Pogoda - Sądeckie.pl

5

Dzisiaj jest: 05. 07. 2022 Do końca roku: 179 dni
Jakość Powietrza:

Opera Trzeciego Wieku: Kronika Międzypokoleniowej Małopolski zawita do Starego Sącza

Opera Trzeciego Wieku: Kronika Międzypokoleniowej Małopolski zawita do Starego Sącza

Już za kilka dni artyści Fundacji Jutropera spotkają się z mieszkańcami Starego Sącza i okolic, by wspólnie porozmawiać o operze i jej kontekstach historycznych związanych z regionem. Nie zabraknie świetnie znanych i lubianych arii operowych jak i tych mniej znanych kart historii muzyki. Będzie to drugie spotkanie w ramach projektu "Opera Trzeciego Wieku: Kronika Międzypokoleniowej Małopolski", którego pomysłodawcą jest Michał Znaniecki.

Spotkajmy się w Starym Sączu, aby wspólnie świętować trwający w Małopolsce Rok Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej. To wyjątkowa okazja do rozmów, wymiany poglądów i wzajemnej radości z obecności – tak ważnej po niełatwym czasie pandemii. Zapraszam serdecznie do Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, już 26 czerwca – zachęca marszałek Witold Kozłowski.


Skąd pomysł na taki projekt? Rok 2022 został ogłoszony w Małopolsce Rokiem Solidarności Międzypokoleniowej. Specjalnie z tej okazji Fundacja Jutropera we współpracy z Województwem Małopolskim, które jest Partnerem Głównym tego przedsięwzięcia przygotowała cykl wydarzeń, polegający na realizacji działań dla seniorów, dla których punktem wyjścia jest sztuka operowa. To sześć artystycznych spotkań w wybranych miastach: Krynica-Zdrój, Stary Sącz, Myślenice, Miechów, Oświęcim i Tarnów. 


Srebrna Małopolska

Efektem projektu, będzie rejestracja dokumentująca spotkania z seniorami, która stanie się kroniką aktywności i zbiorowego portretu pokoleniowego seniorów w Małopolsce. Wybrani uczestnicy spotkań operowych, odpowiednio moderowani przez artystów Fundacji Jutropera będą mieli szansę wypowiedzenia się przed kamerą i podzielenia swoimi odczuciami na temat koncertów operowych, które każdorazowo będą odpowiednio dobrane do grupy odbiorców jak i repertuarowo będą nawiązywały do danej lokalizacji, miasta, powiatu.


Taki rodzaj obcowania ze sztuką, może stać się wzorem dla innych województw. Dzięki internetowi będziemy mogli pokazać go ogólnopolsko, a nawet ogólnoświatowo – jako że tendencja wzrostu aktywności seniorów ma globalny zasięg - tak o projekcie mówi jego pomysłodawca, reżyser Michał Znaniecki.


Z założenia, to właśnie seniorzy prowadzą artystów do miejsc w ich miastach, gdzie mogłyby rozgrywać się dramaty z oper, sceny z operetek czy wielkie finały konfliktów muzycznych. Tak było w Krynicy-Zdroju, w której to mieszkańcy osobiście wybrali kawiarnię "Małopolanka" jako naturalne tło do ulubionej arii wykonanej podczas spotkania operowego. Po zakończonych warsztatach wszyscy wraz z ekipą TV udali się właśnie w to miejsce i nagrali materiał filmowy. Jak będzie w Starym Sączu? Jakie wątki i konteksty pojawią się podczas spotkania i dokąd zaprowadzą artystów i publiczność?


Drugie spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 26 czerwca o godzinie 11:00 w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.


Źródło: UMWM, fot. Fundacja Jutropera

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować