Pogoda - Sądeckie.pl8

Dzisiaj jest: 08. 05. 2021
Do końca roku: 237 dni
Jakość Powietrza

Nowy Sącz: W Centrum Kształcenia Zawodowego otwarto nowe pracownie

Nowy Sącz: W Centrum Kształcenia Zawodowego otwarto nowe pracownie

Prezydent Ludomir Handzel wraz z dyrektorem CKZ dr inż. Markiem Aleksandrem i radnym Grzegorzem Ledzińskim otworzyli pracownie obrabiarek sterowanych numerycznie oraz mechatroniki przemysłowej. Otwarcie nowych pracowni to odpowiedź na zapotrzebowanie na fachowców na rynku pracy.

Cieszę się, że odbudowujemy szkolnictwo zawodowe. Jestem przekonany, że wiedza, którą uzyskują w tym miejscu uczniowie jest użyteczna. Nasz sądecki rynek pracy czeka na takich ludzi – powiedział prezydent Ludomir Handzel.


Myślę, że sprostamy zapotrzebowaniu naszego lokalnego rynku pracy – dodał dr inż. Marek Aleksander, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Nowym Sączu.


Gratuluję całemu gronu dydaktycznemu Centrum Kształcenia Zawodowego. Otrzymuję od uczniów wiele pozytywnych opinii na temat tej placówki. Cieszy również dobra współpraca z podmiotami prywatnymi. Życzę kolejnych sukcesów – mówił radny Grzegorz Ledziński.


Pracownie wyposażone są w nowoczesny specjalistyczny sprzęt oraz pomoce naukowe, o parametrach odpowiadających najnowszym standardom obowiązującym na rynku. W nowoczesnej pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, oprócz obrabiarek dydaktycznych znajduje się w pełni przemysłowa tokarka Venus 200 sterowana systemem Fanuc. Kompleksowe wyposażenie zapewniają pulpity sterownicze do nauki programowania i obsługi obrabiarek oraz stanowiska komputerowe wraz z zainstalowanym specjalistycznym oprogramowaniem AutoCAD, EdgeCAM, Mechanical Desktop, Autodesk Inventor, Solid Works, Sinumeric, Fanuc.


W pracowniach mogą się odbywać zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w zakresie projektowania, programowania i obsługi obrabiarek CNC. Umiejętności praktyczne z tego obszaru należą do jednych z pożądanych przez pracodawców. Centrum dzięki powstaniu nowej pracowni CNC, stało się ośrodkiem kształcenia i inicjatywy dydaktycznej, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji i uprawnień zawodowych na potrzeby rynku pracy.


W pracowni mechatroniki przemysłowej znajdują się stanowiska montażowe umożliwiające wykonywanie projektów z zakresu montażu i diagnostyki elementów automatyki i mechatroniki, w szczególności z zastosowaniem regulatorów PID, sterowników PLC, czujników przemysłowych, mikrosilników, robotów, urządzeń pneumatycznych i rzadko spotykanych w szkołach, urządzeń elektrohydraulicznych. Oprócz wykonywania projektów z zastosowaniem układów rzeczywistych, uczniowie mają możliwość wirtualnego konstruowania i badania układów przy pomocy bogatej bazy programów symulacyjnych takich, jak Circuit Makrer, Crocodile Technology , ArduinoUno, FluidSim, LogoSoft Comfort, COSIMIR Educational. Pracownia ta zawiera rekomendowane przez MEiN zestawy urządzeń i układów automatyki, pomiarów przemysłowych, symulacji procesów automatyki oraz sterowników programowalnych mających zastosowanie dla zawodu technik automatyk, technik mechatronik, technik elektronik, technik informatyk.


Kształcenie będzie się odbywać według schematu: dokumentacja techniczna, projekt, symulacje, montaż i programowanie zaawansowanego systemu automatyki przemysłowej.


Źródło: UMNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować