Nowa inwestycja Sądeckich Wodociągów

50 procent energii wykorzystywanej przez Sądeckie Wodociągi pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Zaś jeden z obiektów spółki jest całkowicie samowystarczalny energetycznie, wytwarza także 100 procent ciepła na własne potrzeby. Od końca maja sądecka oczyszczalnia produkuje jeszcze więcej energii elektrycznej – zakończyła się właśnie nowa inwestycja Sądeckich Wodociągów.

Nowa inwestycja Sądeckich Wodociągów
Tylko w 2023 roku udało się zaoszczędzić spółce około trzy miliony złotych na kosztach energii elektrycznej zużywanej w oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu – wylicza Tadeusz Frączek, prezes Sądeckich Wodociągów. – Stało się to dzięki zainstalowanemu kogeneratorowi wytwarzającemu energię elektryczną i cieplną z biogazu.

Kogenerator świetnie sprawdził się w czasie kryzysu energetycznego, kiedy ceny energii biły rekordy. 

Urządzenie o mocy elektrycznej 527 kW i mocy cieplnej 640 kW działa w spółce od ponad czterech lat. Wcześniej był to kogenerator o mniejszej mocy, który funkcjonował w oczyszczalni przez 15 lat. Jednak po przeprowadzeniu wielomilionowych inwestycji kanalizacyjnych i napływie do oczyszczalni większej ilości ścieków, a tym samym zwiększonej produkcji biogazu, stał się niewystarczający – dodaje prezes.

Zarząd spółki postanowił jednak wykorzystać stare urządzenie i zwiększyć – już wysoką – produkcję energii elektrycznej z OZE. 

W związku z pojawiającymi się nadwyżkami biogazu, stary kogenerator został poddany kapitalnemu remontowi. Skutkowało to zwiększoną zdolnością produkcji energii elektrycznej w oczyszczalni. Daje nam to podwójne korzyści: Wykorzystamy nadwyżki biogazu do wytworzenia i sprzedaży energii elektrycznej, a po drugie wyremontowany kogenerator będzie zastępował ten podstawowy w czasie awarii lub przeglądów technicznych – przekonuje Tadeusz Frączek. 

Łączna moc elektryczna obu kogeneratorów wynosi 872 kW, a moc cieplna 1 170 kW.

Sądeckie Wodociągi poczyniły kolejne kroki w kierunku modernizacji oczyszczalni ścieków. W grudniu ubiegłego roku została zawarta umowa na opracowanie dokumentacji projektowej budowy trzeciej Wydzielonej Komory Fermentacji (WKF) o pojemności 1 650 metrów sześciennych. Łączna pojemność komór fermentacji na oczyszczalni ścieków wzrośnie z 4 500 m3 do 6 150 m3. Pozwoli to na znaczący wzrost potencjału wytwórczego biogazu, który będzie przeznaczony do zasilania obu kogeneratorów i wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej w jeszcze większej ilości.

Źródło: SW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować