Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 05. 2021
Do końca roku: 238 dni
Jakość Powietrza

Nowy Sącz wzbogacił się o 50 mobilnych urządzeń antysmogowych

Nowy Sącz wzbogacił się o 50 mobilnych urządzeń antysmogowych

Miasto Nowy Sącz wzbogaciło się o 50 mobilnych czujników, które monitorować będą zanieczyszczenia w mieście. Zakup urządzeń to efekt współpracy Prezydenta Ludomira Handzla z ekspertami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

 

Urządzenie pokazuje dane orientacyjne, które będzie można porównać z danymi z pozostałych mierników w mieście. Mobilne czujniki mają pomóc zlokalizować miejsca, w których problem smogu jest szczególnie dotkliwy. Zadaniem urządzenia jest wskazanie emisji, w miejscu, w którym akurat przebywa osoba posiadająca takie urządzenie. Część czujników trafi do sądeckich szkół. 

 

Aby czujnik mógł skutecznie zadziałać, musi być połączony ze smartfonem odpowiednią aplikacją. Urządzenia zakupił Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag.

 

Kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości sądeckiego powietrza, jaki planują władze miasta, ma być tzw. „mapowanie” miasta w zakresie występowania na danym terenie benzo(a)pirenu. Mapowanie wskaże z dokładnością, który komin w mieście dostarcza do płuc sądeczan groźne związki chemiczne.  

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować