Pogoda - Sądeckie.pl9

Dzisiaj jest: 09. 05. 2021
Do końca roku: 236 dni
Jakość Powietrza

Jechał quadem bez uprawnień i z promilami. Jego przejażdżka zakończyła się wywrotką

Jechał quadem bez uprawnień i z promilami. Jego przejażdżka zakończyła się wywrotką

Sporo szczęścia miał mężczyzna, który we wtorek wybrał się na przejażdżkę swoim quadem. Jechał nie tylko bez uprawnień, ale i pod wpływem alkoholu. Jego podróż zakończyła się „jedynie” urazami i konsekwencjami prawnymi, choć mogła mieć tragiczny finał...

We wtorek, 12 stycznia br. około godz. 13 policjanci otrzymali zgłoszenie, że na jednej z dróg na terenie gminy Piwniczna-Zdrój leży mężczyzna, który jadąc quadem wywrócił go, po czym upadł na jezdnię. Patrol natychmiast został skierowany we wskazane miejsce. Po przyjeździe funkcjonariuszy czterokołowiec był ustawiony w poprzek jezdni, a na nim siedział mężczyzna. Okazało się, że pojazd jest niezarejestrowany i nie posiada ubezpieczenia. Mężczyzna, który nim jechał w ogóle nie powinien tego robić, ponieważ nie posiadał uprawnień do kierowania. Policjanci od razu wyczuli od niego silną woń alkoholu. Mężczyzna bełkotał i miał problemy z utrzymaniem równowagi. Nie był w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie policjantów, jak doszło do zdarzenia. Wspomniał, że pił alkohol, a potem wsiadł na quada, by wrócić nim do domu i nie pamiętał, co się później wydarzyło. Z uwagi na stan, w jakim się znajdował, nie było możliwości wykonania badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z tym, że mężczyzna uskarżał się na ból po upadku, na miejsce została wezwana załoga karetki pogotowia, która udzieliła pomocy poszkodowanemu, a następnie przetransportowała go sądeckiego szpitala. Tam pobrano od niego próbki krwi do badań.

Teraz niefrasobliwy kierowca będzie musiał ponieść konsekwencje swoich czynów. Na chwilę obecną w Komisariacie Policji w Piwnicznej-Zdroju prowadzone są czynności w sprawie o wykroczenia tj. prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień, kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z kolei wyniki badań krwi będą podstawą do podjęcia przez policjantów dalszych czynności, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie sprawcy (do 0,5 promila - wykroczenie z art. 87 Kodeksu wykroczeń lub powyżej 0,5 promila - przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego).

Żadnym quadem nie można jeździć bez prawa jazdy

W zależności od rodzaju quada wymagane jest posiadanie określonych uprawnień, by móc się nim poruszać. Na czterokołowce lekkie potrzebne jest posiadanie kategorii AM (można ją uzyskać mając skończone 14 lat), z kolei na zwykłe czterokołowce niezbędna jest kategoria B1 (po ukończeniu 16 roku życia). Osoby pełnoletnie z kategorią B mogą prowadzić wszystkie quady pod warunkiem, że pojazdy są zarejestrowane jako czterokołowce lub czterokołowce lekkie.

Należy pamiętać, że quady użytkowane na drogach publicznych podlegają obowiązkowi rejestracji. W związku z tym, muszą przechodzić badania potwierdzające ich sprawność techniczną oraz zgodność z warunkami określonymi w homologacji (oświetlenie, tablica rejestracyjna w widocznym miejscu oraz polisa OC).

 

Źródło: KMPNS, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować