Pogoda - Sądeckie.pl21

Dzisiaj jest: 21. 04. 2021
Do końca roku: 254 dni
Jakość Powietrza

Na sądeckie drogi wyjadą niskoemisyjne autobusy CNG

Na sądeckie drogi wyjadą niskoemisyjne autobusy CNG

Dzisiaj w budynku Dworca MPK przy Al. Batorego w Nowym Sączu odbyło się podpisanie umowy na zakup i dostawę sześciu nowych autobusów marki Solaris napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG.

 

Swoje podpisy złożyli prezes firmy MPK Jerzy Leszczyński, wiceprezes MPK Tomasz Wesołowski oraz Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego w Solaris Bus & Coach S.A Rafał Zajas.

 

Prezes MPK Jerzy Leszczyński wyraził swoje zadowolenie z faktu, że przetarg wygrała firma Solaris.

 

Cieszę się, że tak uznana firma jak Solaris wygrała ten przetarg uzyskując maksymalną liczbę punktów w naszej specyfikacji technicznej. Braliśmy w niej pod uwagę względy ekonomiczne tj. ile dane jednostki zużywają paliwa i jaki jest jego koszt, względy ekologiczne, czyli emisję spalin, czynnik jakim jest wysokość autobusu, bo droga z bazy do dworca i kilka linii przebiega pod wiaduktem, który ma ograniczoną wysokość. Nie wszyscy producenci spełniali ten warunek. 

 

Zakup sześciu nowych autobusów CNG to kolejny krok w rozwoju MPK w Nowym Sączu.

 

To kolejny krok w rozwoju naszej firmy - ostatni etap dużego realizowanego przez naszą spółkę projektu pn. „Rozbudowa niskoemisyjnego transportu publicznego w aglomeracji sądeckiej”, współfinansowanego przez UE, w kwocie ponad 60 mln zł - mówił prezes Jerzy Leszczyński.

 

Do tej pory spółce MPK udało się zrealizować zakup 30 nowych autobusów, które już jeżdżą po Nowym Sączu, wybudować nowy dworzec MPK i system preferencji skrzyżowań z sygnalizacją świetlną dla komunikacji miejskiej, który jest w końcowym etapie. Dworzec w Starym Sączu również jest etapem tego projektu. 

 

Prezydent Ludomir Handzel podkreślił, że zakup autobusów na sprężony gaz ziemny to kolejny krok w walce o czyste powietrze w nowym Sączu.

 

Łączymy tu dwa tematy. Ta maskotka firmy Solaris to nie tylko pokaz tego, że jest to autobus niskopodłogowy, więc będzie dobra dostępność dla osób niepełnoprawnych. Zwróćmy też uwagę na jej kolor. Jest zielona to symbol walki o czyste powietrze. Są to autobusy niskoemisyjne. To kolejny krok do walki o czyste powietrze w Nowym Sączu i regionie. Te autobusy będą nową flotą, co podnosi standard obsługi pasażera. Cieszę się, że możemy dzisiaj podpisać z polską firmą umowę na dostawę pierwszej partii. Będziemy ten projekt kontynuować w latach następnych. Dziękuje za tą pracę zespołowi MPK i dostawcy, który wywiąże się i w ciągu 200 dni dostarczy nam zamówione autobusy.

 

Dostarczone autobusy będą pierwszymi marki Solaris w Nowym Sączu.

 

Jest nam miło, że po wielu latach prób udało nam się wygrać przetarg na dostawę autobusów dla MPK i dla miasta Nowy Sącz. Będą to pierwsze fabrycznie nowe autobusy naszej marki w Nowym Sączu. Autobusy maja niższą wysokość, co pozwala wpasować się w większość infrastruktury drogowej również u państwa - powiedział dyrektor Solaris Rafał Zajas.

 

W autobusach będzie szereg udogodnień dla pasażerów m.in. duża ilość miejsc dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi, drugie i trzecie drzwi otwierane na zewnątrz, wentylacja i klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej, wifi oraz gniazdo usb do doładowania urządzeń. 

 

Autobusy mają dotrzeć do Nowego Sącza na przełomie sierpnia i września.

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować