Pogoda - Sądeckie.pl26

Dzisiaj jest: 26. 02. 2021
Do końca roku: 308 dniPo kontroli WIOŚ na wysypisku przy ul. Tarnowskiej Przewodnicząca Iwona Mularczyk zapowiada bezpłatne badania jakości wody

Po kontroli WIOŚ na wysypisku przy ul. Tarnowskiej Przewodnicząca Iwona Mularczyk zapowiada bezpłatne badania jakości wody

Jak informuje Przewodnicząca Rady Miasta bezpłatne badania jakości wody mają zostać przeprowadzone przez Sądeckie Wodociągi.

"W związku z podjęciem z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska niepokojących informacji dotyczących funkcjonowania wysypiska przy ul. Tarnowskiej 120 będącego w zarządzaniu spółki NOVA w wyniku którego mogło dojść do skażenia wód gruntowych zwróciłam się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krakowie z prośbą o wszczęcie postępowania kontrolnego w zakresie posiadanych kompetencji. 

Sprawa została przekazana do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Sączu, który stwierdził brak przepisów prawa materialnego umożliwiającego przeprowadzenie kontroli w/w zakładzie. Biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenie zdrowia mieszkańców terenów zlokalizowanych w pobliżu wysypiska odpadów taka postawa Powiatowego Inspektora Sanitarnego budzi moje zdumienie i wątpliwość co do słuszności odmowy przeprowadzenia kontroli.

W trosce o mieszkańców zwróciłam się zatem do Spółki Sądeckie Wodociągi z zapytaniem o możliwość przebadania jakości wody przeznaczonej do spożycia przez mieszkańców gospodarstw zlokalizowanych w pobliżu wysypiska śmieci, nieposiadających przyłącza do sieci wodociągowej.

W odpowiedzi uzyskałam zapewnienie o możliwości przeprowadzenia nieodpłatnych badań wody dla gospodarstw zlokalizowanych w odległości do 500 mb od granicy Zakładu Zagospodarowania odpadów należącego do Spółki NOVA" - informuje na profilu facebookowym Przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk.

Przypomnijmy. Ubiegłoroczna kontrola WIOŚ wykazała, że na składowisku przy ul. Tarnowskiej magazynowane były m.in. odpady z tworzyw sztucznych, biodegradowalne, a nawet medyczne.


Fot. Screen filmu z Fb Przewodniczącej Iwony Mularczyk

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować