Nowy Sącz: Jubileuszowa 30. edycja Święta Dzieci Gór

W lipcu 2023 roku Nowy Sącz stanie się stolicą kultury górskiej, dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR.

Nowy Sącz: Jubileuszowa 30. edycja Święta Dzieci Gór

To wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ od 1992 roku, zgromadzi dzieci z różnych zakątków świata, które zaprezentują swoje regionalne pieśni, tańce i zabawy.


Festiwal nawiązuje do tradycji ŚWIĘTA GÓR, które odbywały się przed wojną w różnych miastach Polski, w tym w Nowym Sączu w 1938 roku. Celem tych imprez było promowanie i ochrona lokalnej kultury ludowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.


ŚWIĘTO DZIECI GÓR nie jest konkursem, ale okazją do pokazania autentycznych i radosnych programów artystycznych, opartych na dziecięcych grach i zabawach z danego regionu. Wszystkie występy są akompaniowane przez żywą muzykę ludową, grana na oryginalnych instrumentach regionalnych. To nie tylko podnosi poziom artystyczny prezentacji, ale także ma wartość edukacyjną dla widzów i uczestników.


Rok 2023 jest szczególny dla Festiwalu, ponieważ jest to jego 30. edycja. To wielki jubileusz dla organizatorów, współpracowników i przyjaciół Festiwalu, a także dla mieszkańców Nowego Sącza, którzy zawsze gorąco witają i dopingują dzieci z gór.


Tegoroczny Festiwal to wyjątkowe wydarzenie, które łączy dzieci z różnych krajów i kultur w atmosferze radości i szacunku. Od 23 do 29 lipca będziemy mogli podziwiać ich talenty i tradycje na koncertach, warsztatach i wystawach w Nowym Sączu i okolicach.


Festiwal rozpocznie się uroczystym korowodem przez zabytkowe ulice miasta, gdzie dzieci zaprezentują się publiczności w strojach narodowych i z elementami folkloru. Następnie odbędzie się koncert otwarcia w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego, gdzie usłyszymy fragmenty programów przygotowanych na dni narodowe.


Przez cały tydzień dzieci będą wspólnie mieszkać, zwiedzać, bawić się i uczyć się od siebie nawzajem. Na koniec Festiwalu zaprezentują nam efekt tej integracji - wspólny program, w którym połączą się różne style i języki muzyczne. To niezapomniane doświadczenie dla wszystkich uczestników i widzów, które pokazuje, że muzyka jest uniwersalnym językiem porozumienia.


Zapraszamy do udziału w tym niezwykłym święcie kultury i przyjaźni!PATRONAT HONOROWY
prof. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Robert Telus – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Mikołaj Pawlak – Rzecznik Praw Dziecka
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
Ludomir Handzel – Prezydent Nowego Sącza


Zapraszamy do odwiedzenia festiwalowej strony tutaj.


Źródło: MCK Sokół

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować