Na terenie Gminy Korzenna pojawił się wilk

W ostatnich dniach samotnego osobnika widziano na terenie Bukowca. W razie spotkania z wilkiem należy zachować ostrożność i przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Na terenie Gminy Korzenna pojawił się wilk

Informację o wilku przekazała pracownikom Urzędu Gminy w Korzennej jedna z osób, mieszkających w Bukowcu. Samotne zwierzę dostrzeżono, gdy przechodziło przez drogę. W tym samym okresie w okolicy znaleziono martwego, najprawdopodobniej zagryzionego psa. Obecność w okolicy samotnego wilka miał też potwierdzić leśniczy, który spotkał osobnika w okolicy Krużlowej.


W związku z doniesieniami o wilku urzędnicy apelują o ostrożność, zwracając zwłaszcza uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Równocześnie jednak leśnicy uspokajają, że nie ma powodu do paniki i strachu. Znajdujące się pod ochroną wilki są generalnie bardzo płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, a jeśli się zbliżają do zabudowań, to z reguły instynktownie, poszukując pożywienia. Gdy podchodzą w okolice ludzkich siedzib, to zwykle robią to tak, że ludzie nawet o tym nie wiedzą.


Na stronie Lasów Państwowych znajdują się szczegółowe porady, które minimalizują ryzyko kontaktów z wilkami i wskazują, co robić, gdyby do spotkania z wilkiem jednak doszło. Autorzy podkreślają, by przede wszystkim nie pozostawiać resztek jedzenia w okolicach domów, bo to one wabią zwierzęta, a w lesie ich w żaden sposób nie dokarmiać. Podczas spacerów trzymać psy na smyczy, a na noc pozostawiać psy i koty w domu lub dobrze zabezpieczonych kojcach.


W razie spotkani z wilkiem, który nie unika kontaktu i podchodzi zbyt blisko (poniżej 30 m) należy unieść ręce wysoko i machać nimi, rozprzestrzeniając swój zapach, w razie potrzeby ostro krzyknąć lub rzucić w kierunku zwierzęcia grudkami ziemi. Potem oddalić się spokojnie.


Pamiętać należy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.


Szczegółowe informacje o sposobie postępowania z wilkami znajdują się tutaj.


Źródło: Gm. Korzenna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować