Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 05. 2022 Do końca roku: 228 dni
Jakość Powietrza:

Niedziela Palmowa w Sądeckim Parku Etnograficznym

Niedziela Palmowa w Sądeckim Parku Etnograficznym

Muzeum Okregowe w Nowym Sączu zaprasza do skansenu na obchody Niedzieli Palmowej (Kwietnej). W tym roku Niedziela Palmowa wypada 10 kwietnia.

Uroczystość rozpocznie się od procesji z tradycyjnymi palmami wielkanocnymi oraz z figurką Chrystusa na osiołku tzw. Jezuskiem Palmowym (zwanym także Dębowym lub Lipowym). Jest to nawiązanie do uroczystych XVII- i XVIII-wiecznych procesji. Zwyczaj ten przywędrował na ziemie polskie prawdopodobnie z Niemiec, gdzie był dość powszechny. W XVII i XVIII w. procesje te były bardzo okazałe.


W Krakowie wózek z figurką Jezusa ciągnęli zwyczajowo rajcy miejscy i znani krakowscy mieszczanie. Tłumy ubrane odświętnie, zebrane na drodze między kościołami, rzucały pod koła wózka kwiaty i wierzbowe gałązki, wołając: „Hosanna synowi Dawidowemu”, „Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie dla ludzkiego zbawienia”. Obrzęd ten z czasem zmienił się w hałaśliwą, nieprzyzwoitą zabawę, dlatego biskupi krakowscy w 1780 r. wydali zakaz wożenia figurki w świątyniach, a później całkiem zabroniono procesji z Jezusem Palmowym. Obyczaj ten wkrótce zaginął. Po II wojnie światowej obchody Jezuska Palmowego przywrócone zostały w Tokarni koło Myślenic. Obecnie najbliżej Nowego Sącza zwyczaj ten praktykowany jest w kościele w Marcinkowicach.


Program uroczystości:

10.30 - Msza święta w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła z Łososiny Dolnej z poświęceniem palm oraz uroczystą procesją z figurą Chrystusa na osiołku. Procesję poprowadzi Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”.

12.30 - Spotkanie prezentujące płytę pt. „Żegnam Cię mój świecie wesoły”, na której znalazły się nagrania tradycyjnych pieśni żałobnych i pogrzebowych śpiewanych na Sądecczyźnie. Spotkanie będzie połączone z krótkim koncertem.

Zarejestrowane pieśni wykonywane są przez praktyków, czyli osoby, które nadal przewodzą tego typu spotkaniom lub są ich aktywnymi uczestnikami. Do płyty została dołączona książeczka z pełnymi tekstami pieśni oraz z artykułem przybliżającym tradycje pogrzebowe na Sądecczyźnie. Płyta powstała z inicjatywy Stowarzyszenia „Górale Karpat” i została wydana w ramach prowadzonej pod patronatem Starosty Nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego Fonoteki Powiatu Nowosądeckiego.

9.00 - 15.00

Zwiedzanie skansenu (bez udostępniania wnętrz). 


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji - Muzeum Okręgowe NS, fot. archiwalne

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować