Pogoda - Sądeckie.pl6

Dzisiaj jest: 06. 05. 2021
Do końca roku: 239 dni
Jakość Powietrza

Osuwisko odcięło drogę do siedmiu domów w przysiółku Ptakówka Niżna. Twa budowa drogi tymczasowej

Osuwisko odcięło drogę do siedmiu domów w przysiółku Ptakówka Niżna. Twa budowa drogi tymczasowej

W niedzielę 18 kwietnia gwałtowne topnienie śniegu i opady deszczu spowodowały uaktywnienie się osuwiska na drodze „Ptakówka Niżna” w Kamionce Wielkiej. Uszkodzony został korpus drogi uniemożliwiając całkowicie dojazd do siedmiu budynków mieszkalnych.

Tego samego dnia Andrzej Stanek - wójt gminy, niezwłocznie dokonał wizji lokalnej, zapoznając się z sytuacją i zagrożeniami. 19 kwietnia, w trybie pilnym powołał komisję do oceny sytuacji i oszacowania szkód. Równocześnie zdecydował o podjęciu działań pomocowych. Wybranemu wykonawcy zlecono przygotowanie podłoża do położenia płyt, by zapewnić mieszkańcom tymczasowy dojazd do domostw. Rozpoczęto również niezbędną procedurę mającą na celu pozyskanie środków na stabilizację osuwiska i gruntowną odbudowę drogi.


Dużą pomocą, zaangażowaniem i solidarnością wykazali się sąsiedzi, którzy współpracując udostępnili cześć swoich posesji na poszerzenie terenu pod płyty drogowe na tymczasowy przejazd, co w chwili obecnej jest jedynym rozwiązaniem.


Gospodarz gminy, Andrzej Stanek i urzędnicy koncentrują się na zapewnieniu bezpiecznej komunikacji rodzinom z odciętych od świata siedmiu gospodarstw. Priorytetem jest szybka analiza zagrożeń czynnego osuwiska, możliwości zatrzymania i przeciwdziałania dalszemu osuwaniu się ziemi, a przede wszystkim jak najszybsze pozyskanie niezbędnych środków (prawdopodobnie liczonych w milionach złotych) na odtworzenie gminnej drogi.


Na chwilę obecną w zaledwie kilka dni od osunięcia się ziemi i całkowitego zniszczenia drogi gminnej prowadzącej do przysiółku Ptakówka Niżna w sołectwie Kamionka Wielka, w trybie ekspresowym powstaje tymczasowa droga z płyt betonowych.


Wójt Gminy Andrzej Stanek osobiście dogląda postępu prac i zapewnia, że dojazd zostanie ukończony w ciągu kilkudziesięciu godzin. Jak podkreśla obecnie najpilniejszą kwestią jest przywrócenie bezpiecznej komunikacji na przysiółku, gdyż w wyniku osunięcia się ziemi siedem gospodarstw zostało odciętych od świata.


Równocześnie informuje, iż w dniu dzisiejszym został przesłany do Wojewody Małopolskiego protokół komisji gminnej szacującej powstałe szkody. Wystąpiono również z wnioskiem o opracowanie karty osuwiskowej. Powyższe dokumenty stanowią podstawę złożenia wniosku o uzyskanie dofinansowania do zabezpieczenia osuwiska oraz naprawy drogi gminnej.


Zaleceniem Wójta wszystkie czynności formalne wykonywane przez urzędników gminy prowadzone są w trybie pilnym. Jak zapewnia gospodarz gminy, mieszkańcy dotkniętego przysiółku nie zostaną bez pomocy i aktualnie wykonywane są wszystkie czynności zmierzające do unormowania sytuacji. Równocześnie serdecznie dziękuje mieszkańcom oraz wykonawcy prac za zaangażowanie.


Źródło: Gm. Kamionka Wielka

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować