Od 21 lipca na sądeckim rynku będzie można obejrzeć wystawę pt. "Tu rodziła się Solidarność"

Od 21 lipca na sądeckim rynku będzie można obejrzeć wystawę pt. "Tu rodziła się Solidarność"

We wtorek 21 lipca na płycie nowosądeckiego rynku pojawi się wystawa zatytułowana „Tu rodziła się Solidarność”.

 

Do jej obejrzenia zaprosili dzisiaj Prezydent Ludomir Handzel, legendarny Przywódca Solidarności Andrzej Szkaradek oraz Przewodniczący Delegatury Związku Solidarności w Nowym Sączu Jerzy Kotowicz.


Warto przyjść i zobaczyć historie tego ruchu, który doprowadził do historycznej zmiany nie tylko w Polsce, ale także zapoczątkował zmiany w całej Europie środkowo – wschodniej – mówił prezydent.


Chcemy przypomnieć, komu Polska zawdzięcza wolność. Po 40 latach moim zdaniem należy się w jakiś sposób upamiętnić i odwdzięczyć się, bo nie wszyscy z równej mierze skorzystali z tej wolności. Po 40 latach akurat Ci, którzy najbardziej na to zasłużyli najmniej na tym skorzystali. I dobrze żeby, chociaż część społeczeństwa o tym dzisiaj wiedziała – powiedział Andrzej Szkaradek.


Trzeba podkreślić, że Solidarność ma 40 lat i należy przypomnieć osoby i wydarzenia, które wpłynęły na to, że Polska wygląda dzisiaj dobrze. Należą się duże podziękowania IPN, ale też działaczom Solidarności za to, że ta wystawa została przygotowana i będzie prezentowana również tutaj w Nowym Sączu. W dobie koronawirusa trudno organizować jakieś wydarzenia, które w inny sposób mogłyby uczcić i w należyty sposób oddać szacunek tym osobom, działaczom, instytucjom, księżom, którzy przyczynili się do powstania Solidarności i do zmiany Polski i świata. Do jej obejrzenia zczególnie zachęcamy osoby młode, które nie znają tamtych wydarzeń, ale Solidarność wciąż funkcjonuje ma się dobrze i zrobiła bardzo dużo dobrego i w świetle różnych wydarzeń nie tylko tych pracowniczych, ale również politycznych ma do zrobienia. Do tego trzeba ludzi. Zapraszamy na wystawy i do Solidarności – zachęcał do obejrzenia wystawy Jerzy Kotowicz.


Ekspozycja będzie czynna w Nowym Sączu do 13 sierpnia br.  Jej organizatorami są Solidarność, IPN oraz miasto Nowy Sącz.

 

Fot. UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować