Pogoda Nowy Sącz

19

Dzisiaj jest: 19. 08. 2022 Dni od początku roku: 230 Dni do końca roku: 134
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Muzeum Regionalne w Starym Sączu wzbogaciło się o monety z XV i XVI wieku

Muzeum Regionalne w Starym Sączu wzbogaciło się o monety z XV i XVI wieku

Do Muzeum Regionalnego przekazany został bezcenny skarb z XV – XVI w. w postaci 195 sztuk czeskich srebrnych denarów Władysława IV Jagiellończyka. Zostały one odnalezione na działce w Mostkach przez zespół  Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny pod kier. Stanisława Pustułki.

 

- Podczas poszukiwań wykrywaczem metali, poszukujący słysząc dźwięk wskazujący na zalegający w ziemi przedmiot przesunął butem ściółkę w miejscu, w którym był sygnał i ukazało się kilkadziesiąt monet pokrytych patyną. Ze względu na to, że wszystkie monety były tuż pod powierzchnią ściółki zebraliśmy je starannie. Zostały one oczyszczone i zabezpieczone. Następnego dnia niezwłocznie o znalezisku poinformowałem archeologa Bartłomieja Urbańskiego, który stwierdził, że jest to znalezisko z przełomu XV-XVI wieku. Obok znaleziono fragment skóry być może to być pozostałość sakiewki – mówił o sensacyjnym znalezisku S. Pustułka. Należy dodać, że Stowarzyszenie posiada wszystkie uprawnienia i zezwolenia na legalne poszukiwania. Przed rozpoczęciem prac musi uzyskać również zgodę Muzeum Regionalnego w Starym Sączu, że artefakty odnalezione na terenie gminy Stary Sącz zostaną przyjęte do zbiorów tegoż muzeum. Na tej właśnie podstawie trafiły do Muzeum im. Seweryna Udzieli. Skarb nie będzie na razie pokazywany. Wymaga jeszcze zgłoszenia do Urzędu Konserwatora Zabytków i jeżeli nie wniesie on zastrzeżeń przejdzie na własność muzeum i zostanie zinwentaryzowany. Wymaga też opracowania naukowego. Już nawiązano telefonicznie kontakt ze specjalistą z Muzeum Narodowego w Krakowie, który wyraził gotowość obejrzenia skarbu. To są prace żmudne i wymagają czasu.

 

- Odnalezienie skarbu jest wydarzeniem najwyższej rangi w skali krajowej. Bardzo się cieszę, że trafił on do naszego muzeum – mówi Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. Bardzo dziękuję Stowarzyszeniu Historyczno Eksploracyjnemu za ich mozolną prace na rzecz badania historii naszego regionu.

 

Źródło: UMSS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować