Ostatni raz tak tanio było w 2015 roku - ceny OC ciągle w dół

Ceny OC w III kwartale 2021 r. były niższe o prawie 11% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Były także niższe o niecałe 2% niż w poprzednim kwartale tego roku. Eksperci twierdzą, że ich wzrost jest jednak nieunikniony.

Ostatni raz tak tanio było w 2015 roku - ceny OC ciągle w dół

W III kwartale 2021 r. mediana cen OC spadła aż do 604 zł. Tak niskie ceny obowiązkowej polisy komunikacyjnej nie były notowane od 2015 roku. Biorąc jednak pod uwagę, że wzrosła średnia cena likwidacji szkody, kierowcy powinni liczyć się wkrótce z możliwymi podwyżkami. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych eksperci porównywarki rankomat.pl podsumowują, jak kształtowały się średnie składki OC w minionym kwartale i sprawdzają, w których regionach Polski kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty ubezpieczycieli.

Jaka była średnia cena ubezpieczenia OC w III kwartale br.?

Średnia cena OC w III kwartale 2021 roku wyniosła 604 zł, dzięki czemu była niższa o 74 zł (-10,9%) niż rok wcześniej. W III kwartale bieżącego roku odnotowano również nieznaczną obniżkę w stosunku do poprzedniego kwartału, która wyniosła 12 zł (-1,9%).

Od kilku lat obserwujemy systematyczne obniżki cen polis komunikacyjnych. W III kwartale 2021 r. średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wyniosła 604 zł i była niższa o 1,9% od ceny OC z poprzedniego kwartału. Z kolei od zakończenia okresu dynamicznych podwyżek w 2017 r. przeciętna składka spadła już o 26%. To z pewnością pozytywna informacja dla kierowców, jednak niepokojąca z punktu widzenia systemu ubezpieczeniowego, bo jednocześnie obserwujemy wzrost wartości średniej szkody likwidowanej z polisy OC. Jeśli taka sytuacja utrzyma się przez dłuższy czas, nieuniknione będzie podwyższenie obowiązujących stawek OC. Istotne dla cen OC będzie także planowane przez rząd powiązanie ich wysokości z wykroczeniami popełnianymi przez kierowców – komentuje Tomasz Masajło prezes zarządu rankomat.pl.

Najdrożej na Pomorzu i Dolnym Śląsku

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (686 zł), mazowieckiego (662 zł) i dolnośląskiego (652 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: opolskiego (497 zł), podkarpackiego (501 zł) i świętokrzyskiego (527 zł).

Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Największe odchylenia od średniej ceny OC odnotowano w województwach: opolskim (-17,7%) i podkarpackim (-17,1) – wynika z danych rankomat.pl.

Najtańsze i najdroższe miasta

Z analizy cen OC porównywarki rankomat.pl wynika, że w III kwartale 2021 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały najtańsze polisy OC mieszkańcom Opola, Rzeszowa i Katowic. Różnica cen OC pomiędzy najtańszym Opolem a najdroższym Wrocławiem wyniosła aż 47%.

We wszystkich miastach wojewódzkich ceny OC spadły w porównaniu do roku ubiegłego. Obniżki wyniosły od -4% w Kielcach do -14,5% we Wrocławiu.

Źródło: rankomat.pl

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować