Pogoda - Sądeckie.pl14

Dzisiaj jest: 14. 04. 2021
Do końca roku: 261 dni
Jakość Powietrza

Miasto ma trzy koncepcje na zagospodarowanie terenu wykopalisk na nowosądeckim rynku

Miasto ma trzy koncepcje na zagospodarowanie terenu wykopalisk na nowosądeckim rynku

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezydent Artur Bochenek i przedstawiciele SARR zaprezentowali plany zagospodarowania funademntów starego ratusza. Miasto chce je odtworzyć i zabezpieczyć. Plan jest taki, żeby utworzyć tam podziemne muzeum na wzór Sukiennic Krakowskich.

W tym celu są już gotowe trzy koncepcje opiewające na kwoty 6 mln zł, 4 mlz zł oraz 2 mln zł.

  • 1 wersja najbardziej rozbudowana: pomieszczenia pod płytą rynku (podziemny ratusz), wejście klatką schodową z płyty rynku, szerokie obejście wszystkich zakonserwowanych reliktów i fundamentów, pojawia się też ścieżka dydaktyczna, która będzie prowadziła turystów wokół ruin, kwota 6 mln zł,
  • 2 wersja pośrednia, podziemny ratusz, zachowane fundamenty oraz relikty, wariant trochę okrojony, bieg pomieszczeń taki jak był w starym ratuszu, nie ma rozbudowanej ścieżki dydaktycznej, wejście z płyty rynku, koszt 4 mln zł,
  • 3 wersja, czyli odsłonięcie fundamentów tylko fragmentaryczne, tego co udało się odkopać, na płycie rynku przeszklenia najważniejszych i najciekawszych pomieszczeń z podświetleniem, kwota 2 mln zł.


Jak infromuje Jarosław Jakubowski redaktor naczelny Rocznika Sądeckiego w planowanej inwestycji chodzi o ożywienie Starówki, wzmocnienie ruchu tursytycznego, polepszenie bytu i funkcjonowania Królewskiego Miasta Nowego Sącza i nieskończoną możliwość prezentowania badań w postaci publikacji. Dzięki tej inwestycji archeologia w mieście przeżywa swoisty renesans oraz otwiera się pole dla działalności historyków.


Jako Polskie Towarzystwo Historyczne podjęliśmy z miastem współpracę i trud. Jest to jak najbardziej dobry ruch w aspekcie kulturowym, turystycznym i badawczym, a to się składa na rozwój miasta i to jest duży krok do przodu – mówi Jarosław Jakubowski.


Prace, które zostały już podjęte i wypracowane koncepcje, które będą się formowały mają pełne poparcie Zarządu PTH Oddział w Nowym Sączu. Jesteśmy zainteresowani tym, aby wykorzystać ten potencjał, który tutaj w płycie rynku drzemie. Jest ku temu okazja. Prace są zaawansowane. Dla mieszkańców i tursytów jest to coś co wzbogaci miasto. Możemy wzorować się na najlepszych i dążyć w tym kierunku, aby te koncepcje były jak najbardziej zaawansowane i dopracowane – dodaje członek oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu Grzegorz Olszewski.


Warto zaznaczyć, że władze miasta chcą aby mieszkańcy współdziałali w wyborze wariantu, który finalnie zostanie zrealizowany.

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować