Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

Nowe pociągi Newag Impuls 2 dla Małopolski

Nowe pociągi Newag Impuls 2 dla Małopolski

We środę, 29 września uroczyście odebrano najnowszy pociąg Kolei Małopolskich - Newag Impuls 2. W wydarzeniu na Dworcu Kolejowym w Oświęcimiu wziął udział marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zakup nowego taboru kolejowego do obsługi połączeń aglomeracyjnych w Małopolsce jest dla nas szczególnie ważny. Chcemy zwiększyć rolę transportu kolejowego w regionie, jako alternatywę dla transportu indywidualnego w miastach oraz ich obszarach funkcjonalnych. Co ważne, nowoczesne i komfortowe pociągi wyprodukowano w sądeckim NEWAG-u, co przekłada się na konkretne wsparcie naszego małopolskiego przedsiębiorstwa - mówi marszałek Witold Kozłowski.


Umowa z firmą NEWAG S.A. została zawarta w czerwcu 2020 roku, a dotyczy dostawy 9 szt. Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych w wersji czteroczłonowej oraz kompleksowej usługi serwisowo-utrzymaniowo-naprawczej pojazdów przez okres 5 lat.


Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz Funduszu Kolejowego. Wartość projektu wynosi ponad 245 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej – 169 mln zł oraz z Funduszu Kolejowego w wysokości blisko 7 mln zł.


Elektryczny Zespół Trakcyjny Impuls 2 wyróżnia się funkcjonalnością oraz zastosowaniem zaawansowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Konstruktorzy z NEWAG-u projektując ten pociąg zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo podróży. Nowe składy jeżdżą z prędkością do 160 km/h, a każdy z dziewięciu nowoczesnych, ekonomicznych i komfortowych pojazdów posiada 189 miejsc siedzących. Wyposażono je m.in. w klimatyzację, WiFi, miejsca na rowery i pętlę indukcyjną - dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.


Nowa flota pojazdów dostosowana jest do potrzeb wszystkich grup pasażerów, zarówno osób o ograniczonej możliwości poruszania się, ale także rodzin, dzieci, kobiet w ciąży, seniorów, osób z ciężkim bagażem, obcokrajowców. Pociągi wyposażone są w urządzenia typu rampa oraz windy automatyczne umożliwiające wejście i wyjście osób o ograniczonej mobilności, a także przystosowane do przewozu rowerów.


W każdym pociągu zainstalowane zostały systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności. Wszystkie przyjęte rozwiązania spełniają wymagane normy oraz pozwalają w pełni wykorzystać możliwości posiadanej infrastruktury torowej i sieciowej przy jednoczesnym dbaniu o środowisko oraz zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa pasażerów. Kabina maszynisty podporządkowana została w stu procentach ergonomii pracy.


Nowy tabor przeznaczony jest do obsługi połączeń aglomeracyjnych przez dwóch przewoźników: Koleje Małopolskie Sp. z o. o. oraz POLREGIO Sp. z o. o. W pierwszej kolejności pociągi zostaną skierowane do świadczenia usług przewozowych na następujących trasach:

1) trasy obsługiwane przez Koleje Małopolskie Sp. z o.o.
SKA2: Skawina - Kraków Gł. - Sędziszów
SKA3: Kraków Gł. - Tarnów
Kraków Gł. - Nowy Sącz/Krynica Zdrój

2) trasa obsługiwana przez POLREGIO Sp. z o.o.:
Kraków Gł. – Katowice


Pierwsze dwa pojazdy dla Przewoźnika Koleje Małopolskie zostały przekazane przez NEWAG 27 września. Trwają odbiory techniczne kolejnych czterech pojazdów. Na przełomie listopada i grudnia planowany jest odbiór pozostałych 3 szt. EZT.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować