Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

MPEC: otwarto nowoczesne laboratorium badawcze. Będzie można w nim badać jakość miału i biomasy

MPEC: otwarto nowoczesne laboratorium badawcze. Będzie można w nim badać jakość miału i biomasy

Dzisiaj Prezydent Ludomir Handzel, Rektor PWSZ Mariusz Cygnar, Prezes MPEC Paweł Kupczak oraz Wiceprezes MPEC Andrzej Brzeziński dokonali otwarcia nowoczesnego laboratorium badawczego MPEC Nowy Sącz.


Kolejna inwestycja w sądeckim MPEC. Rozwijamy to ciepło systemowe, a tutaj ten element laboratorium jest bardzo ważny, dlatego, że będzie tutaj można badać, jakość miału i biomasy. Tylko dwa laboratoria są w Małopolsce, które badają biomasę. Natomiast nie ma takiego laboratorium w promieniu 100 km, który będzie mógł badać miał węglowy, czyli tutaj będzie biło serce takie laboratoryjne MPECU, w tym rejonie. To, co warto podkreślić to to, że sięgnęliśmy i korzystamy, jesteśmy za to wdzięczni naukowcom, kadrze naukowej, PWSZ w Nowym Sączu, dlatego szczególnie się cieszę z obecności pana rektora, któremu bardzo dziękuję, że wspiera nas tą myślą techniczną, naukową. Cieszę się, że powstaje następny kawałek, który udowadnia, że i firma i zarząd i wszyscy pracownicy sądeckiego MPEC rzeczywiście działają sprawnie i idziemy do przodu. Wkrótce mnóstwo nowych inwestycji na terenie Nowego Sącza. To też jest element walki o czyste powietrze i to jest bardzo ważny punkt naszego programu – powiedział prezydent.


Rektor PWSZ Mariusz Cygnar zaznaczył, że budowa laboratorium to bardzo ważny element współpracy PWSZ w Nowym Sączu z prezydentem miasta i prezesem MPEC. 


Nie ukrywam, że wyzwanie jest naprawdę duże, bo my, jako uczelnia, która reprezentuje przede wszystkim kierunki o profilu praktycznym, jest to wspaniałe doposażenie w ramach wspólnego działania uczelni oraz przedsiębiorstwa. Nie ukrywam, że ta ogólna korzyść jest przede wszystkim dla naszych studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych. Mam nadzieję, że bardzo dużo prac naukowo-badawczych wspólnie zresztą, które mam nadzieję będą realizowane w przyszłości w ramach innych projektów, ale przede wszystkim studenci w ramach praktyk zawodowych, które już odbywają się w przedsiębiorstwie, ale teraz będą mogli korzystać z tak wspaniałego laboratorium. Będą przygotowywać szereg różnych swoich artykułów naukowych, które później będą kwintesencją przy realizacji prac dyplomowych. To również jest bardzo ważny element rozwoju pracowników i kadry naukowo-dydaktycznej. Myślę, że te obopólne korzyści wynikające z powstania tego laboratorium zarówno dla przedsiębiorstwa MPEC i PWSZ będą naprawdę wymierne i jeszcze raz dziękuje za zaproszenie zwłaszcza do współpracy i za to, że mogliśmy być partnerem. Myślę, że to jest dopiero początek świetnej współpracy naukowo-badawczej – mówił rektor.


O całym projekcie, który został zrealizowany opowiedział prezes Paweł Kupczak.


Oddanie laboratorium jest zakończeniem pierwszego etapu. Przed nami jeszcze drugi, czyli uzyskanie akredytacji, czyli będziemy jednym z dwóch laboratoriów w Małopolsce, które może w sposób akredytowany dokonywać pomiarów badań biomasy, jedynym w promieniu 100 km, który może dokonywać pomiarów badań akredytowanych, jeśli chodzi o węgiel – informuje prezes MPEC.


W ramach projektu dokonano kompletnego wyposażenia laboratorium. Udało się na ten cel uzyskać dofinansowanie w wysokości 85%. Zakupiono m.in. dygestorium, stoły wyspowe oraz szereg różnych elementów, które służą do badania, jakości miału, biomasy i wody. 


Te produkty, które zużywa MPEC muszą być wysokiej, jakości. Chociażby taka woda. Jej, jakość musi być na naprawdę wysokim poziomie tak żeby nie dopuścić do sytuacji korozji rur czy to kotłów. Podobnie, jeśli chodzi o miał. I to, co się będzie nas tyczyło od grudnia tego roku, czyli kwestia związana z biomasą. To musi być produkt najwyższej, jakości ze względu na infrastrukturę MPEC jak również na to, jaki produkt dostarczamy mieszkańcom, czyli ciepło – podkreśla Paweł Kupczak. 


Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Miasta, a partnerem całego projektu PWSZ.

MPEC: otwarto nowoczesne laboratorium badawcze. Będzie można w nim badać jakość miału i biomasy Nowy Sącz MPEC: otwarto nowoczesne laboratorium badawcze. Będzie można w nim badać jakość miału i biomasy Nowy Sącz MPEC: otwarto nowoczesne laboratorium badawcze. Będzie można w nim badać jakość miału i biomasy Nowy SączMPEC: otwarto nowoczesne laboratorium badawcze. Będzie można w nim badać jakość miału i biomasy Nowy Sącz MPEC: otwarto nowoczesne laboratorium badawcze. Będzie można w nim badać jakość miału i biomasy Nowy Sącz

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować