Nowy Sącz i Gmina Łącko objęte rozporządzeniem w sprawie zastosowania szczególnych zasad odbudowy

Gmina Łącko, gmina Myślenice, miasto Nowy Sącz oraz gmina Ochotnica Dolna to tereny najbardziej poszkodowane po gwałtownych burzach i ulewnych opadach deszczu, jakie przeszły przez Małopolskę 17, 18 i 19 lipca. Do mieszkańców zniszczonych lub uszkodzonych domów i mieszkań płynie wsparcie z budżetu państwa.

Nowy Sącz i Gmina Łącko objęte rozporządzeniem w sprawie zastosowania szczególnych zasad odbudowy

Nowy Sącz oraz gminy: Łącko, Myślenice i Ochotnica Dolna zostały objęte rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie zastosowania szczególnych zasad odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. O wdrożenie szybkiej i uproszczonej ścieżki odbudowy do Prezesa Rady Ministrów zawnioskował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Szybka ścieżka oznacza, że mieszkańcy mogą od razu rozpoczynać remonty, a w przypadku prac polegających na rozbiórce i odbudowie wystarczy zgłoszenie i uproszczona dokumentacja, które rozpatrywane są w terminie do 7 dni.


Pożar, trąba powietrzna i powodzie…

To kolejne rządowe wsparcie, które zostało udzielone Małopolanom poszkodowanym w wyniku działania żywiołów. W bieżącym roku Premier Mateusz Morawiecki wydał podobne rozporządzenia obejmujące:
  • miejscowość Nowa Biała i gminę Nowy Targ po pożarze, który miał miejsce 19 i 20 czerwca,
  • miejscowość Boguszowa i Librantowa w gminie Chełmiec oraz Koniuszowa i Łęka w gminie Korzenna po przejściu trąby powietrznej i silnych wiatrów 24 czerwca,
  • gminę Korzenna i gminę Łososina Dolna, gdzie 11 lipca doszło do intensywnych opadów atmosferycznych i powodzi.

Niemal 5,5 mln zł wpłynęło już do Małopolski

Udzielona pomoc poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych (stan na 11 sierpnia 2021 r.) wynosi łącznie 5 365 972 zł, z czego:
  • 219 rodzinom przekazano po 6 tys. zł na bieżące potrzeby,
  • 138 rodzinom udzielono wsparcia w wysokości po 200 tys. zł na remont lub odbudowę budynku mieszkalnego,
  • 10 rodzin otrzymało po 100 tys. zł na remont lub odbudowę budynku gospodarczego.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować