie dobrze przez niebo, jak i przez piekło. Reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie: Emilia Nagórka, Dominik Piejko oraz Piotr Łakomik.

Kiedy? Dwór Tetmajera w Łopusznej – piątek 9 czerwca, godz. 19.30.

  • „Panopticum”, które zostało oparte na tekstach Juliana Tuwima. W spektaklu ożywa klimat podwórek, małych skwerków i przedwojennych kawiarni, z ich stałymi bywalcami, m.in. zakochanym literatem, bladym arystokratą czy femme fatale. Najwyższej jakości sztuka słowa, nastrojowa muzyka Jerzego Chruścińskiego w aranżacji zespołu Max Klezmer Band tworzą niezwykłą atmosferę zadumy, ale także gwarantują doskonałą zabawę.

Kiedy? Piątek 9 czerwca, godz. 20.15.

  • „Metafizykę dwugłowego cielęcia” w reżyserii Andrzeja St. Dziuka, będącą adaptacją wczesnego dramatu z dorobku patrona teatru. Bohaterem spektaklu jest młody człowiek, który usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu i skomplikowanych związkach rodzinnych musi samookreślić się w pełnym ograniczeń świecie. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Emilia Nagórka, Adrianna Jerzmanowska, Joanna Banasik, Marek Wrona i Andrzej Bienias.

Kiedy? Sobota 10 czerwca, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Do repertuaru Opery Krakowskiej powraca inscenizacja „Straszny dwór” w reż. Laco Adamika. Premierowe wykonanie dzieła Stanisława Moniuszki odbyło się w Warszawie we wrześniu 1865 roku. Ta, będąca syntezą staropolskiej kultury, przywołująca temat świetności XVIII-wiecznej Polski, opera wywołała wówczas prawdziwą manifestację patriotyczną wśród zgromadzonej publiczności. W adaptacji Opery Krakowskiej występują m.in. Tomasz Kuk, Sebastian Marszałowicz, Katarzyna Oleś- Blacha i Adam Szerszeń.

Kiedy? Sobota 10 czerwca/niedziela 11 czerwca, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować