Pogoda - Sądeckie.pl

27

Dzisiaj jest: 27. 09. 2021 Do końca roku: 95 dni
Jakość Powietrza

Miasto planuje zaciągnąć wielomilionowe kredyty których spłata przypadnie głównie w kolejnej kadencji

Miasto planuje zaciągnąć wielomilionowe kredyty których spłata przypadnie głównie w kolejnej kadencji

Podczas wczorajszej konferencji prasowej radny Maciej Rogóż poruszył kwestię budżetu miasta na rok 2021 i wieloletniej prognozy finansowej dla miasta Nowego Sącza.

 

Powoli kończą się strategiczne inwestycje, które prezydent Ludomir Handzel odziedziczył po swoich poprzednikach. Będziemy wchodzić w czas, w którym inicjatywy i pomysły prezydenta będą realizowane i będzie musiał brać za nie odpowiedzialność. Wolne środki w postaci 40 mln, które prezydent odziedziczył po swoich poprzednikach także się kończą chociaż one były przeznaczone pierwotnie na strategiczne inwestycje np. budowę stadionu Sandecji. W tym momencie miasto będzie musiało zaciągnąć kredyt, aby wykonać tą ważną inwestycje - informuje Maciej Rogóż. 

 

Radnego martwi fakt, iż spłata wielomilionowych planowanych kredytów zgodnie z zapisem przez Prezydenta Ludomira Handzla przypadnie głównie w kolejnej kadencji, co może doprowadzić do dużych tarapatów finansowych miasto.

 

Prawdopodobnie następna kadencja Rady Miasta, a także być może następny włodarz miasta będzie musiał zmagać się z kredytami, które zaciąga obecny prezydent. Według mnie nie jest to końca sprawiedliwe, ponieważ myślę powinno się brać odpowiedzialność za to co się aktualnie robi. Trzeba się zastanowić czy kolejne lata nie przyniosą tego, że w naszym mieście będzie zapaść finansowa, która doprowadzi do drastycznego zmniejszenia inwestycji  - mówi Maciej Rogóż.

 

Dla przykładu poniżej dwa z czterech planowanych do zaciągnięcia przez miasto kredytów/pożyczek. Jeden z nich jest na kwotę blisko 48 mln zł (planowane podpisanie umowy to XI-XII 2020r.). Radnego martwią i dziwią przypadające do spłaty w kolejnych latach raty tych kredytów: 

 • 2021 spłata w wysokości 1,2 mln zł,
 • 2022 spłata w wysokości ponad 1,6 mln,
 • 2023 spłata w wysokości ponad 7 mln zł,
 • 2024 spłata w wysokości ponad 13 mln,
 • 2025 spłata w wysokości ponad 12 mln,
 • 2026 spłata w wysokości ponad 12 mln.

Drugi na kwotę 30 mln zł planowany na 2021r. Przypadające do spłaty raty kredytu:

 • 2022 spłata w wysokości 900 tys. zł, 
 • 2023 spłata w wysokości 120 tys. zł,
 • 2024 spłata w wysokości 360 tys. zł, 
 • 2025 spłata w wysokości 3,6 mln zł, 
 • 2026 spłata w wysokości 120 tys. zł,
 • 2027 spłata w wysokości 24,9 mln zł.

 

W interpelacji złożonej do prezydenta radny oprócz kwestii planowanych do zaciągnięcia przez prezydenta kredytów/pożyczek i ich spłaty po zakończeniu jego kadencji, pyta także o to czy raty kredytów nie powinny być rozłożone równomiernie, tak aby zachować płynność inwestycyjną w mieście na kolejne lata.

 

O ile rekompensata dla spółki NIK w wydatkach majątkowych (ponad 103 mln zł) wydaje się być racjonalna ze względu na spłatę kredytów ważnych inwestycji: budowa stadionu oraz ratusza, to patrząc na duże wydatki bieżące - utrzymanie, funkcjonowanie spółki (kwota ponad 41 mln) jest intrygujące. Spółka powinna mieć plan na "zarabianie na siebie", co odciążyłoby budżet miasta - dodaje Maciej Rogóż.

 

Poniżej treść interpelacji.

Fot. Fb Radny Maciej Rogóż

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować