Pogoda - Sądeckie.pl

23

Dzisiaj jest: 23. 10. 2021 Do końca roku: 69 dni
Jakość Powietrza:

Nowy Sącz: 1 sierpnia obchody 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Nowy Sącz: 1 sierpnia obchody 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, Klub Gazety Polskiej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu zapraszają do udziału w obchodach 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Uroczystości odbędą się 1 sierpnia 2021 r. o godz. 17:00 pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy Al. Stefana Batorego w Nowym Sączu.

Na rozkaz dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, w tak zwanej godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.


Planowano, że powstanie potrwa najwyżej kilka dni, jednak skapitulowało dopiero 3 października – po 63 dniach walki. Poległo około 16 tysięcy powstańców. Historycy szacują, że w wyniku ostrzałów artyleryjskich, nalotów, a przede wszystkim w wyniku dokonywanych przez Niemców zbrodni wojennych, powstanie pochłonęło też życie nawet do 200 tysięcy cywilów.


Na skutek walk zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez okupanta niemieckiego.


Dla podkreślenia znaczenia powstania warszawskiego dla tożsamości narodowej Polaków w 2009 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Ma on status święta państwowego i obchodzony jest corocznie 1 sierpnia.


1 sierpnia o godzinie 17:00, gdy w całym mieście rozlegnie się dźwięk syren alarmowych, Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel zachęca do zatrzymania ruchu kołowego i pieszego, by przez chwilę oddać się refleksji o tych, którzy w walce o niepodległość Polski ponieśli ofiarę ze swojego życia.


Źródło: UMNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować