Pogoda - Sądeckie.pl9

Dzisiaj jest: 09. 05. 2021
Do końca roku: 236 dni
Jakość Powietrza

W ratuszu podpisano deklaracje w sprawie współpracy przy organizacji Festiwalu Biegowego na Sądecczyźnie

W ratuszu podpisano deklaracje w sprawie współpracy przy organizacji Festiwalu Biegowego na Sądecczyźnie

Porozumienie podpisali burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, wójt Gminy Rytro Jan Kotarba, burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, Zygmunt Berdychowski pomysłodawca tego wydarzenia oraz Joanna Fryzowicz prezes Fundacji Newag.

Bardzo dobra informacja dla całego regionu Sądecczyzny, dla południowej Małopolski. Ta duża impreza jaką jest Festiwal Biegów pozostaje na Sądecczyźnie - oznajmił prezydent.


Po decyzji o tym, że nie możemy organizować Festiwalu Biegowego oraz Forum Ekonomicznego przy deptaku, w porozumieniu z samorządami sądeckimi postanowiliśmy organizować kolejne edycje Festiwalu Biegów na terenie Sądecczyzny. Punktem odniesienia do wszystkich kolejnych edycji, które będą się odbywać od 2021 roku będzie Piwniczna. To wydarzenie nie mogłoby się odbyć gdyby wspólnie z Piwniczną oraz Fundacją Festiwal Biegów nie współpracowały Gmina Rytro, Stary Sącz i Miasto Nowy Sącz. To jest nasze wspólne święto. Udało nam się w krótkim czasie, że uzgodniliśmy treść deklaracji, którą w dniu dzisiejszym podpisujemy. Normuje ona zasady związane z organizacją tej imprezy. Założeniem tegorocznych i kolejnych wydarzeń Festiwalu Biegowego jest to aby w niczym nie różnił się od tego z czym mieliśmy do czynienia. Najważniejsza pętla zostaje w takim samym kształcie w jakim była rozgrywana w roku 2020 i w latach wcześniejszych. Na tej pętli 100 km będą startować biegi 64 km, 34 km i 22 km. Wszystkie pozostałe będą rozgrywane w oparciu o Stary Sącz, Nowy Sącz, Rytro, tak żeby to miasteczko biegowe żyło nie tylko w Piwnicznej, ale i w pozostałych ośrodkach biorących udział w podpisaniu dzisiejszego porozumienia – mówi pomysłodawca tego wydarzenia Zygmunt Berdychowski.


Ciesze się, że Stary Sącz może uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, że Festiwal Biegów zostaje na Sądecczyźnie. To wspólne przedsięwzięcie Fundacji Biegów, ale i gmin Sądecczyzny. To jest przykład współpracy takiej na jaką Stary Sącz jest zawsze otwarty. Razem możemy więcej. Myślę, że ta ciekawa impreza przyciągająca rzesze biegaczy i ich rodzin na Sądecczyźnie będzie się również dobrze czuła w Dolinie Popradu, a nasza współpraca przy okazji organizacji tych biegów jest dobrym zaczątkiem jeszcze większej zacieśnionej współpracy pomiędzy naszymi samorządami w tym regionie – powiedział burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.


Bardzo ciesze się, że ten festiwal pozostanie u nas. Już od wielu lat przez naszą miejscowość, Gminę Rytro przebiegają dwie główne trasy na 100 km i start był również na 64 km. Więc jest to kontynuacja i będziemy bardziej zaangażowani w organizację tego przedsięwzięcia. Rytro słynie z tego, że ma wielu maratończyków. Niektórzy zdobyli już nawet koronę wszystkich maratonów. Myślę, że jest to duża szansa promocji naszych gmin, bo festiwal znany jest w całej Polsce i nie tylko, również w wielu krajach Europy. To cieszy, że ta promocja pójdzie dalej w świat – wskazuje wójt Gminy Rytro Jan Kotarba.


Piwniczna jest wdzięczna wszystkim samorządom. Razem wspólnie możemy zatrzymać tę imprezę na Sądecczyźnie w Dolinie popradu. Piwniczna ma piękne krajobrazy. Myślę, że to jest ważny element, kiedy sportowcy biegną i będąc już u kresu sił mogą spojrzeć na nasze piękne otwarte przestrzenie i nabierają na nowo sił. Mam nadzieję, że kolejne festiwale odbędą się również przy współudziale Piwnicznej-Zdroju – powiedział burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk.


Cieszymy się, że możemy wziąć udział w tym przedsięwzięciu, co wpisuje się również w cele funkcjonowania Fundacji, która jest w znaczącym stopniu wspierana przez Newag, przez co możemy tą działalność prowadzić. My też mamy dużo wspólnego z bieganiem. Nasi pracownicy od lat już biegają. Organizujemy Bieg Sądecka Dycha o Puchar Prezesa Newagu. Liczymy na kontynuacje tej dobrej tradycji sportowej – dodaje Joanna Fryzowicz Prezes Zarządu Fundacji Newag.


12. Festiwal Biegowy odbędzie się w dniach 10-12 września 2021 roku.


Partnerem komercyjnym Festiwalu Biegów na terenie Sądecczyzny będzie Fundacja Newag.


Fot. UMNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować