Pogoda - Sądeckie.pl

19

Dzisiaj jest: 19. 09. 2021 Do końca roku: 103 dni
Jakość Powietrza

Na przełomie 2021 i 2022 roku kolejne impulsy sądeckiego Newagu trafią na małopolskie tory

Na przełomie 2021 i 2022 roku kolejne impulsy sądeckiego Newagu trafią na małopolskie tory

Kolejne pojazdy z zamówionych 9 szt. przechodzą obecnie proces lakierowania, nanoszona jest malatura w barwach województwa. Dziewięć czteroczłonowych składów Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych zostanie przekazanych operatorom: Koleje Małopolskie oraz POLREGIO na przełomie 2021 i 2022 roku.

Projekt pn. Zakup taboru kolejowego do obsługi połączeń aglomeracyjnych realizowany jest przy udziale dofinansowania unijnego w kwocie 132 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W czerwcu 2020 roku Województwo Małopolskie podpisało z przedsiębiorcą NEWAG S.A. umowę dostawy 9 szt. Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych w wersji czteroczłonowej - mówi marszałek Witold Kozłowski.


Wartość kontraktu, który obejmuje również pięcioletnią kompleksową usługę serwisowo-utrzymaniowo-naprawczą, gwarancję, szkolenia dla pracowników oraz depozyt części zamiennych to ponad 245 mln zł. Za realizację projektu odpowiada Biuro Inwestycji Strategicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.


Warto wspomnieć, że podobnie jak w przypadku projektu dot. zakupu czterech sztuk pociągów typu Elf 2, produkowanych przez przedsiębiorstwo PESA Bydgoszcz S.A., w którym wyboru foteli pasażerskich dokonywali uczniowie Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie oraz mieszkańcy Małopolski, również w zakresie zakupu pociągów typu Impuls 2 od przedsiębiorstwa NEWAG S.A. ważny był głos Małopolan.


Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił zasięgnąć rady u mieszkańców Małopolski. Tym razem wybór, którego dokonać można było za pośrednictwem ankiety na popularnym portalu społecznościowym, dotyczył kolorystyki automatu biletowego - dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.


Pociągi produkowane przez NEWAG będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/h. Każdy z dziewięciu nowoczesnych, ekonomicznych i komfortowych pojazdów posiada 200 miejsc siedzących, a dodatkowo wyposażony jest m.in. w klimatyzację, WiFi, miejsce na rowery oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (winda, rampa oraz pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcją słuchu) i rodzin z dziećmi (przewijak dla niemowląt, bezstopniowe przejścia międzyczłonowe).


W każdym pociągu zostaną zainstalowane też systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować