Pogoda - Sądeckie.pl

21

Dzisiaj jest: 21. 01. 2022 Do końca roku: 344 dni
Jakość Powietrza:

Mieszkańcy ziemi limanowskiej odznaczeni przez Prezydenta RP

Mieszkańcy ziemi limanowskiej odznaczeni przez Prezydenta RP

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli odrodziło się państwo polskie. Żyjąc pod zaborami, cztery pokolenia Polaków walczyły o pamięć i narodową tożsamość.

W przededniu 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Limanowskim Domu Kultury odbyła się XLIX sesja Rady Miasta Limanowa, na której przywołano tamte wydarzenia. W sesji uczestniczył I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, który wręczył mieszkańcom ziemi limanowskiej odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaczenia prof. Piotra Glińskiego.


Jak mówił święty Jan Paweł II, „patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste. Umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego”. Postawę patriotyczną możemy okazywać na wiele sposobów. Każdy z nich może być wyrazem oddania Ojczyźnie. To wielka radość być dzisiaj tutaj z Państwem i wielka przyjemność wręczać te odznaczenia. Niech przypominają one o Państwa zasługach dla Rzeczypospolitej – mówi I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.


Ziemia Limanowska pamięta o polskiej drodze do Niepodległości. Mocno przypomina o niej choćby cmentarz z okresu I wojny światowej na wzgórzu Jabłoniec. Ziemia Limanowska jest przy tym wierna ideałom, które ukształtowały naszą tożsamość narodową. Bóg, Honor, Ojczyzna – to te wartości prowadziły nas przez mroki dziejów. Mieszkańcy Ziemi Limanowskiej nieraz pokazali, jak bardzo są im wierni – dodaje wicewojewoda Józef Leśniak.


Z rąk wicewojewody Józefa Leśniaka Brązowy Krzyż Zasługi odebrał pan Walenty Rusin uhonorowany za swą działalność społeczną i charytatywną. Z kolei Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymał pan Marek Sukiennik. Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” trafił zaś do Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, które zostało uhonorowane za swe zasługi dla idei pamięci narodowej, szczególną troskę i pieczę nad miejscami pamięci narodowej.


Źródło: MUW

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować